US MARKETOtevírá za: 9 h 46 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč medvědím trendům (ne)věnovat pozornost

Nejen americké akcie za sebou mají řadu medvědích trendů, přesto dlouhodobě vykazují velice zajímavé výnosy. V případě indexu S&P 500 jde za posledních téměř sto let v průměru o bezmála deset procent ročně.

Následující graf zobrazuje vývoj amerického akciového trhu během jednotlivých medvědích trendů definovaných jako pokles z posledního maxima o minimálně 20 % od dosažení maxima po odraz ode dna. Jak upozorňuje Michael Batnick z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management, všechna tato období jsou započítána v dlouhodobé výkonnosti akcií. Jinými slovy, chtějí-li investoři na americkém trhu dlouhodobě dosahovat výnosu 8-10 %, musejí přistoupit na to, že hodnota jejich portfolií při pasivním investování neporoste kontinuálně a ani nebude vždy jen stoupat.

Zdroj: Bloomberg, Bank of America

Barry Ritholtz z Ritholtz Wealth Management si na medvědích trzích všímá něčeho, o čem se jinak moc nemluví, a sice jejich subjektivního vnímání investory.

"V polovině 90. let jsem se profesně přesouval z práva do financí. Začal jsem investovat, moje portfolio ale bylo docela malé. Když pak splaskla internetová bublina, z hlediska mého portfolia to pro mě takřka nic neznamenalo. Pokud něco, vznikla po propadech skvělá investiční příležitost. Byl jsem tehdy ale v práci, kde se veškeré finanční odměňování odvíjelo od situace na trzích a stability celého odvětví, takže jsem to vnímal jako absolutní katastrofu," vzpomíná Ritholtz.

"Když nastoupila velká finanční krize, byly již prostředky v investicích a spoření na důchod v naší domácnosti značné. V době covidové pandemie jsme byli samozřejmě zase o něco dále. Navíc i hodnota mé společnosti se odvíjí od toho, co se děje na trzích. Propady, které nastaly za velké finanční krize a v době pandemie covidu-19, mě přechodně připravily o miliony dolarů. Člověk by řekl, že bych to měl vnímat extrémně negativně, tak to ale nebylo," pokračuje.

Když o tom Ritholtz zpětně přemýšlel, uvědomil si, že člověk medvědí trhy nevnímá primárně podle toho, jak dopadají na jeho jmění, ale že mnohem důležitější je kontext, životní zkušenosti, tedy mimo jiné i vědomí toho, že žádný medvědí trh není věčný. "Medvědí trhy tu byly a vždy budou. S tím nic neuděláte. Jediné, co máte šanci ovlivnit, je to, jak velký jim budete přikládat význam," dodává.

Optimismus, přehnaná důvěra, popírání, panika aneb Jak neúprosná je psychologie tržního cyklu

Optimismus, přehnaná důvěra, popírání, panika aneb Jak neúprosná je psychologie tržního cyklu

Zdroj: ritholtz.com

Akciový trhAmerické akcieInvestiční horizontMedvědí trhPonaučení pro investoryVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa