Největší technologická IPO roku 2019

Rok 2018 byl sice pro emise nových technologických titulů slušný, ale příští rok to může být ještě lepší. Vstoupit na burzu se chystá několik velkých ryb, o které může být mezi investory zájem. Přílišná očekávání a tlak na vysoké ocenění ale mohou vyústit ve zklamání.
V roce 2018 pokračoval růst počtu IPO, za všechny na trh uvedené firmy lze připomenout třeba Dropbox, DocuSign nebo Eventbrite. V roce 2019 by na trh měly vstoupit další velké společnosti, záměr vstoupit na burzu již ohlásily Lyft nebo Uber, jež by měly své akcie prodat již v prvním kvartálu. Investoři by si měli dát pozor na přílišná očekávání, která tyto společnosti mezi investory vyvolávají. Které primární úpisy akcií vyhlíží trh s největším napětím?
1. Uber
Pokud by se potvrdilo ocenění okolo 120 miliard dolarů, šlo by o největší IPO v historii. Šéf společnosti již několikrát řekl, že chce firmu uvést na trh v roce 2019 za předpokladu, že podmínky budou příznivé. Firma již kvůli tomu v srpnu najala nového finančního ředitele Nelsona Chaie. V rámci příprav na veřejnou nabídku akcií Uber zveřejňuje již několik čtvrtletí své účetní závěrky, které ukazují na růst příjmů, ale zároveň podstatné ztráty tržního podílu.
2. Palantir Technologies
Dlouhou dobu jedna z nejlépe hodnocených amerických technologických společností držených v soukromých rukou. Působí v oblasti data miningu a analýzy dat. Sice není tak populární jako Uber, ale je také oceněna na desítky miliard dolarů. Podle deníku Wall Street Journal o možnosti veřejné nabídky v roce 2019 jednala s bankami Credit Suisse a Morgan Stanley. Mohla by být oceněna na více než 40 miliard dolarů a k IPO by mohlo dojít ve druhém pololetí.
3. Lyft
Menší konkurent Uberu rovněž uvažuje o veřejné nabídce v roce 2019, a může se dokonce pokusit svého rivala předběhnout. Ocenění společnosti v srpnu činilo přes 15 miliard dolarů a IPO by měla realizovat JPMorgan. Lyft sice na rozdíl od Uberu působí pouze v USA, ale obě firmy se snaží rozšířit svou působnost i na sdílení kol, elektrických skútrů a tak dále.
4. Pinterest
Pinterest byl stále považován za aplikaci pro sdílení fotografií, u níž se o IPO vůbec neuvažovalo. Letos ale firma podle CNBC zdvojnásobila příjmy z reklamy až na očekávanou miliardu dolarů ročně. Již v roce 2017 byla přitom firma oceněna na 12 miliard dolarů.
5. Rackspace
Společnost poskytující cloudové služby byla na burze do roku 2016, kdy ji převzala private equity firma Apollo Global Management za 4,3 miliardy dolarů. Podle květnové zprávy společnosti Bloomberg však může Apollo uvažovat o novém úpisu akcií v roce 2019, ocenění společnosti se přitom vyhouplo na 10 miliard dolarů.
6. Slack
Populární pracovní chatovací platformě se v minulosti dařilo odolávat nabídkám velkých společností, jako byly Microsoft nebo Salesforce. Šéf společnosti Stewart Butterfield říká, že má v úmyslu uvést firmu na veřejný trh. IPO může být tématem prvních měsíců roku, ocenění firmy přitom dosahuje zhruba 7 miliard dolarů.
7. Robinhood
Obchodní aplikace pro mobilní telefony, která umožňuje investování do kryptoměn a akcií, nevydělává na poplatcích, ale z úroků a hotovosti na svých účtech a také z předplatného u prémiových účtů. V květnu byla společnost oceněna na 5,6 miliardy dolarů a šéf firmy potvrdil plány na IPO v září 2019.
8. Cloudflare
Společnost zabývající se vývojem a prodejem bezpečnostních řešení pro webové stránky je ve svém oboru zavedenou společností s dobrým jménem a má pod správou asi 10 milionů domén. IPO (podle Reuters pod vedením Goldman Sachs) lze čekat v první polovině roku 2019, ocenění společnosti se pohybuje nad 3 miliardami dolarů.
Zdroj: thestreet.com