Americké akcie: Kdo s koho?

Americké akcie mají za sebou další ztrátový týden a pesimisté mají jasno - (minimálně) korekce je tady. Ceny akcií i volatilita se zatím v srpnu drží sezónních vzorců, zrovna letos to ale opravdu nemá smysl přeceňovat.
Americký akciový trh i ve třetím srpnovém týdnu ztrácel, když byly pozitivní vlivy rotace peněz směrem k titulům z odvětví energetiky nebo maloobchodu přebity poklesy v technologickém sektoru. Index S&P 500 za týden odepsal 2,11 % a z lokálního závěrečného maxima z konce července odepisuje 4,78 %. Srpnový sešup indexu z letošních maxim nezpomaluje a krátkodobě je trh jednoznačně v sestupném trendu. V uplynulém týdnu index bez většího odporu býků spadl pod 50denní klouzavý průměr. Hladiny podpory jsou na 4 300 až 4 330 a dále na 4 200, kde byla letos na jaře silná rezistence. Nejbližší současná hladina odporu by mohla být na zmíněném 50denním průměru. Index S&P 500 se již blíží hladině přeprodanosti (30 bodů ukazatele RSI), nicméně samotná přeprodanost není nákupním signálem.
Nad 50denním klouzavým průměrem je již zhruba jen třetina titulů z indexu, na obrat to ale zatím ještě nevypadá.
Promění se dosavadní ani ne 5% pokles z červencového maxima indexu S&P 500 v korekci? Nevíme, má ale smysl sledovat její možné katalyzátory či motory, konkrétně vývoj na dluhopisovém trhu, kondici největších technologických akcií a sektorovou rotací mezi technologickými a (mimo jiné) energetickými tituly.
Zejména vůči americkým vládním dluhopisům jsou americké akcie po vývoji v uplynulých třech letech silně relativně nadhodnocené. Jen sotva udržitelně.
A to vše v prostředí, kde zatím jen mírně narostla volatilita na akciovém trhu (měřená indexem VIX). Ten má přitom před sebou sezónně své nejsilnější období.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, The Daily Shot