Šíře akciové rally v USA bere dech. Je čas naskočit na oprášený býčí hřbet?

Podíl akcií firem obchodovaných na burze v New Yorku nad 200denním klouzavým průměrem v posledních dnech vystřelil výše s tím, jak se peníze investorů v reakci na optimistické informace o vakcínách na covid-19 začaly přesouvat z velkých růstových titulů do dosud pandemií tvrdě zasažených sektorů. A takto široce založená rally je z hlediska technické analýzy velice příznivým signálem.
Podobně výrazný nárůst podílu akcií nad ostře sledovaným 200denním průměrem bývá silným znamením toho, že se trh po určité stagnaci či konsolidaci opět nadechuje k výraznějšímu vzestupu. V případě indexu S&P 500 tomu tak bylo mimo jiné v roce 2013, kdy se ceny akcií po šesti letech vrátily na maxima z roku 2007.
Lze namítnout, že například index Nasdaq Composite je lets výrazně výše. Ano, když ale vyjmeme z hlavních benchmarků největší růstové hvězdy ze skupiny FAAMG, výraz "konsolidace" na nás dýchne prakticky ze všech koutů trhu (nemluvě o otloukáncích, jako je odvětví ropy a plynu).
Nyní se ovšem z hlediska trendu na rally podílí přes 80 % titulů. "Index S&P 500 v takové situaci následně typicky roste výrazně nadprůměrným tempem. Vrchol tohoto podílu navíc předchází maximu indexu o zhruba dva roky. Důvodem k opatrnosti pak budou nové rekordy indexu S&P 500 v době, kdy se na rally nad 200dennémi průměry bude podílet méně než 60 % titulů. A taková situace je podle nás minimálně rok vzdálená," říká Ari Wald ze společnosti Oppenheimer, jeden z nejcitovanějších technických analytiků na americkém trhu.
Zdroj: Oppenheimer & Co.