US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,94 %
NASDAQ-0,92 %
S&P 500-0,79 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,39 %
Erste+0,68 %

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Praha, turismus, Karlův most - ilustrační foto
Zdroj: flickr.com/hitchs

Jak zahájily srpen akciové trhy v Evropě a v zámoří, co říkají o vývoji průmyslu v Evropě indexy nákupních manažerů a v jakém stavu se nachází pražský turistický ruch po bezmála třech letech pandemie? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
2. 8. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí mírně oslabily po silném růstu v minulém týdnu

Americké akcie v pondělí mírně zlevnily po silném růstu v minulém týdnu. K poklesu velkou měrou přispěly energetické společnosti, které se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. Index Dow ztratil 0,14 % a uzavřel na 32 798,40 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,28 % na 4 118,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 12 368,98 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,08 % na 22,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 2,588 %.

Varování pro akciové býky: Ani výrazný růst cen není zárukou konce medvědího trendu

Varování pro akciové býky: Ani výrazný růst cen není zárukou konce medvědího trendu

2. Žně na evropských akciových trzích se zkraje srpna zastavily, hlavní indexy šly do strany

První srpnový den předstoupily před investory se svými výsledky mimo jiné rakouská bankovní skupina Erste či nizozemský pivovar Heineken. V rámci sektorů zlevnily akcie těžařů ropy a zemního plynu (-1,5 %), zatímco zdražilo bankovnictví (+1 %). Špatná zpráva dorazila z evropského zpracovatelského sektoru, když vyšlo najevo, že aktivita poprvé po dvou letech klesla. Celoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,06 % na 438,55 bodu, německý DAX přidal 0,44 % na 13 543 bodů, britský FTSE 100 nabyl 0,01 % na 7 424,22 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,37 % na 6 472,09 bodu.

Zychová (Verdi fond farem): České zemědělství není v nejlepším stavu, cesta nahoru ale může být o to výnosnější

Zychová (Verdi fond farem): České zemědělství není v nejlepším stavu, cesta nahoru ale může být o to výnosnější

3. Pražská burza se v pondělí výrazně propadla, dolů ji táhly hlavně akcie skupiny ČEZ

Index PX pražské burzy na úvod měsíce ztratil 2,16 % na 1 206,89 bodu a uzavřel na nejnižší hodnotě za více než rok. Výraznější propad zaznamenal benchmark naposledy před měsícem. Index táhly dolů hlavně akcie energetické skupiny ČEZ, u kterých mají investoři obavy z dodatečného zdanění. I přes solidní výsledky hospodaření ztrácely také akcie Erste.

Podzimní vyhlídky pro českou ekonomiku: Inflace na 20 % a recese navrch

Podzimní vyhlídky pro českou ekonomiku: Inflace na 20 % a recese navrch

4. Očekávané události

Úterý na data bohaté nebude. V Británii vyjde index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide a Spojené státy přidají statistiku otevřených pracovních pozic JOLTS. V noci na úterý bude zasedat australská centrální banka, od které se očekává zvýšení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,85 %.Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká vládní koalice se shodla na záměru odvodu z mimořádných zisků energetických firem

Podle vyjádření předsedy české vlády Petra Fialy se vládní koalice shodla na tom, že se energetické podniky v ČR mají podělit o takzvané mimořádné zisky, které realizují díky vysokým cenám elektřiny. Vláda chce buď prosadit speciální daň, nebo firmy přimět, aby odváděly peníze dobrovolně. Podle Fialy by daň měla být jen dočasná. Analýza Národní ekonomické rady vlády (NERV) doporučuje 40-60% daň ze zisků nad průměrný zisk za posledních pět let. To by do státního rozpočtu ČR přineslo 14-27 miliard korun.

6. Erste v prvním pololetí stoupl čistý zisk skoro o čtvrtinu na 1,14 miliardy eur

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl čistý zisk o 23,9 % na 1,14 miliardy eur. Společnost těžila z dobrých provozních čísel, čistý úrokový výnos se jí zvýšil o 15,9 % na 2,84 miliardy eur, hlavně díky zvýšení úrokových sazeb v Česku, Maďarsku a Rumunsku. Výrazný nárůst zisku zaznamenala také dceřiná Česká spořitelna.

7. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny podle finálních červnencových PMI poprvé po dvou letech klesla

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červenci poprvé po dvou letech klesla, továrnám se kvůli slabé poptávce hromadí ve skladech neprodané zboží. Pondělní zpráva organizace S&P Global tak posiluje obavy, že by eurozóna mohla sklouznout do recese. Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl v červenci klesl na 49,8 bodu z červnových 52,1 bodu. Poprvé od června 2020 se tak propadl pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

8. PKN Orlen hodlá uskutečnit plánované převzetí PGNiG na přelomu října a listopadu

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá uskutečnit plánované převzetí polské plynárenské firmy PGNiG na přelomu října a listopadu. Uvedl to v pondělí šéf podniku Daniel Obajtek. PKN Orlen nyní rovněž dokončuje spojení s menším domácím konkurentem Lotos.

9. Americká Global Payments koupí téměř za čtyři miliardy dolarů rivala EVO Payments

Americká společnost Global Payments, která se zabývá platebními technologiemi, koupí téměř za čtyři miliardy dolarů včetně dluhu svého menšího rivala EVO Payments. Firma uvedla, že převzetím konkurenčního podniku se snaží rozšířit si působnost v oblasti plateb mezi podniky (B2B).

10. Míra nezaměstnanosti v EU v červnu zůstala na šesti procentech, nejnižší je stále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu podle sezónně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na květnové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde se proti květnu ale snížila o desetinu procentního bodu na 2,4 %.

11. Moody's: Omezení kapacity Nord Streamu 1 zvyšuje riziko úplného zastavení dodávek

Nedávné omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 na zhruba 20 % kapacity zvyšuje nebezpečí úplného přerušení dodávek ruského plynu do evropských zemí. Mezi státy, které v této souvislosti čelí největšímu ohrožení, patří Rakousko, Česko, Německo, Maďarsko, Itálie a Slovensko. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ceny pobytů v Praze jsou poměrně příznivé, tržby hotelům zachraňují čeští hosté

Ceny pobytů v Praze jsou podle rezervačních portálů stále poměrně příznivé. Hoteliéři ale především kvůli vysoké inflaci a drahým energiím proti předchozím dvěma letům zdražili. Volných ubytovacích kapacit je v hlavním městě přes léto dostatek, vyšší poptávku portály i hoteliéři očekávají v září a říjnu. Významnou skupinou hostů jsou nadále Češi, ubytování rezervují ale většinou pouze na víkendy. Někteří provozovatelé hotelů sledují úbytek služebních cest.

Šíření koronavirové nákazy a související omezení v cestování, kdy turismus zasáhl velký úbytek zahraničních návštěvníků, významně srazily ceny ubytování v Praze. Hotely podle manažera portálu Hotel.cz Milana Petra nabízely i doplňkové služby jako třeba volné vstupenky do muzeí. "Nyní ubytování opět zdražuje. V červenci ceny stouply o sedm procent v porovnání s rokem 2020 a v srpnu dokonce o 17 %," uvedl Petr.

Průměrná cena za víkendový pobyt podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého stoupla meziročně o zhruba 300 korun na asi 3 200 korun. "Češi se v posledních dvou letech zaměřili při dovolených hlavně na tuzemsko. I když se letos naplno rozcestovali do všech možných destinací, tak Česku zůstávají věrni," řekl. Doplnil, že prodeje za červenec zaostaly za těmi z loňského prvního prázdninového měsíce přibližně o pět procent.

Portál Hotel.cz zaznamenal nejvyšší obsazenost pražských hotelů v květnu a v červnu, kdy byly naplněny až z 80 %. "Najít pokoj na určitý termín bylo téměř nemožné," uvedl Petr. Každé léto podle něj nastává v hlavním městě pokles zájmu a stejné je to i letos.

Přestože hostů ze zahraničí v pražských hotelech přibývá, počty jsou nižší než v době před pandemií. Hoteliéři jsou proto rádi za trvající zájem českých cestovatelů. Jiří Maťocha z hotelu Adeba ovšem upozornil, že většina Čechů rezervuje ubytování výhradně na víkendy nebo v průběhu konání kulturních a sportovních akcí. "Všední dny Češi obsazují z rekreačních důvodů minimálně. Většinou se jedná o služební cesty. Z důvodu restrukturalizace většiny firem během pandemie již ale pracovních pobytů také není tolik, kolik dříve bývalo standardem," dodal.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie