Proč nový "bezpečný" přístav na Wall Street není vlastně vůbec bezpečný?

Není tajemstvím, že růst amerických akciových indexů je v poslední době z velké míry tažen cennými papíry několika velkých společností z technologického odvětví. Řada investorů i s ohledem na tuto dominanci začala takzvané Big Tech považovat za nový bezpečný přístav. Hedgeový manažer a bloger Jesse Felder ale upozorňuje, že bezpečí v případě těchto akcií může být jen zdánlivé.
"Na trhu panuje přesvědčení, že velké technologické firmy dokážou zhoršujícím se hospodářským podmínkám nejen odolávat lépe než jiné podniky, ale že z nich dokonce umí (na úkor jiných) těžit. Jak jinak vysvětlit to, že jsou akcie společností Microsoft, Apple, NVIDIA, Tesla a Amazon investoři ochotni kupovat na 65násobku jejich agregovaného volného cash flow," říká Felder.
"V uplynulé dekádě bylo ocenění těchto akcií v průměru na polovině nynějších hodnot. Sázka na velké technologické tituly je tak potenciálně velice nebezpečná, vezmeme-li v potaz, že riziko hospodářské recese je značné a odolnost těchto firem v prostředí recese je pouze předpokladem, nikoli jistotou. Ani odvrácení nástupu hospodářské recese navíc nemusí znamenat pokračování růstu. Krev z akciových žil technologických gigantů totiž může vysát i pokles likvidity v důsledku normalizace bilance americké centrální banky," dodává Jesse Felder.
Zdroj: The Felder Report