Americké akcie na konci divokého měsíce: Býčí naděje žijí, ocenění je ale stále extrémní
Americké akcie uzavírají hodně divoký leden, během kterého prudce narostla volatilita. Indexy zahájily rok ztrátami, v některých případech dokonce dvoucifernými, některé technické indikátory ale nechávají optimisty v naději. Ocenění trhů v USA je nicméně stále vysoké.
Index S&P 500 se odrazil od hladiny 4 300 bodů a vrátil se k 200dennému klouzavému průměru. 50denní průměr míří jasně dolů, pro záchranu růstového trendu bude ale podstatné, zda nyní ceny akcií začnou opět růst. Jinak zamíří "na jih" i 200denní průměr, což nebývá dobré znamení.
Nad svým ročním maximem je v rámci indexu S&P 500 nadále méně než polovina titulů, nicméně je potřeba říci, že nejde o totální výprodeje. Spíše sledujeme opravdu agresivní rotaci mezi sektory.
V lednu zatím energetický sektor přidal 18 %, zatímco odvětví zbytného spotřebitelského zboží a služeb vidíme pokles o 13 %. To je největší rozdíl mezi nejvýkonnějším a nejslabším sektorem v jednom měsíci od října 2002 (ale ještě není konec měsíce a data nezahrnují vývoj v pátek 28. ledna).
Jestli ale býci v rámci indexu S&P 500 jako celku stále mohou věřit v lepší (brzké) zítřky, na trhu Nasdaq je to o poznání náročnější. Minimálně 50 % pod svým ročním maximem je tam přes 1 600 akcií a celý index je v korekci.
Lehčí překladatelský oříšek. Asi něco jako "zatímco akciová volatilita letí vzhůru, kreditní spready jsou sotva vzhůru".
Energetické společnosti byly po dlouhou dobu na chvostu akciového pelotonu. Zdá se, že jejich letitý medvědí trend (v relativním vyjádření vůči indexu S&P 500) je u konce. Je otázka, kolik svých ztrát bude muset napravit, než se uklidí turbulence na trhu obecně.
A ještě něco málo k valuacím. Skvělá zpráva pro býky (ano, ironicky myšlená) - z hlediska cen akcií vůči tržbám firem je index S&P 500 už jen o pětinu dražší než v době technologické bubliny.
Akcie samozřejmě po poklesu cen zlevnily, to ano. Jsou tedy nyní levnější než v době technologické bubliny a také než před pár týdny. Jinak jsou ale stále drahé.
Kdo tedy hledá atraktivněji oceněné akcie, může se samozřejmě vždy zaměřit na trhy mimo USA. Nižší valuace a vyšší dividendy mohou být milou pozvánkou.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Bloomberg