Co musíte ráno vědět (2. června)

Co všechno v úterý dosáhlo rekordních hodnot, s jakými výsledky předstoupila před investory Kofola, co si myslí analytici o vývoji českého HDP a čím překvapil ten italský a která další firma nechává na svých zaměstnancích, odkud budou pracovat? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy po prodlouženém víkendu uzavřely smíšeně, dolar oslabil
Americké akciové trhy se po počátečním růstu nakonec vydaly oběma směry a skončily poblíž pátečních zavíracích hodnot. Dařilo se energetickým a finančním společnostem, technologické a zdravotnické firmy naopak ztrácely. Investoři také sledovali nejnovější statistické údaje a hledali v nich signály oživení a růstu inflace. Index Dow vzrostl o 0,13 % na 34 575,31 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,05 % na 4 202,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 13 736,48 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,80 % na 17,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,606 %. Ceny ropy se zvedly o bezmála dvě procenta, zlato i stříbro naopak mírně oslabily. Nic mimořádného nepředvedly ani hlavní kryptoměny (bitcoin -3 %, ethereum +0,5 %).
2. Úterní data potvrdila oživení a evropské akcie zapsaly nové rekordy
Aktivita v evropském zpracovatelském sektoru dosáhla v květnu podle společnosti IHS Markit rekordní hodnoty 63,1 bodu, italská ekonomika si v uplynulém čtvrtletí vedla výrazně lépe, než se čekalo, a inflace v eurozóně poprvé od roku 2018 dosáhla dvouprocentní úrovně, na což evropské akcie reagovaly dalším posunem svých historických maxim. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,75 % na 450,10 bodu, německý DAX získal 0,95 % na 15 567,36 bodu, britský FTSE 100 nabyl 0,82 % na 7 080,46 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,66 % na 6 489,40 bodu.
3. Úterní zájem o akcie Komerční banky vytáhl pražskou burzu k bezmála procentnímu zisku
Královnou zisků i objemů na parketu pražské burzy se v úterý stala Komerční banka, jejíž akcie získaly bezmála čtyři procenta poté, co se jich zobchodovalo za více než dvě stě milionů korun. Index PX díky tomu posílil o 0,95 % na 1 173,71 bodu, čímž burza vylepšila své maximum z počátku srpna 2011.
4. Očekávané události
V pravidelném středečním streamu se můžete těšit na manuál pro tradery kryptoměn. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Středeční ráno bude ve znamení korejské inflace a australského HDP, dopoledne bude sledovaná španělská nezaměstnanost a hlavně výrobní ceny v eurozóně. Z Ameriky se dozvíme jen týdenní data o hypotékách a zásobách ropy.Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. IHS: Aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu rostla rekordním tempem
Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v květnu rostla rekordním tempem. Její index se zvýšil na 63,1 bodu z dubnové hodnoty 62,9 bodu. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnila organizace IHS Markit. Výsledky signalizují, že růst aktivity mohl být ještě výraznější, kdyby ho nebrzdily problémy v dodavatelském řetězci.
6. Kofola za první čtvrtletí vykázala ztrátu 106 milionů korun, celoroční výhled pro zisk EBITDA potvrdila
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 106 milionů Kč. V loňském roce ve stejném období prodělala čtyři miliony korun. Tržby se firmě snížily meziročně na 1,16 miliardy Kč z 1,29 miliardy Kč a provozní zisk EBITDA jí klesl na 91 milionů Kč ze 119 milionů Kč. První čtvrtletí je pro společnost tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.
7. Inflace v eurozóně v květnu vzrostla na dvě procenta, poprvé od roku 2018
Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu poprvé od října 2018 dosáhla dvouprocentní hranice a dostala se nad dlouhodobý cíl Evropské centrální banky. Ve svém rychlém odhadu to v úterý oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace pokračovala v prudkém růstu již třetí měsíc v řadě a proti dubnové hodnotě se zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu. Úterní odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.
8. Česká ekonomika v 1. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu klesla meziročně o 2,1 %
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu meziročně klesla o 2,1 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. Úterní údaje se současně shodují s prvním odhadem statistiků z konce dubna. Na meziročním vývoji hrubého domácího produktu se podle ČSÚ negativně podepsal mimo jiné propad spotřebních výdajů domácností. Údaje o vývoji českého HDP v letošním prvním čtvrtletí podle analytiků potvrdily odolnost tuzemské ekonomiky vůči dopadům pandemie navzdory výrazným restrikcím. Zveřejněná struktura vývoje ekonomiky pak podle nich ukázala, že i spotřebitelé se nové situaci dokázali relativně dobře přizpůsobit. Ve druhém čtvrtletí čekají ekonomové obrat a výrazný růst ekonomiky mimo jiné kvůli meziročnímu srovnání. Za celý rok by pak ekonomika podle odhadů mohla vzrůst o tři až čtyři procenta.
9. Italská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla, odhady ukazovaly na pokles
Italská ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla mnohem lépe, než naznačovaly předběžné údaje. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrostla o 0,1 %, upřesnil v úterý italský statistický úřad. Napomohly tomu vyšší investice a zásoby. V předběžném odhadu z konce dubna statistici uváděli pokles, a to o 0,4 %.
10. ČEZ: Daniel Beneš prodával akcie z opčního programu
Podle centrálního uložiště regulovaných informací ČNB uplatnil generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš od 24. května opce na celkem 300 tisíc akcií firmy v průměru za 517 Kč za akcii. Z tohoto počtu 292,5 tisíce akcií obratem prodal na burze.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Německá softwarová společnost SAP zavádí pružné pracovní podmínky
Management softwarového vývojáře SAP v e-mailu zaměstnancům napsal, že zavádí "flexibilní pracoviště založené na důvěře jako normu, nikoli jako výjimku". Lidé budou moci pracovat z domova nebo z kanceláře a mohou si uzpůsobit pracovní dobu.
Německá softwarová společnost SAP po zkušenosti práce z domova za pandemie covidu-19 zavádí pro svých zhruba 100 000 zaměstnanců po celém světě pružné pracovní podmínky. Skupina se sídlem v Německu uvedla, že v interním dotazníku se pro flexibilní pracovní podmínky vyslovilo 94 procent zaměstnanců, bezmála polovina by chtěla pracovat v kanceláři jeden či dva dny týdně.
"Umožňuje to zaměstnancům stoprocentní flexibilitu," uvedla Julia Whiteová, která do firmy SAP přešla v lednu z Microsoftu a má tam na starosti mimo jiné marketing. Se zbylým vedením firmy, například s jejím šéfem Christianem Kleinem, se setkala poprvé minulý týden, kdy přicestovala do Německa.
Příklonu firmy SAP k flexibilním pracovním podmínkám předcházela obdobná rozhodnutí jiných technologických firem. Zaměstnanci Facebooku například mohou po pandemii nastálo pracovat z domova. Trvale z domova mohou také pracovat například ti zaměstnanci společnosti Twitter, jejichž náplň práce to umožňuje.
Ve zmiňovaném dotazníku uvedlo 16 procent lidí, že by chtěli pracovat pouze na dálku. Jen šest procent jich projevilo přání dělat pět dní v týdnu z kanceláře.