US MARKETOtevírá za: 6 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Plunge Protection Team

Tentokrát o brexitu, který dělá radost všem, malém počtu žen ve finančním byznysu, měnící se náladě investorů na akciových trzích, rostoucím riziku recese a chudých důchodcích v Evropě.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
16. 1. 2019 | 7:00
Britská libra

1. Brexit zatím podle očekávání

Hlasování o brexitové dohodě v parlamentu dopadlo pro Theresu Mayovou fiaskem. Jako kdyby byla jediná, koho to trápí. Před Westminsterským palácem se radovali všichni a investoři do britské libry byli pravděpodobně také nadšeni, protože dvě hodiny po hlasování měna posilovala o téměř 7 %. Kdy přijde vystřízlivění?

2. Ženy a finance

O ženách a financích se tolik nepíše, což je možná škoda (ne, nechci být mermomocí "moderní"). Podle jedné studie jsou prý ženy lepšími investory než muži. V oné studii dokonce dosahovaly na roční bázi o 1,8 procentního bodu lepších výnosů. Dokonce jsou prý lepší i jako finanční poradkyně, protože více myslí na dobro klientů, neženou se za co nejvyšší výkonností, takže ani tolik neriskují, a dokáží se na investice dívat s dlouhodobější perspektivy. Poměr mužů a žen ve finančním byznysu je pět ku jedné. Je načase to změnit?

3. S&P 500 a nálada investorů

Asi takhle nějak vypadá změna nálady na trzích, když akciový index S&P 500 po ostrých propadech opět roste. BTD znamená buy the dip, tedy nakupování po propadech za lepší ceny. Nejvíce mě ale překvapila zkratka PPT, která nejspíše znamená Plunge Protection Team, což je hovorová zkratka pro President's Working Group on Financial Markets (pracovní skupina pro finanční trhy), která vznikla v roce 1988 jako odpověď na Černé pondělí roku 1987. Tuto krizovou skupinu tvoří ministr financí, šéf Fedu, šéf SEC a šéf CFTC. Má za úlohu stabilizovat trhy v případě krizových situací (ve zkratce). Vlastně jsem neměl tušení, že něco takového existuje. Kolem této skupiny je mnoho spekulací a konspiračních teorií, ale je to tak, že o jejím vlivu se skutečně začalo spekulovat již někdy koncem roku 2018.

4. Zase ta recese

Už i newyorský Fed začíná mluvit o rostoucím riziku recese. Jeho model ukazuje nárůst rizika recese na prosincových 21,4 % z listopadových 15,8 %. Vypovídací hodnota modelu je všelijaká, protože na začátku milénia ukazoval na méně než 50% riziko recese v době, kdy ta již končila. Ale jako zajímavost fajn.

5. Chudí důchodci

Docela smutný graf pro budoucí důchodce v Pobaltí. V Evropě průměrně hrozí chudoba jednomu ze sedmi důchodců, ale v Estonsku je tomuto riziku vystavena téměř polovina penzistů. Že je na tom dobře Francie, není překvapení, ale to, že na druhém místě je Slovensko a mnohem lepší než průměr je stále i Řecko?!

Britská libraDůchodyChudobaPsychologieReceseS&P 500Spojené královstvíŽeny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa