Wilson (Morgan Stanley): Index S&P 500 během léta klesne k 3 400, tyto akcie pak budou za hvězdy
Michael Wilson je již delší dobu jedním z největších medvědů mezi stratégy na Wall Street. Krátkodobé růsty cen akcií považuje aktuálně pouze za záchvěvy v rámci dlouhodobého sestupného trendu, který podle něj potrvá minimálně do konce léta. Investorům doporučuje hledat nákupní příležitosti v defenzivních sektorech, které během poklesů celého trhu nejlépe odolávají, přičemž po opětovném zlepšení nálady na trzích nebudou stát stranou zájmu nakupujících.
Hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson varuje před dalším poklesem cen amerických akcií a nabízí hned patnáct konkrétních tipů na firmy, jež by podle něj měly později těžit z obnovené nákupní nálady na trzích. "Vzhledem k rizikům pro růst ekonomiky, která se teprve začínají projevovat, je podle mě brzy na dlouhodobé nákupy akcií," míní.
Americký trh je letos pod tlakem (očekávání) růstu sazeb Fedu v prostředí nejvyšší inflace za čtyřicet let, zpomalujícího hospodářského růstu a výrazných geopolitických turbulencí s dopady do ekonomiky. "Ve hře bude podle mého názoru hladina 3 400 bodů indexu S&P 500, a to vzhledem k rizikům, jež vysoké ceny komodit, inflace a rostoucí sazby znamenají pro ziskovost firem. Uvedená úroveň bude podle mě aktuální v období do konce výsledkové sezóny za druhý kvartál, tedy zhruba do konce léta," říká Wilson.
Vysoká inflace podle něj ohrožuje spotřebu amerických domácností, jež je přitom hlavním tahounem celé ekonomiky. To ostatně potvrdil i průzkum mezi spotřebiteli, který si zadala samotná Morgan Stanley. Z něj vyšlo, že více než polovina oslovených plánuje v příštím půlroce snižovat své výdaje, například na dovolenou nebo různé zbytné služby.
Na marže firem podle stratéga mohou dolehnout i vysoké zásoby zboží, jež americké společnosti vytvořily v době, kdy byla omezená spotřebitelská poptávka. Nestihly je rozprodat a v prostředí vysoké inflace bude těžké tyto objemy zboží udat lidem, kteří jako celek hodlají (a potřebují) šetřit, bez někdy i výrazné slevy.
Navzdory nadále opatrné náladě na trzích se klienti Wilsona samozřejmě ptají, jaké akcie v současnosti případně nakupovat. Stratég a jeho tým proto vybrali 15 kvalitních společností, jež podle nich zvládnou proplout medvědím obdobím a nabídnou solidní růstový potenciál v době, kdy se nákupní apetit na trzích obnoví. Veškerá data jsou aktuální k 23. květnu, kdy Wilson seznam tipů vydal, vzhledem k jeho dlouhodobému přístupu k investování ale mohou jako inspirace posloužit i nyní.
AT&T (komunikační služby, cílová cena 22 USD, růstový potenciál 8 %)
Comcast (komunikační služby, cílová cena 55 USD, růstový potenciál 31 %)
Coca-Cola (nezbytné spotřební zboží, cílová cena 76 USD, růstový potenciál 25 %)
PepsiCo (nezbytné spotřební zboží, cílová cena 198 USD, růstový potenciál 22 %)
Procter & Gamble (nezbytné spotřební zboží, cílová cena 177 USD, růstový potenciál 25 %)
ExxonMobil (energetika, cílová cena 103 USD, růstový potenciál 12 %)
Becton Dickinson (zdravotní péče, cílová cena 282 USD, růstový potenciál 12 %)
Abbott Laboratories (zdravotní péče, cílová cena 151 USD, růstový potenciál 33 %)
CVS Health (zdravotní péče, cílová cena 127 USD, růstový potenciál 34 %)
Anthem (zdravotní péče, cílová cena 607 USD, růstový potenciál 23 %)
Johnson Controls (průmysl, cílová cena 71 USD, růstový potenciál 39 %)
Deere & Co (průmysl, cílová cena 452 USD, růstový potenciál 44 %)
Mastercard (informační technologie, cílová cena 452 USD, růstový potenciál 34 %)
LyondellBasell Industries (základní materiály, cílová cena 127 USD, růstový potenciál 18 %)
Linde (základní materiály, cílová cena 365 USD, růstový potenciál 16 %)
Zdroj: Morgan Stanley