Šéfka Sorosova fondu má jasno: Na příštích deset let by vsadila na velké technologické společnosti
Dawn Fitzpatricková, investiční ředitelka Soros Fund Management, radí investorům trpělivost a v rámci fondu obnovuje pozice v hotovosti. Za drahé považuje privátní společnosti v pokročilé fázi vývoje, za což podle ní může i boom vstupů na burzu skrze takzvané SPAC. Vedle těchto společností jí připadají velké veřejně obchodované technologické firmy relativně levné.
Ruce pryč od předražených privátních firem, které shánějí kapitál od investorů v době, kdy se teprve případně chystají na burzu. Levné peníze vyvolaly v některých segmentech trhu doslova šílenství. "Zatímco březen 2020 byl tou pravou dobou na akci, v červnu 2021 je namístě trpělivost," shrnuje situaci Dawn Fitzpatricková, investiční ředitelka Soros Fund Management, jež spravuje majetek slavného investora a filantropa George Sorose.
Loni na jaře byla v rámci portfolia poměrně agresivní a za celý rok s ním dosáhla zhodnocení na úrovni 30 %. Ocenění některých aktiv ale nyní již považuje za přemrštěné. Zčásti za to prý mohou SPAC, tedy firmy zakládané za účelem vstupu na burzu (nalákání kapitálu) a následné akvizice firmy s již hotovým byznysem.
Podle Fitzpatrickové je v současnosti samozřejmě podstatným tématem inflace a vývoj sazeb. "Podle mého názoru má smysl přijmout možná inflační rizika ve chvíli, kdy chcete dále těžit z minimálních sazeb americké centrální banky," podotýká. "Narůstající zadlužení USA a závislost na nízkých úrocích ale může citelně dolehnout na americký dolar. Jeho pozice globální rezervní měny je přitom něco, s čím Fed i politici pracují jako s konstantou," naznačuje další (související) riziko.
Když byla na nedávné konferenci pořádané JPMorgan a společností Robin Hood (tato bojuje s chudobou v New Yorku, neplést s Robinhood) slavným investorem Paulem Tudorem Jonesem dotázána, do čeho by investovala na příštích deset let, odpověděla celkem jasně – její volba padla na velké technologické firmy. "Podle mého názoru jsou (vedle jiných segmentů trhu) nyní vlastně celkem levné," řekla. O schopnosti největších firem z technologického sektoru vydělávat a růst v posledních letech nelze příliš debatovat, podle Fitzpatrickové přitom evidentně mají další dobré roky před sebou.
Zdroj: Insider, JPMorgan
Aktuality
