US MARKETOtevírá za: 16 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ani silný růst firemních zisků není zárukou rally akciových indexů

Americký akciový trh se loni choval zdánlivě nelogicky. S prvotním koronavirovým šokem sice klesl, následně ale nasadil k růstu a navzdory propadu hospodaření řady firem zamířil vstříc novým rekordům. Nyní vykazují společnosti (i díky nízké srovnávací základně) fantastická čísla, podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management to ale samo o sobě neznamená, že akcie ve Spojených státech čeká pokračování rally.

Známý investor Benjamin Graham kdysi řekl, že "v krátkém časovém horizontu je trh nástrojem volby, ale z dlouhodobého hlediska jde o nástroj vážení". Akciové trhy jsou obecně poháněny dvěma faktory. Tím prvním jsou zisky, druhým pak změny v tom, kolik jsou investoři ochotni za tyto zisky zaplatit.

Většina investorů v současném prostředí očekává pokračování rally indexu S&P 500, přičemž argumentují výrazným růstem firemních zisků a mimořádně silnou ekonomickou expanzí, to vše v době pokračujících dodávek velkých objemů peněz do systému ze strany Fedu. Ben Carlson ale upozorňuje, že tak jednoznačné vztahy na trzích nejsou.

V uplynulých 80 letech dosahoval průměrný roční výnos indexu S&P 500 zhruba 11 %. Zisky firem, které byly v tomto indexu zastoupeny, ale rostly průměrným ročním tempem 6 %. Rozdíl ve výši pěti procentních bodů představují dividendy a nárůst valuačních násobků. V jednotlivých desetiletích byla ale situace různá.

Třeba ve 40. nebo 60. letech růst cen akcií zhruba odpovídal růstu zisků firem. Ve 30. letech zase klesaly jak zisky firem, tak S&P 500 (jeho modelově dopočítaný předchůdce). Ale od 70. let 20. století do konce prvního desetiletí 21. století křivka vývoje firemních zisků s křivkou indexu S&P 500 silně spojena nebyla, přičemž na začátku nového století dokonce S&P 500 při růstu firemních zisků klesal.

S&P 500

V horizontu od roku 1930 se ve Spojených státech zisky firem meziročně zvýšily v 60 letech z 91. Ve zbylých 31 letech zisky meziročně klesly. Avšak v 24 z těchto 31 let index S&P 500 zaznamenal kladné zhodnocení. A vedle toho jednou za čtyři roky S&P 500 klesl, když se zisky podniků meziročně zvýšily. Lze samozřejmě argumentovat tím, že akciový trh hledí dopředu, a tak vývoj S&P 500 neodráží uplynulé, nýbrž nadcházející měsíce. To by ale ve statistice jen přeskupilo řádky, na jejím vyznění by se nic nezměnilo.

Ožívání z koronavirové krize je z hlediska nejen amerických akcií na první pohled jasným prorůstovým faktorem. Ani ti nejzkušenější investoři ale s jistotou nemohou říci, že spolu se zisky firem skutečně porostou i akciové indexy.

Hedgeový manažer: Investoři spekulují na další růst cen akcií agresivněji, než by bylo zdrávo

Hedgeový manažer: Investoři spekulují na další růst cen akcií agresivněji, než by bylo zdrávo

Zdroj: Fortune

Akciový trhAmerické akciePonaučení pro investoryZisky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa