Americké akcie: Korekce během raného býčího trendu, nebo začátek kolapsu po vzoru let 2000 a 2008?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou další týdenní ztrátu (-2,53 %) a poměrně přesvědčivý pokles pod 200denní klouzavý průměr a hladinu 4 200 bodů. A to není vše. Nebo nemusí.
Uplynulý týden byl pro americký akciový trh opět poměrně výživný směrem dolů. S výjimkou úterý byly všechny obchodní seance ztrátové a celkově index odepsal 2,53 %. Z maxima z konce července tak již odepisuje 10,28 %. Index ve středu poprvé od konce května uzavřel pod důležitým supportem na 4 200 a po úterním vzepětí se také jednoznačně vrátil pod svůj 200denní klouzavý průměr. Trh je v sestupném trendu pod klouzavými průměry a stanovuje nová nižší minima i maxima. Nejbližším supportem se stala hladina 4 050, pod ní ještě čeká na případný test psychologicky významná úroveň 4 000. Na opačné straně je nejbližší rezistence v pásmu 4 200 až 4 250, navíc zesíleném 200denním průměrem.
Dále klesá podíl titulů nad 200denním průměrem. Pokles je tedy velice široce založený.
Ziskový výnos indexu S&P 500 již nějakou dobu zaostává za výnosností dolarové hotovosti. Něco takového se přitom nestalo přes dvě dekády. Pro akcie aktuálně jednoznačně silný protivítr.
Připomínka období před více než dvaceti lety ale může jít ještě dále. Právě v roce 2000 (a také v roce 2008) se totiž stalo něco, k čemu došlo v uplynulém týdnu, a sice k poklesu indexu S&P 500 pod jeho tříletý průměr. V uvedených případech šlo v podstatě jen o začátek zdrcujícího propadu cen akcií. Historie se neopakuje, grafů srovnávajících předchozí dva hluboké medvědí trendy a současnost ale může přibývat. Dopady na trh skrze psychiku investorů mohou být silné.
Pesimistických komentářů přibývá, těch býčích ale neubývá. Sezónnost by americkým akciím měla přát, právě koncem října historicky startuje rally do konce roku.
Platí to (v průměru) i v letech, kdy v prvním pololetí akcie zpevnily alespoň o 10 % (jako letos).
Index S&P 500 ze svého letošního maxima zatím odepsal pouze něco přes deset procent. Je tak sice v korekci, ty jsou ale v rámci prvních let býčích trendů běžné. Otázkou ovšem je, zda růst indexu S&P 500 od října 2022 je začátkem nového býčího trhu, nebo pouze odrazem výše v rámci dlouhodobějšího poklesu. To teprve zjistíme.
Tento týden vyvrcholí výsledková sezóna v USA. Navzdory lepším než očekávaným číslům většiny firem zatím trh nedokázala posunout výše. Celkově analytici čekají za třetí kvartál mírný růst zisků firem z indexu S&P 500. Tento týden zveřejňuje výsledky Apple.
A na závěr jedna zajímavost. Pokud index S&P 500 do konce roku neuzavře nad 4 796,56 bodu (historickým maximem z 3. ledna 2022), a na to asi v současnosti hned tak někdo nesází, zaznamená kalendářní rok bez nového historického maxima. I pro takové situace má burzovní almanach statistiku. V průměru po takových kalendářních letech S&P 500 v dalším roce přidal přes 10 %. Platí klasická poučka, jakkoli investory mnohdy opomíjená, že čím hůře je nyní, tím spíše bude napříště lépe. Budiž to optimistická tečka za touto grafickou sondou do amerického akciového trhu.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Game of Trades, Nautilus Research, eToro, Carson Group, Bloomberg
Aktuality
