Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, co doporučuje Evropská komise ohledně spotřeby plynu, jakou míru inflace oznámila Británie, jak moc zpomaluje americký realitní trh a bude na českém nebi létat Top Gun? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, trh hnala vzhůru rally v technologickém odvětví
Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování se zisky. Díky pozitivnímu výhledu internetové televize Netflix a dobrým kvartálním výsledkům dalších firem posilovaly růstové akcie. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,15 % na 31 874,84 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,59 % na 3 959,90 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,58 % na 11 897,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,53 % na 23,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal téměř beze změny na 3,03 %. Ceny ropy se snížily o necelé procento a mírně oslabily také zlato a stříbro.
2. Evropské akciové indexy ve středu mírně klesly
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo mírnou ztrátou všech klíčových indexů. Na burzách rezonovala zpráva, že míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za posledních 40 let. Negativní signál trhům vyslal také Mezinárodní měnový fond, který podstatně zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok. Panevropský index STOXX Europe 600 ubral 0,21 % na 422,51 bodu, britský FTSE 100 korigoval o 0,44 % na 7 264,31 bodu, německý DAX sklouzl o 0,20 % na 13 281,98 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,27 % a den zakončil na 6 184,66 bodu.
3. Pražská burza ve středu oslabila, nedařilo se akciím ČEZ, Monety či Erste
Pražská burza ve středu oslabila, index PX klesl o 0,57 % na 1 240,90 bodu. Dolů ho táhly především energetický obr ČEZ a banky Erste a MONETA. Cenné papíry pojišťovny VIG a Komerční banky stagnovaly.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek nad ránem japonská centrální banka rozhodne o nastavení úrokových sazeb a dále země vycházejícího slunce zveřejní výsledek obchodní bilance. Odpoledne se investoři dozvědí výsledek měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky a vyhodnocovat budou také pravidelnou americkou zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF snížil odhady růstu německé ekonomiky na letošní i příští rok
Mezinárodní měnový fond ve středu zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok, hospodářský růst podle něj brzdí negativní dopady války na Ukrajině. MMF nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se letos zvýší o 1,2 %, zatímco v květnové prognóze počítal s růstem o 2 %.
6. Inflace v Británii v červnu dosáhla nového 40letého maxima
Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum za 40 let. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen stouplo na 9,4 % z 9,1 % v květnu. To je nejvyšší hodnota od začátku roku 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií a pohonných hmot, uvedl ve středu britský statistický úřad.
7. Evropská komise: Státy EU by měly omezit spotřebu plynu o 15 %
Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 %. Navrhla to ve středu Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je nejprve schválit členské země, ty přitom zatím dávaly najevo rozdílné postoje.
8. Poptávka po hypotékách v USA je nejnižší za posledních 22 let
Poptávka po hypotékách v USA minulý týden klesla a podle Asociace hypotečních bankéřů dosáhla nejnižšího bodu od roku 2000. Lidé ztrácejí kupní sílu, protože úrokové sazby se od začátku tohoto roku téměř zdvojnásobily.
9. Meziroční inflace v Kanadě v červnu vzrostla na 8,1 %
Červnová inflace v Kanadě dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1983. Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8,1 %, zatímco v květnu dosahovala inflace pouze 7,7 %. I přes růst však zůstala inflace pod očekáváním analytiků na úrovni 8,4 %.
10. Cathie Wood zavírá svůj ETF Transparency
Společnost Ark Invest, za kterou stojí investorka Cathie Wood, zavírá svůj ETF Transparency pouhých sedm měsíců po jeho spuštění. Je to poprvé, kdy tato investiční společnost uzavřela jeden ze svých fondů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bude na českém nebi létat Top Gun?
Sice pravděpodobně bez Mavericka, ale pokud dojde k realizaci obchodu, budou americké stíhačky F-35 nejdražším vojenským nákupem v historii Česka. Vláda ve středu rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení. Další důvod k nákupu akcií společnosti Lockheed Martin? Uvidíme.