US MARKETOtevírá za: 12 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Zvládnou býci silný geopolitický a dluhopisový protivítr?

Americké akcie mají za sebou lehce růstový týden, geopolitické turbulence na Blízkém východě a s nimi související příklon investorů k tržním "bezpečným přístavům" v podobě vládních bondů USA nebo dolaru jim ale příliš do karet nehrají. Navíc zdražuje ropa, která pro mnoho firem představuje významný vstup, a tedy nákladovou položku. Nemluvě o příspěvku dražší ropy k růstu cen obecně, tedy potenciálně vyšší inflaci a zvýšeným sazbám Fedu po delší dobu.

Andrej Rády
Andrej Rády
16. 10. 2023 | 6:28
Americké akcie

Index S&P 500 minulý týden sice zpevnil o 0,45 %, čtvrteční a páteční pokles ovšem dává tušit, že si medvědi hlídají nejbližší důležitou rezistenci. Index se po odrazu od supportu na 4 200 vydal vzhůru a šest denních zelených svíček vyvolávalo optimismus. Ve čtvrtek a v pátek ovšem trh zamířil níže, nedokázal uzavřít cenový odskok pod 4 400 a začal formovat nižší lokální maximum, jež naznačuje, že krátkodobě je index v sestupném trendu. Supporty ani rezistence se nemění. Nejbližší support je na 4 200, zesílený navíc 200denním klouzavým průměrem. Případné prolomení této podpory by pravděpodobně bylo impulzem pro další sestup směrem k 4 000. Na opačné straně je pod 4 400 cenový odskok, další důležitá rezistence následuje v pásmu 4 500 až 4 550.

S&P 500 - technická analýza (13. 10. 2023)

Ještě jeden pohled na stejný graf. Záleží na perspektivě - někdo vidí jednoznačný krátkodobý sestupný trend, někdo tuší takzvanou býčí vlajku. Ta znamená, že v rámci dlouhodobějšího růstu se na grafu zformuje sestupný trend (to bychom měli), který se vyústí v růst na nová lokální maxima (to se po minulém týdnu hned tak nerýsuje).

S&P 500 - sestupný trend

Býků přitom ubývá. Indikátor nálady Consensus Inc klesl poprvé za téměř rok pod 50 %. Historie naznačuje, že střednědobě je to spíše optimistický signál pro ceny akcií. Býci zkrátka začínají mít navrch zhruba v době, kdy ztrácejí víru a odhodlání.

Býků ubývá

Investoři řeší výnosy vládních bondů USA. Ty v září a na začátku října výrazně vzrostly (zvyšují se ale prudce již od jara), mírný pullback zaznamenaly až po začátku války v Izraeli. Ta nicméně na trhy působí v obou směrech - příklon k bezpečným aktivům pomáhá snižovat výnosy dluhopisů, zdražuje ale ropa, což vyvolává silnější inflační tlaky, a tedy podporuje scénář, ve kterém Fed bude držet sazby vysoké po delší dobu (což je pro akcie nepříznivé prostředí).

USA - výnos 10letých vládních dluhopisů

zdroj: Trading Economics

Mimochodem, v rámci bezpečných aktiv impozantní jízdu předvádí zlato.

Cena zlata - technická analýza

Z historického hlediska se k růstu ceny zlata schylovalo již před útokem Hamásu na Izrael. Index relativní síly (RSI) totiž nedávno klesl pod 20, což ukazovalo na extrémní přeprodanost trhu.

Cena zlata a RSI

A byla řeč také o ropě. Americká WTI zakončila týden druhým nejvýraznějším denním zdražením letošního roku.

Ropa WTI - změny ceny v jednotlivých dnech

Zpět k vládním bondům USA. O jejich atraktivitě ve srovnání s akciemi se přitom hodně mluvilo dávno před říjnovým teroristickým útokem Hamásu na Izrael. Akcie v USA jsou vůči bondům nejdražší od doby technologické bubliny na přelomu tisíciletí.

Americké akcie jsou vůči vládním dluhopisům USA nejdražší od přelomu tisíciletí

Je potřeba poznamenat, že na "drahosti" akcií by v první fázi mnoho nezměnila ani případná změna rétoriky Fedu směrem k možnému snižování sazeb. Tu by mohlo odstartovat možné zpomalení spotřebitelské poptávky v americké ekonomice, jež bude ostře sledována zejména v nákupní sezóně před Vánocemi. Do té doby může s valuacemi amerických akcií zahýbat začínající výsledková sezóna.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října

Od firem z indexu S&P 500 analytici aktuálně stále čekají meziročně mírně nižší zisky, mezikvartálně ovšem má čistý výsledek amerických společností již podruhé vzrůst.

S&P 500 - odhad vývoje zisků na akcii podle jednotlivých firem

A stejně tak marže.

S&P 500 - odhad vývoje marží

A býci mohou vzhlížet také k sezónnosti. Čtvrtý kvartál je pro americké akcie tradičně silný (index S&P 500 od roku 1950 v období října až prosince vzrostl bezmála v 80 % případů a v průměru přidal přes 4 %), trhu se typicky začíná dařit v druhé polovině října. Na přílivu peněz do akciových fondů a ETF se to ale historicky projevuje až v listopadu.

Příliv peněz do akciových fondů v jednotlivých měsících

Sezónnost pak americkým akciím přeje i v rámci prezidentského cyklu. Jakkoli to u kritiků současného amerického prezidenta může vyvolávat úsměv, akciový trh v USA je právě nyní v historicky nejpříznivějším roce, jaký může z hlediska prezidentství nastat - Biden je prezidentský nováček a v úřadu "kroutí" svůj třetí rok.

S&P 500 - vývoj v rámci prezidentského cyklu

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Goldman Sachs, Renaissance Macro Research, FactSet, Bank of America, FOREX.com, @MikeZaccardi, SentimenTrader, Carson Group

Americké akcieAmerické státní dluhopisyBezpečné investiceBurzovní almanachDluhopisový trhEkonomické a tržní indikátoryOceněníS&P 500Sezónnost trhůStátní dluhopisyVýnosyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa