Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak zahájily týden akcie na obou stranách Atlantského oceánu, jak si stojí nová sociální síť Threads a jakou novou službu budou cestujícím nabízet Japan Airlines? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí mírně zpevnily, investoři čekají na hospodářská data
Americké akcie v pondělí mírně zpevnily. Na trhu převládá opatrnost před středeční zprávou o vývoji inflace ve Spojených státech a začátkem zveřejňování hospodářských výsledků firem za druhé čtvrtletí. Index Dow stoupl o 0,62 % a zakončil obchodování na 33 944,40 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,24 % na 4 409,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,18 % na 13 685,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,62 % na 15,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,006 %.
2. Evropské akcie v pondělí posílily, investoři vyhlížejí start výsledkové sezóny na Wall Street
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech poté, co minulý pátek evropský blue-chip index STOXX Europe 600 uzavřel nejhorší týden za čtyři měsíce. V pondělí se dařilo akciím z oblasti cestovního ruchu a volného času, naopak špatně si vedly cenné papíry těžařů. Investoři nyní čekají na další klíčová makroekonomická data z USA a také reporty o hospodaření společností v rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. STOXX Europe 600 vzrostl o 0,18 % na 448,47 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,23 % na 7 273,79 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,45 % na 15 673,16 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,45 % a skončil na 7 143,69 bodu.
3. Pražská burza zahájila týden poklesem, akcie ČEZ znovu oslabily
Pražská burza začala nový týden poklesem, index PX v pondělí ztratil 0,48 % na 1 277,52 bodu. Dolů ho táhly akcie energetické společnosti ČEZ, které oslabily třetí den po sobě a dostaly se pod 900 korun. Aktivita na trhu byla stejně jako minulý týden nízká.
4. Očekávané události
Úterní dopoledne bude patřit britské nezaměstnanosti, německé inflaci a indexu důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku od ZEW. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Sociální síť Threads má za pět dnů 100 milionů uživatelů, získala tak prvenství
Sociální síť Threads má za necelých pět dní fungování 100 milionů uživatelů. Jako nejrychleji rostoucí aplikace tak předčila program ChatGPT, který této hranice dosáhl za dva měsíce. Uvedla to v pondělí stanice BBC, která se odvolává na údaje z datové platformy Quiver Quantitative. Podle společností Cloudflare a Similarweb návštěvnost konkurenční sítě Twitter znatelně klesá.
6. Společnost DNO u Norska registruje největší nález plynu za deset let
Norská ropná a plynárenská společnost DNO registruje u Norska významný objev plynu a kondenzátu v lokalitě Carmen. Nález je podle pondělního sdělení firmy největší v norském kontinentálním šelfu za deset let. Akcie firmy díky zprávě vzrostly o více než 18 %.
7. Italská vláda a Stellantis chtějí zvýšit výrobu aut v Itálii na milion vozů ročně
Mezinárodní automobilová skupina Stellantis a italská vláda se v pondělí dohodly na zvýšení výroby automobilů v Itálii na jeden milion vozů ročně. Chtějí zvrátit klesající trend z posledních let, informovala agentura Reuters. Prvním projevem této snahy bude zavedení výroby pátého modelu v závodě v Melfi na jihu země, kde se vyrábí Fiat 500X nebo Jeep Renegate.
8. TotalEnergies a Bagdád podepsaly smlouvu za 27 miliard USD na projekty v Iráku
Irák a francouzská energetická společnost TotalEnergies podepsaly dlouho odkládanou smlouvu za 27 miliard USD, jejímž cílem je zvýšit těžbu ropy a kapacitu výroby elektřiny v Iráku. Dohoda zahrnuje čtyři projekty v oblasti ropy, plynu a obnovitelných zdrojů, uvedla v pondělí agentura Reuters.
9. Foxconn ruší plán na společný podnik s Vedantou za 19,5 miliardy dolarů
Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, ruší plán na společný podnik s indickým konglomerátem Vedanta za 19,5 miliardy dolarů. S odkazem na sdělení Foxconnu o tom informovala agentura Reuters, podle které krok tchajwanské firmy naruší plány vlády premiéra Naréndry Módího na výrobu čipů v Indii. Foxconn a Vedanta loni podepsaly dohodu o zřízení továren na výrobu polovodičů a displejů v Módího domovském státě Gudžarát.
10. Goldman Sachs: Ekonomiku USA může do roku 2075 kromě Číny předstihnout i Indie
Spojené státy by do roku 2075 mohly sestoupit na třetí příčku v žebříčku největších ekonomik světa. Kromě Číny by je totiž mohla předstihnout rovněž Indie. Informoval o tom v pondělí server CNBC s odvoláním na prognózy investiční banky Goldman Sachs. Spojené státy jsou nyní největší ekonomikou světa. Číně patří druhá příčka, zatímco Indie je až pátá za Japonskem a Německem, uvedl server CNBC.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Japan Airlines budou nabízet půjčení oblečení, aby bylo možné cestovat bez kufrů
Turisté i lidé cestující za obchodem do Japonska už brzy nebudou muset létat se zavazadly. Aerolinky Japan Airlines se ve spolupráci s firmou Sumitomo rozhodly nabízet novou službu - půjčení oblečení.
Aerolinky označují tuto iniciativu za snahu podpořit udržitelný cestovní ruch a zároveň chtějí nabídnout pohodlí. Návštěvníci si budou moci vybrat oblečení podle velikosti a sezónních potřeb prostřednictvím internetových stránek před nástupem do letadla provozovaného Japan Airlines. Služba bude ve zkušební fázi fungovat do srpna příštího roku.
Sada oblečení má stát 4 000 až 7 000 jenů (610 až 1 100 Kč). Lidé si budou moci pronajmout až osm kusů oblečení až na dva týdny ve třech velikostech - malé, střední a velké. Oblečení ve vybraném stylu - formální elegantní, elegantní ležérní a smíšený - bude doručeno přímo hotelu určeného cestujícím.
Oblečení k pronájmu bude pocházet z nadbytečných zásob oděvních řetězců, což pomůže minimalizovat množství odpadu. Japan Airlines také budou informovat zákazníky, o kolik se snížily emise oxidu uhličitého z letu díky tomu, že si nevzali zavazadlo, a letadlo je tak lehčí.
Firma Sumitomoto vyvinula internetový rezervační systém a bude mít na starosti obstarání, praní a doručení oblečení.
Japonské letecké společnosti, hotely a restaurace se po úplném zrušení vstupních omezení a začátku letní prázdninové sezóny připravují na příjezd většího počtu cestujících. Podle Japonské národní organizace cestovního ruchu v květnu přijelo do země 1,9 milionu návštěvníků, což bylo téměř 70 % úrovně z doby před pandemií, tedy úrovně z května 2019.
Doporučujeme
Aktuality

