Čtyři důvody, proč akciová rally do konce roku může vzít zasvé

Americký akciový index S&P 500 od začátku roku přidává bezmála dvacet procent a působí to, jako kdyby snad žádná rizika neexistovala. Trh v USA nyní z hlediska valuací zohledňuje ideální scénář, tedy měkké přistání ekonomiky, konec zvyšování sazeb Fedu, brzký restart růstu zisků firem a tak dále. Svět ale není ideální.
Index S&P 500 pokračuje v růstu, červenec zakončil na letošním maximu a od loňského říjnového minima již vzrostl o více než 28 %. V prostředí klesajících zisků firem takový růst cen znamená rostoucí ocenění. Spoluzakladatel společnosti DataTrek Research Nicholas Colas vidí minimálně čtyři faktory, které mohou v dalších měsících zarazit býčí náladu na trhu, a nabízí i tipy, jak se v případě jejich negativního působení na akciový trh zajistit.
1. Investoři se rozhodnou vybrat zisky
Tento scénář neznamená žádnou katastrofu. Ve zbytku roku by zkrátka část investorů začala prodávat proto, aby zrealizovala zisky z uplynulých kvartálů. Pravděpodobně by se to z velké části týkalo titulů z technologického sektoru, mohl by naopak narůst zájem o odvětví financí nebo průmyslu.
2. Vyšší inflace se povleče déle
Pokud by se inflace v USA přestala snižovat, případně začala opět růst, Fed by mohl cítit potřebu dále zpřísňovat měnovou politiku. Tento scénář se v současnosti nezdá být příliš pravděpodobný, investoři by na něj ale měli být připraveni (rostoucí ceny ropy mohou být prvním varováním). Colas pro tento případ doporučuje držet akcie firem z odvětví energetiky.
3. (Nečekané) problémy na pracovním trhu
Na americký pracovní trh (a celou ekonomiku) mohou vyšší sazbu Fedu dolehnout se zpožděním. To by ostatně odpovídalo učebnicovým poučkám o působení měnové politiky na hospodářství. Může stačit několik měsíců horších než očekávaných dat z pracovního trhu, aby se to negativně propsalo do osobní spotřeby a zhoršilo náladu ve firemním sektoru. Zajištěním pro tento případ by podle Colase měly být americké vládní dluhopisy.
4. Pokračující růst reálných sazeb
Reálné úrokové sazby v USA by měly dále růst s tím, jak Fed snižuje svou bilanci. Vyšší sazby zatím na akciový trh nedolehly, může se to ale změnit. Riziková prémie akcií vůči vládním i firemním dluhopisům v USA je na mnohaletých minimech, v některých segmentech trhu dokonce záporná. S vyššími sazbami navíc může růst zájem o dolar, jehož síla jde v posledních letech proti akciovému trhu v USA. Tento scénář lze podle Colase "hrát" prodeji akcií na vysokých úrovních a vyhýbáním se riziku durace na trhu s pevně úročenými aktivy.
Uvedené faktory nespadají do základního scénáře dalšího vývoje, který vyhlíží společnost DataTrek Research. "Investoři by je ale měli mít na paměti, stejně jako pokračující rizika v oblastí geopolitiky, a nepodléhat uspokojení z dosavadních zisků," uzavírá Nicholas Colas.
Zdroj: DataTrek Research
Aktuality
