Kam vítr, tam plášť aneb Proč (ne)kupovat to, co právě roste

Investoři mají tendenci zahořet pro investici nadšením v okamžiku, kdy dosáhne vrcholu, a zatratit ji ve chvíli, kdy padá na dno. Dělají tedy pravý opak toho, co by měli. V současnosti jsou například vyzdvihovány japonské akcie.
Japonský akciový index Nikkei 225 po ztracených dekádách vystoupal na nejvyšší úroveň od začátku 90. let. A hned je kolem toho haló. Investoři bědují, že promeškali začátek obrovské příležitosti, a začínají vysvětlovat, proč se z dlouho přehlíženého trhu může stát nové investiční téma.
To před rokem byly pro změnu tržním miláčkem ropné firmy a ropa, která stála kolem 120 dolarů za barel a celkem nahlas se mluvilo o růstu na 200 dolarů. Nyní se barel severomořského Brentu prodává za zhruba 75 dolarů a trend naznačuje spíše možnost sestupu k 50 dolarům než výstupu na 100 dolarů. A stejně jako zlevnila surovina, ochladl rychle i zájem investorů.
V kurzu ale nejsou jen japonské akcie. Už nějakou dobu se žhavě diskutuje o umělé inteligenci a možnostech, jak do ní investovat. To zatím není úplně jednoduché, a tak je obtížnější kvantifikovat investorský zájem. Třeba pohled na objem obchodů s akciemi společnosti C3.ai, která se specializuje právě na umělou inteligenci, ovšem minimálně naznačuje vznik AI horečky.
Investoři, kteří propadají všemu, co právě roste, by možná měli trochu zpomalit a připomenout si slova Warrena Buffetta z letošního výročního setkání akcionářů investičního konglomerátu Berkshire Hathaway: "To, co vytváří příležitosti, jsou ostatní lidé dělající hlouposti."
Zdroj: Real Money