Varování před překoupeností akcií přibývá. Pro býky je to možná jen další dobré znamení

Americké akciové indexy vstupovaly do roku 2021 na rekordních maximech. Hned první letošní obchodní seance ale připomněla, že trh nezapomněl, jak má vypadat pořádný pokles. V době obecného dlouhodobého optimismu přibývá varování před prudkou korekcí.
Tento týden se s výstrahou akciovým býkům připomněl slavný investor Carl Icahn. Pro CNBC uvedl, že se zajišťuje proti propadu cen akcií, protože prudká rally nemůže vyústit v nic jiného než v bolestivou korekci.
"Zažil jsem již mnoho růstů na trzích, během kterých se ceny celých skupin firem posunuly na neopodstatněně vysoké úrovně. Všechny tyto rally měly jedno společné, a sice to, že vyústily v bolestivé korekce," řekl Icahn. "Další společnou charakteristikou bylo to, že se v daných obdobích zhusta tvrdilo, že to tentokrát bude určitě jinak. Nebylo."
Americké akcie po růstu cen v roce 2021 kvůli prudkému propadu ziskovosti firem výrazně zdražily. Většina analytiků věří, že letos ekonomika velkou část akciové rally "dožene", přičemž pokračující stimulace hospodářství a malá atraktivita dluhopisů budou přilévat další peníze na akciový trh. Po prosincové "párty" na burzách ale stále více expertů varuje před korekcí v krátkodobém horizontu.
Debatou o budoucnosti akciového trhu žije samozřejmě také "finanční Twitter". Jeden z tržních skeptiků varuje před prudkým nárůstem půjček na nákupy akcií na burze NYSE v uplynulých 8 měsících. Tak výrazný nárůst v tak krátké době totiž nastal jen v letech 2000 a 2007, načež následovaly hluboké medvědí trendy.
Jeden z reagujících ale zdůrazňuje rozdíl aktuální situace oproti oběma předkrizovým vrcholům daného ukazatele. V roce 2000 a 2007 totiž zmíněný nárůst půjček na nákupy akcií přišel po delším období zesilujícího růstu tohoto ukazatele, zatímco v roce 2020 prudký nárůst přišel náhle a velice rychle po předchozím propadu. A kde je rozdíl ve vstupních podmínkách, má být logicky také rozdíl ve vyústěních. Nechme se překvapit.
Zdroj: CNBC