Tržní veterán varuje: Euforie na trzích dosáhla nebezpečné úrovně, hlídal bych si tři možné spouštěče propadu cen akcií
Americké akcie po zářijovém zakolísání opět vystoupaly na nová maxima. Investoři by proto měli být opatrní, trh není nastavený na další výrazný růst, varuje Lance Roberts z RIA Advisors. A že to není žádný dlouhodobý medvěd, který by predikoval kolaps trhu co pár měsíců.
Lance Roberts dokonce i v současnosti doporučuje ponechat si expozici na americký akciový trh. Vybrat část zisků možná ano, ale nevyprodávat, zní jeho doporučení. Vyloženě býčí postoj ale vypadá jinak, stratég (jako mnozí další) s obavami pozoruje míru rizika, jaké jsou zejména noví investoři ochotni podstupovat, aby mohli vstoupit na americký akciový trh. Valuace jsou nejen podle něj opravdu vysoké.
Roberts jmenuje hned čtyři důvody, proč listopadový vývoj na burze "smrdí euforií", a tak je namístě očekávat v dohledné době několika týdnů minimálně výrazný pullback.
- Investoři bleskově vykoupili zářijové poklesy a index S&P 500 se vzdálil od svého tříletého průměru nejvíce v historii. Z technického hlediska je překoupenost evidentní.
- Alokace peněz do akcií je výrazně nadprůměrná. Prostor pro nárůst volatility a poklesy tím logicky narůstá.
- Investoři jako kdyby neměli z ničeho strach. V první polovině listopadu to bylo patrné z nízkého objemu nakupovaných put opcí (pojistek proti propadu trhu).
- Ekonomika a zisky firem sice porostou, ale měly by zpomalovat. Podle Robertse to přitom trh zatím příliš neodráží v cenách akcií.
Co může spustit poklesy na burze?
Podle Lance Robertse by měli investoři sledovat tři podstatné věci, jež mají potenciál spustit déle neviděnou korekci na akciovém trhu. A nejde o žádné černé labutě:
- Výnosová křivka vládních dluhopisů USA se může překlopit a krátkodobější bondy mohou nabízet vyšší výnosy.
- Fed ustupuje od programu odkupů aktiv.
- Fed může začít zvyšovat sazby (ještě) dříve.
Zejména možnost, že Fed nakonec začne zvyšovat úroky výrazně dříve, než ještě například v říjnu signalizoval, se podle trhu s futures jeví jako poměrně pravděpodobná. Podle obchodníků by mohl zahájit cyklus zvyšování úroků již v létě 2022, donedávna se hovořilo nejdříve o přelomu let 2022 a 2023. A výnosová křivka se v posledních týdnech postupně zplošťuje, byť je stále v "klasickém" režimu.
Doba silného "dopingu" v podobě 120 miliard nových dolarů v systému každý měsíc pomalu končí, kvantitativní uvolňování zeštíhluje. Kdo svůj akciový optimismus opíral právě o ně, musí si v dalších měsících najít jiné argumenty. Pomalejší růst zisků i ekonomiky se nejeví jako nejlepší náhrada. Jsou tu sice dlouhodobé trendy, zejména v oblasti technologií nebo ochrany klimatu, na něž býci spoléhají, bezbřehá akciová párty ale podle všeho končí. Otázkou je, jak velká po ní případně bude kocovina.
Zdroj: RIA Advisors