US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,34 %
NASDAQ-0,34 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ+0,24 %
KB+0,57 %
Erste+0,14 %

Co musíte ráno vědět (12. července)

Euro, ECB - ilustrační foto
Zdroj: Investiční web

Jak skončila úterní obchodní seance na burzách v Evropě a za oceánem, jak OECD hledí na umělou inteligenci a jaká cesta (po)vede ke vzniku nových eurobankovek? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
12. 7. 2023 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zpevnily, pomohl růst titulů z finančního sektoru

Americké akcie v úterý posílily, dařilo se titulům z finančního odvětví. Investoři teď čekají na středeční zprávu o vývoji inflace ve Spojených státech a na začátek výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. Index Dow stoupl o 0,93 % a zakončil obchodování na 34 261,42 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,67 % na 4 439,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvedl o 0,55 % na 13 760,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,53 % na 15,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 3,978 %.

Americké akcie: Absolutní i relativní drahota

Americké akcie: Absolutní i relativní drahota

2. Evropské akcie v úterý posílily, dařilo se většině hlavních sektorů

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech, v plusu uzavřely skoro všechny hlavní sektory, růst vedlo odvětví stavebních materiálů. Investoři nyní čekají na inflační data ze Spojených států. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,72 % na 451,72 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,12 % na 7 282,52 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,07 % na 7 220,01 bodu.

Obavy z recese nepolevují. Podle těchto 9 grafů je (i) proto zaděláno na akciový výprodej

Obavy z recese nepolevují. Podle těchto 9 grafů je (i) proto zaděláno na akciový výprodej

3. Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se akciím bank i skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý smazala pondělní ztrátu, index PX stoupl o 0,53 % na 1 284,35 bodu. Skoro všechny hlavní tituly skončily v plusu, dařilo se hlavně bankovním emisím a po třech dnech oslabování vzrostly i akcie energetické společnosti ČEZ.

Singer (Generali CEE Holding): Konsolidační balíček vlády není lék na veřejné finance, je to pověstný acylpyrin na zlomenou nohu

Singer (Generali CEE Holding): Konsolidační balíček vlády není lék na veřejné finance, je to pověstný acylpyrin na zlomenou nohu

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde japonská výrobní inflace. Odpoledne se pak investoři ve Spojených státech zaměří na inflaci a kanadská centrální banka rozhodne o dalším nastavení měnové politiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD varuje před negativními dopady masivního využívání umělé inteligence

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý vyzvala členské země, aby se připravily na negativní dopady masivního využívání umělé inteligence na trh práce. Ekonomiky členských států se podle OECD mohou nacházet na pokraji revoluce v oblasti umělé inteligence, která by mohla zásadně změnit pracovní prostředí, píše list Financial Times.

6. Bank of America zaplatí pokutu 150 milionů USD, účtovala nevyžádané služby

Americký finanční ústav Bank of America, který je druhou největší bankou ve Spojených státech, zaplatí pokutu 150 milionů dolarů. Vyšlo totiž najevo, že účtoval klientům služby, o které si nepožádali. Oznámily to v úterý Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů a Úřad pro kontrolu měny. Bance bylo vedle pokuty nařízeno vrátit zákazníkům peníze.

7. Soud v USA odmítl zablokovat plán Microsoftu převzít firmu Activision Blizzard

Soud ve Spojených státech odmítl žádost americké Federální obchodní komise (FTC), aby zablokoval plán softwarové společnosti Microsoft převzít za 69 miliard dolarů videoherní firmu Activision Blizzard. Informovaly o tom v úterý zahraniční tiskové agentury. FTC se nicméně ještě může odvolat, upozornil server CNBC. Transakci navíc už v dubnu zablokoval britský antimonopolní úřad.

8. Společnost Amazon napadla u soudu pravidla EU pro internetový obsah

Americký internetový prodejce Amazon podal právní námitku proti svému zařazení do skupiny společností, na které se vztahují přísná pravidla Evropské unie týkající se internetového obsahu. Tvrdí, že by jeho začlenění bylo nespravedlivé, pokud by nebyli podobně označeni také ostatní velcí maloobchodníci v EU, uvedla agentura Reuters. Amazon je první americkou firmou, která pravidla napadla.

9. ZEW: Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v červenci klesla. V úterní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index důvěry se meziměsíčně snížil o 6,2 bodu na -14,7 bodu.

10. Nepokoje ve Francii vyjdou pojišťovny na 650 milionů eur, dvojnásobek odhadů

Nedávné nepokoje ve Francii vyjdou pojišťovny na 650 milionů eur, více než dvojnásobek odhadů z minulého týdne. Naprostou většinu poškozeného majetku představují poničené budovy státní správy a obchody, zbytek většinou soukromé osobní automobily. Nahlášeno bylo zatím 11 300 pojistných událostí, uvedla v úterý profesní organizace francouzských pojišťoven France Assureurs.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ECB zahájila průzkum o námětech pro nové eurobankovky

Evropská centrální banka se rozhodla zapojit do návrhu nových eurobankovek všechny obyvatele eurozóny. Až do konce srpna se tak mohou Evropané na internetových stránkách ECB vyjadřovat k námětům příští série eurobankovek. Bude to první rozsáhlá modernizace bankovek eurozóny od jejich zaveden před více než dvaceti lety.

"Existuje silné pouto mezi naší jednotnou měnou a naší společnou evropskou identitou," uvedla prezidenta ECB Christine Lagardeová. "Chceme, aby se Evropané s návrhem eurobankovek ztotožnili. Proto se budou aktivně podílet na výběru nového motivu," doplnila.

Na výběr je sedm různých motivů. Jsou to ptáci: svobodní, odolní a inspirativní, evropská kultura, evropské hodnoty odrážející se v přírodě, budoucnost je vaše, ruce: společně budujeme Evropu, naše Evropa a my, řeky: vody života v Evropě.

ECB zahájila proces změny designu bankovek v prosinci 2021. Centrální banky pravidelně vyvíjejí nové série bankovek, aby ztížily jejich padělání. Kromě toho chce ECB také snížit dopad na životní prostředí. Bankovky by tak například měly mít delší životnost.

Než však lidé budou nové bankovky držet v ruce, uplyne několik let. Rada guvernérů ECB chce téma pro novou generaci bankovek vybrat do příštího roku, pak se uskuteční soutěž o návrh. Následně budou občané znovu požádáni o vyjádření svého názoru.

Rozhodnutí o budoucím vzoru, termínu výroby a vydání nových bankovek přijme centrální banka pravděpodobně v roce 2026. Zkušenosti ukazují, že pak bude trvat dva až tři roky, než se nové bankovky dostanou do oběhu, uvedla agentura DPA.

Motivy na současných eurobankovkách jsou poměrně střízlivé. Vyhýbají se konkrétním národním symbolům či pamětihodnostem, tvoří je na přední straně okna a portály v různých architektonických slozích a na zadní straně mosty, které ve skutečnosti neexistují. Okna a portály symbolizují ducha evropské otevřenosti a spolupráce, mosty komunikaci mezi evropskými národy a mezi Evropou a ostatními světadíly.

První eurobankovky byly vydány 1. ledna 2002. Od května 2019 je druhá generace eurobankovek doplněna o nové ochranné prvky.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Index S&P 500 je nejdražší v historii. Těchto 20 slibných firem se ale vymyká

Index S&P 500 je nejdražší v historii. Těchto 20 slibných firem se ale vymyká

dnes-Andrej Rády
Americké akcie