Americké akcie: Rychlý nádech před hlubším výdechem?

Americké akcie mají za sebou převážně pozitivní týden, od začátku srpna nicméně index S&P nadále odepisuje okolo čtyř procent. Signály pokračující korekce se přetlačují se znameními toho, že má trh opět nakročeno výše.
Série červených týdenních svíček byla přerušena, index S&P 500 za minulý týden vzrostl o 0,82 %. Trh zahájil uplynulý týden na optimistické vlně, která se zhroutila až ve čtvrtek, kdy index odepsal výrazně přes procento. Zelenou týdenní svíčku tak zajistil až závěr páteční obchodní seance. Denní i týdenní graf zůstaly oproti předchozímu týdnu prakticky beze změny. S&P 500 je pod 4 500, kde je nejbližší rezistence. Ve středu se k ní index přiblížil, ale výše se již nedostal. Na opačné straně jsou důležité supporty v pásmu 4 300 až 4 200. V pondělí a v pátek se k nim index přiblížil, ale to bylo zatím vše. Jejich případné prolomení by bylo negativním signálem.
Srpnové poklesy byly doprovázeny růstem výnosů amerických vládních dluhopisů, propady v technologickém sektoru a vůči němu opět posilujícímu energetickému odvětví. Všechny tři uvedené oblasti po uplynulém týdnu působí minimálně o něco méně hrozivě, nicméně všechny jsou zatím v sestupném trendu. Možnost, že by již mohly dosedat na dno, je ale každopádně pro akciové býky slibná.
Jistě by se našla řada dalších pozitiv, důvodů k minimálně krátkodobé opatrnosti je ale možná ještě více. Pohled na ocenění indexu S&P 500 například prozrazuje, že P/E indexu stouplo již o pět bodů. V době klesajících zisků to ve zkratce říká, že investoři již do cen zahrnuli právě ona možná budoucí pozitiva, a to v čele s nastartováním růstu zisků firem. Věří, že bude v dohledné době lépe, že to ekonomika USA zvládne bez recese a že Fed začne postupně snižovat sazby. Jerome Powell v Jackson Hole ale naznačil, že s něčím takovým americká centrální banka příliš nepočítá. Výnosová křivka vládních dluhopisů USA je přitom stále výrazně invertovaná, což je prostředí, ve kterém akciové rally v historii neměly příliš dlouhého trvání.
Americké vládní bondy mají za sebou dva slabé roky a letos to zatím není o mnoho lepší. Oproti americkým akciím jsou i proto nyní podstatně atraktivněji oceněné, zejména ty krátkodobé. A totéž platí o (dolarové) hotovosti.
O slabosti akciového trhu svědčí i výrazný pokles počtu nových 52týdenních maxim jednotlivých titulů oproti novým minimům.
Index S&P 500 uzavřel již druhý týden pod 10týdenním klouzavým průměrem.
Tento ukazatel přibližně odpovídá 50dennímu klouzavému průměru. Na úrovni jednotlivých akcií zahrnutých v indexu S&P 500 klesl podíl těch nad 50denním průměrem rychle pod 40 %. Technický signál k odrazu ode dna tohoto indikátoru ale historicky přichází až okolo 20% úrovně.
A na závěr taková legrace. Trhy čeká týden po projevu šéfa Fedu Jeromea Powella. Historicky v týdnech po sympóziu centrálních bankéřů americké akcie spíše posilují. Takže jste-li býci, můžete si držet palce (kopyta), že "pravděpodobnost" vyhraje, a pokud jste medvědi, můžete doufat v opak a brousit si drápy takzvaně "na krátko".
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Leverage Financial Advisory, Hi Mount Research, Fidelity International, Ned Davis Research, Bloomberg
Aktuality
