US MARKETOtevírá za: 56 h 12 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (24. května)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na burzách na obou stranách Atlantiku, která centrální banka zahájila jako první v Evropě cyklus snižování úrokových sazeb a čím umělá inteligence tento týden nabila svým odpůrcům? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli nejistotě ohledně zvýšení dluhového stropu USA

Americké akcie v úterý oslabily kvůli nejistotě ohledně rozhovorů o zvýšení dluhového stropu Spojených států. Investoři nyní čekají rovněž na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb v USA. Index Dow ztratil 0,69 % a uzavřel obchodování na 33 055,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,12 % na 4 145,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,26 % na 12 560,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,67 % na 18,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně dva bazické body na 3,701 %.

4 býčí argumenty pro americké akcie (a pár grafů jako přídavek)

4 býčí argumenty pro americké akcie (a pár grafů jako přídavek)

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investoři vyhodnocovali předběžné květnové PMI

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Na poli makrodat investoři vyhodnocovali předběžné květnové indexy nákupních manažerů a soustředili se rovněž na pokračující jednání o navýšení dluhového stropu Spojených států. Výrazně klesly akcie výrobců zboží pro domácnost a cenné papíry průmyslových podniků, dařilo se naopak titulům z odvětví ropy a plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,60 % na 466,10 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,10 % na 7 762,95 bodu, německý DAX se snížil o 0,44 % na 16 152,86 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,33 % a skončil na 7 378,71 bodu.

Technický pohled a kontrariánské signály: Jak číst náladu na trhu se zlatem?

Technický pohled a kontrariánské signály: Jak číst náladu na trhu se zlatem?

3. Pražská burza v úterý nepatrně posílila, rostly Komerční banka či MONETA

Pražská burza v úterý dále nepatrně posílila, index PX zpevnil o 0,05 % na 1 320 bodů. Se ziskem zakončily obchodování Komerční banka, MONETA Money Bank, VIG či tabáková firma Philip Morris ČR. Naopak opět se nedařilo energetické společnosti ČEZ, její akcie odepsaly necelé procento.

Byty v Praze: Poptávka stoupá, roste zájem o koupě i pronájmy

Byty v Praze: Poptávka stoupá, roste zájem o koupě i pronájmy

4. Očekávané události

V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit britské spotřebitelské a výrobní inflaci, indexu podnikatelské nálady v Německu od Ifo a britskému indexu cen rezidenčních nemovitostí DCLG a večer americká centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického jednání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maďarská centrální banka zahájila uvolňování měnové politiky

Maďarská centrální banka v úterý ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 13 %. Jednodenní depozitní sazbu však snížila o procentní bod na 17 % a signalizovala další snižování úroků. Maďarsko tak jako první v Evropě zahájilo cyklus uvolňování měnové politiky, inflace v Maďarsku je přitom nadále nejvyšší v Evropské unii.

6. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu podle PMI zpomalil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně tento měsíc zpomalil více, než se předpokládalo. Vliv na to měly zpomalení růstu v odvětví služeb a prohloubení poklesu ve výrobním sektoru. Celkově však podnikatelská aktivita zůstává odolná. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v úterý zveřejnila společnost S&P Global.

7. Pilulka zveřejnila prospekt k novému úpisu akcií, cenové rozpětí bylo stanoveno na 450-550 Kč

Společnost Pilulka Lékárny zveřejnila prospekt k plánovanému úpisu až 500 000 nových akcií (zhruba 20 % stávajícího počtu akcií firmy). Úpis bude probíhat dvoukolově, přičemž první kolo je určeno pro stávající akcionáře k uplatnění přednostního práva na úpis nových akcií. V rámci prvního kola bude úpis možný od 23. května do 6. června, emisní kurz pro úpis s přednostním právem je nastaven na 450 Kč za akcii. Druhé kolo úpisu, které bude bez přednostního práva a bude otevřeno všem investorům, bude probíhat na trhu START pražské burzy a je očekáváno v termínu od 8. do 22. června s cenovým rozpětím 450 až 550 Kč za akcii.

8. Ruské plynárenské firmě Gazprom loni prudce klesl zisk, firma ruší dividendu

Ruské plynárenské společnosti Gazprom loni klesl čistý zisk o více než 40 % na 1,226 bilionu rublů (zhruba 336 miliard Kč). Firma pokles zisku zdůvodnila vyšším zdaněním v druhé polovině roku a uvedla také, že nevyplatí celoroční dividendu. Akcie společnosti Gazprom reagovaly na zprávu zhruba čtyřprocentním poklesem. Loni firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda, vyplatila rekordní pololetní dividendu v celkovém objemu 1,2 bilionu rublů.

9. Meta Platforms prodává platformu Giphy firmě Shutterstock za 53 milionů dolarů

Americká internetová společnost Meta Platforms se dohodla na prodeji platformy pro animované obrázky Giphy firmě Shutterstock za 53 milionů dolarů. Informovala o tom v úterý firma Shutterstock v tiskové zprávě. Společnost Meta Platforms koupila platformu Giphy v květnu 2020. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) však následně kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže nařídil, aby Meta platformu prodala.

10. MMF zlepšil letošní výhled britské ekonomiky, místo poklesu nyní čeká růst

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního vývoje britské ekonomiky. Zatímco ještě minulý měsíc předpovídal pokles HDP o 0,3 %, nyní počítá s růstem o 0,4 %. Fond v úterý ocenil kroky britské vlády ke stabilizaci ekonomiky a omezení inflace. Ta ale podle něj zůstává příliš vysoká.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Falešná zpráva o explozi u Pentagonu nastínila úskalí umělé inteligence i režimu na Twitteru

Na sociální síti Twitter se v pondělí odpoledne rychle šířil obrázek, který mnohé účty včetně několika ověřených prezentovaly jako důkaz výbuchu u sídla amerického ministerstva obrany. K žádné explozi u Pentagonu ovšem nedošlo a komentátoři začali záhy poukazovat na to, že obrázek nese známky výstupu vygenerovaného umělou inteligencí. Podle agentury Bloomberg šlo možná o první případ, kdy takto vytvořený snímek ovlivnil akciové trhy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika