US MARKETOtevírá za: 4 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Na co byste neměli zapomínat, když investujete do akcií

Na investování do akcií v současnosti stačí doslova pár set korun. Trhy se v posledních letech otevřely prakticky všem, to ale ještě neznamená, že každý, kdo na ně vstoupí, se hned může nazývat investorem. Všichni, kdo nechtějí být zaskočení, by měli vědět, že ne vše je na akciovém trhu přímočaré a jednoduché.

Ne vždy se trhy řídí novinovými titulky

Válka. Už jen to slovo vyvolává dojem, že se trhy zbarví do ruda. Nemusí tomu tak ale být. Během prvních dní invaze Ruska na Ukrajinu akcie ve světě skutečně zamířily na jih, pesimistická nálada se na trhu ale neudržela dlouho. Například index S&P 500 sice od začátku roku stále ztrácí, za březen ale posílil o zhruba osm a půl procenta. Akcie se ne vždy řídí tím, co se děje, a ne vždy na dění odpovídají očekávaným způsobem. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že ceny akcií neodrážejí ani tak současnou, ale spíše očekávanou budoucí situaci.

Zdroj: LPL Research

Americké akcie během válečných konfliktů, zdroj: LPL Research

Porážet dlouhodobě trh je velice obtížné

Porazit v ročním horizontu akciový trh není zase tak složité, stačí mít trochu štěstí při výběru jednotlivých titulů, sektorů nebo regionů. Porazit trh v dvouletém horizontu, to chce o něco větší dávku štěstí. A porazit jej třeba v dvacetiletém horizontu, to je buď totéž jako vyhrát ve sportce, nebo důkaz toho, že jste skutečnými mistry řemesla. Porážet trh dlouhodobě není samozřejmé ani pro ty nejslavnější a nejzkušenější portfoliomanažery.

Zdroj: S&P Dow Jones Indices

Podíl amerických akciových fondů s výkonností zaostávající za indexem S&P 500, zdroj: S&P Dow Jones Indices

Stock-picking je obtížná disciplína

Totéž platí o stock-pickingu, tedy sestavování portfolia z jednotlivých akciových titulů. Traduje se, že opice házející se zavázanýma očima šipky na akciový terč by dokázala tímto způsobem sestavit portfolio s výkonností nad portfolii minimálně poloviny analytiků. Jak záludný stock-picking je, ukazují i tvrdá data. V ročním horizontu americký akciový trh ke konci března přidával více než 13 %, avšak více než polovina z celkového počtu titulů byla 20 a více procent pod 52týdenními maximy a více než čtvrtina ztrácela na 52týdenní maxima přinejmenším 40 %.

Nikdo nedokáže s jistotou předpovídat další vývoj

Jedním z hlavních důvodů toho, proč jsou stock-picking a dlouhodobé porážení trhu tak obtížné, je skutečnost, že ani ten nejlepší analytik nedokáže s jistotou předpovědět, co se na trzích nebo za zdmi jednotlivých podniků bude v dalších týdnech, měsících nebo letech dít. Pomineme-li věci jako falšování účetnictví a další nekalé praktiky, stále musíme počítat se zvraty vyvolanými takzvanými šedými a černými labutěmi, ale třeba také s důsledky špatného řízení firem. Kdo by v druhé polovině 90. let řekl, že Nokia jednoho dne zmizí z trhu mobilních telefonů, byl by považován za blázna. Stalo se. Kdo by později tvrdil, že ten samý osud potká i BlackBerry, respektive RIM, sklidil by také posměch. Dnes se jako neotřesitelná jeví pozice firem, jako jsou Microsoft, Alphabet, Amazon nebo třeba Apple, ale kdo ví, co bude s těmito společnostmi za dalších dvacet let, respektive co bude s portfolii, v nichž mají tyto tituly dominantní pozici.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhChyby v investováníInvesticeInvestiční strategieInvestováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa