Co (ne)řekne jeden akciový tweet aneb Insideři prodávají, (ne)bojte se!

Liz Ann Sonders vede tým akciových stratégů ve společnosti Charles Schwab a její tweety vyvolávají na sítí velkou pozornost. Vedle mnoha zajímavých grafů z historie (s povinným disclaimerem, že minulá výkonnost nenaznačuje nic o té budoucí) občas bez dalšího komentáře zveřejní graf, který obsahuje holá fakta. K jednoznačnosti sdělení ale právě takové obrázky mohou mít hodně daleko.
Posuďte sami. Liz Ann nedávno napsala, že "firemní insideři prodávají akcie ve výrazně vyšší míře, než cenné papíry nakupují; 2,3násobek je nejvyšším údajem (za uplynulých 30 dnů) od ledna, kdy začaly výprodeje na burze". A opravdu, ve 184 firmách insideři nakupovali, zatímco ve 436 prodávali.
Interpretací samotného grafu ale může být tolik, jako je investorů na trhu. Určitě najdete i nějakou svoji, ale namátkou:
- V uvedeném období (od roku 2015) byly měsíce, kdy insideři více nakupovali, jednoznačně v menšině. Tak jednoznačné, že se to za kalendářní měsíc stalo právě jednou, během masivních výprodejů v únoru a březnu 2020.
- Ano, 2,3násobek je nadprůměrně vysoký údaj. Průměr je chloupek přes 2 (stačí si otočit údaj uvedený u fialové linky, tedy 0,49). To nevypadá na dramatický rozdíl
- Obecně aktivita insiderů byla v poslední době hluboce podprůměrná. Znamená to "wait & see" (případně na co)? Pokud insideři stabilně více prodávají, neznamená jejich obecně malá aktivita, že čekají další poklesy? Možná, v tom případě je ale hlavní sdělení o varovně vysokém poměru zavádějící, varovná by měla být samotná malá aktivita.
- Insideři mohou mít k prodeji akcií různé (často osobní) důvody. Prodeje z jejich strany jsou proto možná méně významným "indikátorem" než jejich nákupy akcií.
- Ve sledovaném období insideři dominantně prodávali, akciový trh ale výrazně vzrostl. Je tedy tento indikátor v dlouhodobějším výhledu opravdu podstatný? V obdobích, kdy se mění trend, snad ano, ale v jak dlouhém časovém horizontu jej má smysl sledovat?