Budoucnost O2 Czech Republic a návrat společnosti CETIN na burzu pohledem expertů

V rámci pravidelných streamů se pravidelně nedostává na velké množství otázek, které se následně snažíme nabídnout ke komentáři domácím tržním profesionálům. Tentokrát jsme vybrali dotazy na dividendovou stálici pražské burzy, společnost O2 Czech Republic, a také na vyhlížený návrat kdysi od O2 odtržené firmy CETIN na veřejný trh. Uvedené otázky sice od sebe dělí několik měsíců, na aktuálnosti ale nijak neztrácejí.
Jak vnímáte možnost vytěsnění minoritních akcionářů společnosti O2 Czech Republic v dohledné době, tedy do dvou let?
Bohumil Trampota (Komerční banka)
Z veřejných zdrojů lze vyčíst, že zatímco CETIN je pro PPF strategická společnost, O2 Czech Republic je finanční investice. PPF nezasahuje do řízení O2, nicméně Ladislav Bartoníček, jeden z akcionářů PPF, je předsedou dozorčí rady O2. Spíše to na mě působí tak, že PPF přítomnost firmy O2 Czech Republic na veřejném kapitálovém trhu podporuje. Za to se jí O2 odměňuje vysokou dividendou. V nejbližším časovém horizontu nečekáme, že by PPF přistoupila k vytěsnění minoritních akcionářů O2.
Milan Vaníček (J&T Banka)
Možnost vytěsnění minoritních akcionářů O2 Czech Republic je jedním z možných scénářů, který rozhodně není vyloučený. Vnímám faktory jak pro naplnění tohoto scénáře, tak proti němu. Jedním z významných důvodů pro vytěsnění je možnost konsolidace aktivit plně pod současného vlastníka. Podle mě tomu nahrává i oddělení infrastruktury od ostatních telekomunikačních aktiv PPF a jejich sloučení pod CETIN Group. O2 má navíc relativně malý free float (lehce přes 15 %, efektivně ještě o něco nižší vzhledem k dříve oznámeným prodejům menšinového podílu jinému investorovi). Podle tohoto scénáře by vytěsnění minorit mohlo některé oblasti podnikání v retailové části telekomunikačních aktivit PPF zjednodušit.
Významným argumentem proti vytěsnění menšinových akcionářů může být dobrá a čitelná historie pro investory, kterou umožnilo obchodování akcií O2 Czech Republic na veřejném trhu. Transparentnost napomáhá například při dluhovém financování. Ano, telekomunikační část PPF již delší dobu úspěšně vydává dluhopisy na evropském trhu, takže je pro investory dostatečně známá, ale informační povinnost a historie jsou podle mě pro O2 nadále přínosem.
Má podle vás smysl návrat akcií společnosti CETIN na burzu?
Bohumil Trampota (Komerční banka)
Na pražském trhu se aktuálně obchoduje zhruba desítka "českých" akcií určité prémiové úrovně (s veškerým respektem k ostatním titulům). Pokud by došlo k upsání akcií CETIN, jistě by to pražské burze pomohlo. CETIN by se očekávanou tržní kapitalizací zařadil na zhruba pátou pozici, což by jistě přivítala jak samotná BCPP, tak hlavně investoři. Pro PPF je CETIN strategické aktivum, což by se podle mě ani po uvedení akcií na trh nezměnilo – PPF by nabídla menšinový podíl a dále by dlouhodobě pohodlně rozhodovala s výraznou většinou.
Vladimír Vávra (WOOD & Company)
Vezmu to trochu oklikou. Záleží na tom, jak velký podíl bude mít PPF ve sloučené Monetě Money Bank, nicméně potenciálně, pokud by free float Monety klesl pod 40 %, mohlo by teoreticky dojít k vyřazení jejích akcií u indexu MSCI Emerging Markets. V něm by pak z pražské burzy zůstaly jen ČEZ a Komerční banka jako dva tituly, jež splňují kritéria MSCI. Následně by pak mohlo dojít k překlasifikování pražské burzy jako celku, pravděpodobně na frontier market (pro emerging market jsou potřeba alespoň tři tituly). A v takovém případě by uvedení akcií společnosti CETIN na trh v Rybné bylo vítanou vzpruhou. Záleželo by samozřejmě na objemu jejího free floatu, ale CETIN by obecně kritéria pro zařazení do MSCI EM nejspíše splňovala, a tudíž by nehrozilo vyřazení celého českého trhu.
Radim Dohnal (Capitalinked.com)
PPF má dva motivy provést sekundární úpis akcií CETIN na burze – potřebuje likviditu pro financování ztrát a budoucího růstu aktivit Home Creditu v Asii a také chce využít současných vysokých valuací na trzích. Pokud se CETIN na burzu vrátí, půjde o jasné přiznání toho, že je veřejný trh dobrý jen pro situace, kdy má daná firma značný prostor pro zlepšení hospodaření. Období, ve kterých firmy fungují optimálně, chtějí mít zpravidla jejich většinový vlastníci "pro sebe". Na veřejný trh se pak vracejí výrazně dražší, ale již s menším potenciálem a prostorem pro další zadlužování. V neposlední řadě by šlo ze strany PPF o přiznání toho, že vytěsnění minoritních akcionářů před pěti lety probíhalo na podhodnocených úrovních.