Americké akcie: Sell in May, nebo raději Sell in June? A prodávat vůbec?

Nálada na americkém akciovém trhu byla na konci dubna dobrá, když lepší než očekávané hospodářské výsledky některých velkých firem převážily nad stále živými obavami z dalšího ekonomického vývoje. Výsledková sezóna pokračuje i tento týden naplno, na řadě je mimo jiné Apple, začíná ale zároveň historicky slabší půlrok pro akciový trh. S burzovním almanachem by se to ale nemělo přehánět.
Index S&P 500 v posledním dubnovém týdnu posílil o 0,87 % a za celý měsíc přidal 1,46 %. V úterý a ve středu klesal a přiblížil k 50dennímu klouzavému průměru. Zdálo se, že otestuje minimálně psychologicky významnou hladinu 4 000. Ve čtvrtek ale došlo k obratu, který byl v pátek potvrzen. Index je tak opět na dohled rezistenci na 4 200. Téměř půl roku se drží v pásmu 3 800 až 4 200 a je nad klouzavými průměry. Celý duben se držel pod 4 200, ale pokud došlo k jakémukoli náznaku začínajícího sestupu, byl tento rychle zažehnán. Za uplynulých sedm týdnů ostatně S&P 500 klesl jen jednou, a to o 0,10 %.
Index S&P 500 uzavřel již čtvrtý měsíc v řadě nad 10měsíčním průměrem. Na jednu stranu by to mělo naznačovat, že index nastoupil dlouhodobější růstový trend, na stranu druhou je ale trochu ošidné mluvit o trendu, když se trh dlouhé měsíce drží v relativně úzkém pásmu.
Právě na měsíční bázi se ale z hlediska technické analýzy koncem dubna schylovalo k celkem zajímavému posunu. Obrácená formace hlavy a ramen je totiž považována za býčí signál.
A v pátek 28. dubna trh (v tomto případě jde o ETF sledující S&P 500) uzavřel na úrovni, která býčí signál opravdu vyslala.
Kdybyste snad váhali, které tituly táhnou letos americký akciový trh vzhůru, vězte, že index akcií největších technologických firem Nasdaq 100 v pátek vystoupil na letošní maximum, když se odrazil z formace býčí vlajky.
Volatilita na americkém akciovém trhu je nejnižší za 17 měsíců.
Mezi americkými individuálními investory nicméně nadále převažují pesimisté. Na to jsme za poslední více než rok zvyklí.
Výsledky amerických veřejně obchodovaných firem za první kvartál jsou zatím lepší, než se čekalo. Zisky nicméně meziročně stále klesají. V rámci indexu S&P 500 zatím čísla oznámilo 53 % firem, z nichž 79 % překonalo odhady na úrovni zisku na akcii (5letý průměr: 77 %, 10letý průměr: 73 %).
Nad odhady analytiků jsou zatím také tržby firem z indexu S&P 500. Čísla nad odhady zatím reportovalo 74 % společností (5letý průměr: 69 %, 10letý průměr: 63 %).
S květnem začíná historicky výrazně slabší půlrok pro americké akcie. Od dubna 1950 by z jednoho dolaru investovaného do indexu S&P 500 vždy jen od listopadu do dubna bylo 99 dolarů, z investice vždy jen od května do října by bylo za stejnou dobu jen 2,46 dolaru. Rozdíl, který se těžko ignoruje.
V uplynulých deseti letech nicméně index S&P 500 hned devětkrát v samotném květnu posílil. Že by snad bylo lepší s časováním trhu a květnovým prodejem počkat (alespoň) na červen?
A jen tak pro zajímavost, samotný 1. květen je pro americké akcie většinou také růstový, jak ukazují data za poslední čtvrtstoletí.
Jestli chcete zkusit časovat trh, nikdo vám nebrání. Vycházet ale ze sezónních vzorců je v každém konkrétním roce extrémně riskantní, ne-li rovnou hloupé. Budoucnost nikdo nezná, což platí samozřejmě i pro vývoj cen amerických akcií. Důvodů pro růst v nejbližších týdnech a měsících najdete jistě celou řadu, to samé ale platí i na druhou stranu, tedy při hledání argumentů pro poklesy na Wall Street.
Zdroj: AlmanacTrader, TOPDOWN CHARTS, Chartoftheday.com, @MikeZaccardi, Forex.com, JakeWu Market Research, Creative Planning, FactSet, Carson Group