US MARKETOtevírá za: 15 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké trhy: Úskalí a naděje roku 2021

Rok 2020 přinesl mnoho těžkých momentů, ale nakonec se jedná o rok pro investory veskrze úspěšný. Investice do amerických akcií (měřeno indexem S&P 500) zatím včetně dividend vynesla přes 15 %, vysoké zisky si ale připsali i držitelé dluhopisů díky kombinaci propadu výnosů a návratu rizikových prémií na předkrizové úrovně. Zahraniční investoři včetně českých o část těchto zisků přišli kvůli oslabení dolaru, což ale považujeme za přijatelnou cenu za mezinárodní diverzifikaci portfolia, píše Martin Pohl, analytik z Generali Investments CEE.

Příznivý vývoj na trzích nastal i přesto, že v jarních měsících zasáhla svět pandemie covidu-19. Ta připravila americké akcie jako celek bleskově o třetinu hodnoty, vyvolala nárůst rizikových prémií na dluhopisových trzích na nejvyšší úroveň od roku 2009 a způsobila kolaps cen většiny komodit. Po prvotním propadu přišlo prudké oživení trvající s výkyvy až do začátku prosince, a to navzdory potížím, kterým čelí řada odvětví, zejména v sektoru služeb. Vidíme za tím kombinaci několika základních faktorů:

  • Ukázalo se, že značná část ekonomiky může fungovat i v době koronavirové, ať už díky digitalizaci a internetu, či aplikaci hygienických norem.
  • Stali jsme se svědky nebývale agresivního uvolnění politiky ze strany americké vlády i centrální banky.
  • Americké volby dopadly pro trhy evidentně celkem příznivě, když demokratický kandidát Joe Biden s velkou pravděpodobností bude se svou administrativou čelit opozici v Senátu ovládaném těsnou republikánskou většinou.
  • Podařilo se urychlit vývoj a schvalování vakcín na covid-19.

Co přinese rok 2021?

Zatímco rok 2020 se nesl ve znamení krize, restrikcí a snad o záchranu lidských životů a ekonomiky, rok 2021 by měl být o oživení a návratu k "normálu". Klíčovým faktorem bude úspěšná a rychlá vakcinace dostatečné části populace, která umožní vypnutí ekonomiku svazujících omezení, a tedy podpoří potenciálně velice rychlé oživení hospodářství.

Než se tak stane, investoři budou spoléhat na podporu ze strany Fedu a dalších centrálních bank. Americká centrální banka přitom jistě nebude váhat v případě obtíží stimulaci hospodářství zvýraznit. To by mělo vytvořit příhodné prostředí pro akcie i firemní dluhopisy na straně jedné, na straně druhé ovšem předpokládaný návrat inflace a růstu může znamenat ztráty z držení "bezrizikových" instrumentů, jako jsou americké vládní dluhopisy.

Tento poměrně přehledný výhled má ovšem řadu stínů a úskalí. Tím největším jsou vysoké valuace akcií, které neponechávají mnoho manévrovacího prostoru pro případ nepříjemných překvapení, jakým by mohlo být třeba vítězství demokratických kandidátů v doplňovacích volbách v Georgii, které jsou naplánované na 5. ledna. To by demokratům umožnilo zvýšit daně a zpřísnit regulaci v řadě odvětví s negativním dopadem na velkou část veřejně obchodovaných společností.

Zásadním rizikem pak zůstává samotný covid-19. Nemáme zkušenost s pandemií podobného rozsahu, a můžeme se tak ještě dočkat řady překvapení. Otázkou jsou rychlost a efektivita očkování a také mutace dosud relativně stabilního viru, které by mohly boj proti jeho šíření vrátit o několik kroků. To by ve výsledku zabránilo naplnění optimistických očekávání ohledně oživení růstu a zisků firem.

Akciová euforie a komu v ní (ne)naslouchat

Akciová euforie a komu v ní (ne)naslouchat

Jakápak podpora ekonomiky?!

Jakápak podpora ekonomiky?!

Zdroj: Generali Investments CEE

Americké akcieAmerické státní dluhopisyFedKoronavirusKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikyVýhled na rok 2021
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa