US MARKETOtevírá za: 8 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Index S&P 500 má za sebou 7 týdnů poklesů. (Ne)stačí to už?

Americký akciový index S&P 500 minulý týden odepsal další tři procenta a má za sebou sérii již sedmi týdenních ztrát. Odraz k "úlevné rally" může přijít každým dnem, mnoho indikátorů ukazuje na extrémně špatnou náladu na trhu, nakonec ale rozhoduje cena. Co (také) je aktuálně k vidění na americkém trhu?

Sestupný trend pokračuje. V pátek se index S&P 500 během dne obchodoval více než 20 % pod historickým maximem, nakonec ale dokázal uzavřít na zelené nule, a prozatím tak technicky ještě nezahájil medvědí trend. Na konci týdne se přiblížil hladině 3 800, uzavřel ale zpět nad 3 900. Index relativní síly (RSI) se nicméně pohybuje na dohled 30bodové úrovni, která vymezuje úroveň přeprodanosti trhu. Páteční oživení může naznačovat vůli trhu k další krátkodobé úlevné rally, trend ale zůstává jednoznačně sestupný. Rally v rámci klesajících trendů často vyprchávají v okolí 20denního klouzavého průměru, který nyní rychle klesá a je již lehce pod 4 100. Další rezistence je na 4 300, kde byla maxima na konci dubna a začátku května. Podpora může být na kulatých 3 800 a pak na 3 700, tedy na minimech z loňského prvního čtvrtletí. V květnu nicméně zatím dochází ke stabilizaci různých "proxy" akciové korekce (polské akcie, americké inovativní technologie, firemní bondy investičního stupně).

S&P 500 a indikátory korekce

O medvědím trendu se již hovoří řadu týdnů, ačkoli S&P 500 zatím definici jeho zahájení nenaplnil. Na úrovni jednotlivých akcií ale nejde o nové téma. Ukazují to počty týdnů v řadě s převahou nových maxim a minim na NYSE a Nasdaqu.

Počty týdnů v řadě s převahou nových maxim a minim na NYSE a Nasdaqu

Nových ročních minim na NYSE nicméně ještě není tak hodně, aby se dalo hovořit o vyloženém extrému. Velké obraty v uplynulé dekádě nastávaly až při větší slabosti tohoto ukazatele.

Nových ročních minim na NYSE ještě není extrémně mnoho

Index S&P 500 se již intradenně svezl 20 % pod historické maximum, každým dnem tak může "oficiálně" spadnout do medvědího trendu. Po finanční krizi k tomu zatím došlo jen jednou (v březnu 2020). V historii byly výrazně hlubší následné propady spíše výjimkou, na přelomu tisíciletí a v době zmíněné finanční krize ale trh prodělal opravdu hluboké ztráty.

S&P 500 - poklesy o 20 procent
Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?

Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?

V historii pak po propadech současné intenzity index S&P 500 v ročním horizontu podával nadprůměrné výkony. Konkrétně od roku 1950 získával S&P 500 v takových situacích v ročním výhledu v průměru 13 % (celkový průměr je 9 %) a v plusu byl v 86 % (celkově získává jen v 74 % případů).

S&P 500 - roční výkonnost po jednotlivých mírách poklesů z maxima

Pokud jde o 7 týdenních poklesů v řadě, není statistika příliš bohatá. A tak ani jakékoli závěry z ní vyvozované nemají smysl. Ale proč se s tou statistikou neseznámit.

S&P 500 - výkonnost po 7 týdnech poklesů v řadě

Stratégové z Wall Street v průměru americkým akciím ve výhledu letošního roku nadále věří, je ale cítit určité ochabování optimismu. Plášť se zkrátka třepetá v převažujícím burzovním větru.

S&P 500 - výhledy stratégů jsou stále vysoko nad aktuálním stavem trhu

Spotřebitelská důvěra v USA výrazně ochabla, expozice amerických drobných investorů v akciích je nicméně nadále vysoká. Buď jde o křivku, která začne v dalších týdnech prudce klesat (investoři kapitulují), nebo jsou investoři prozíraví a drží pozice, byť ztrátové, a věří v příští růst. Historická zkušenost hovoří spíše pro první scénář.

Expozice v akciích je stále vysoká (podle AAII), zatímco spotřebitelská důvěra je na minimech

Z hlediska váhy na americkém akciovém trhu i po výrazné korekci dominují růstové sektory v čele s technologiemi a komunikačními službami. V uplynulých měsících část jejich váhy díky silnému růstu převzaly energetické tituly. Měl-li by být teprve na svém začátku dlouhodobý cyklický přerod v ekonomice i na trzích, mají komoditní firmy před sebou stále obrovský prostor pro růst, zatímco technologie mají kam klesat. Doba je ale možná přece jen jiná než v předchozím cyklu.

S&P 500 - energetika vs. technologie a komunikační služby
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí deglobalizace ale dlouhodobě více věřím Americe

Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí deglobalizace ale dlouhodobě více věřím Americe

Ocenění růstových firem, mezi nimiž najdeme mnoho právě těch technologických, je v každém případě z historického hlediska nadále extrémně vysoké, poklesům řady výrazných titulů o vysoké desítky procent navzdory.

Ocenění růstových titulů je stále vysoko nad historicky běžnou úrovní
Odrazí se akciový trh ode dna? Možná, býky to ale ještě může hodně bolet, shodují se stratégové z UBS a Bank of America

Odrazí se akciový trh ode dna? Možná, býky to ale ještě může hodně bolet, shodují se stratégové z UBS a Bank of America

Tři revoluční a podhodnocené investiční oblasti aneb Když BlackRock hledá "další iPhone"

Tři revoluční a podhodnocené investiční oblasti aneb Když BlackRock hledá "další iPhone"

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Financial Times, The Irrelevant Investor, Bloomberg, Trasher Analytics, The Felder Report, @adaptiv, @WillieDelwiche, @granthawkridge

Americké akcieBurzovní almanachEkonomické a tržní indikátoryKorekce na trzíchMedvědí trhS&P 500Technická analýza
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa