Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

Jak do nového týdne vstoupily akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak si v září vedl tuzemský průmysl a za kolik se v Praze vydražila známka s hodnotou 3,50 koruny z roku 1932? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí navázaly na úspěšný minulý týden a mírně posílily
Americké akcie v pondělí mírně posílily poté, co minulý týden zažily nejvýraznější nárůst od začátku letošního roku. Akcie v poslední době těží z očekávání, že americká centrální banka už nebude zvyšovat úrokové sazby. Index Dow si připsal 0,10 % a zakončil obchodování na 34 095,86 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,18 % na 4 365,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,30 % na 13 518,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,13 % na 14,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 4,649 %.
2. Evropské akcie v pondělí převážně oslabovaly, výrazně zpevnily cenné papíry Ryanairu
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v červených číslech, nejvýraznější pokles zaznamenal francouzský akciový index. Investoři vyhodnocovali další sérii firemních hospodářských výsledků a finální říjnové indexy nákupních manažerů. Jedním z mála sektorů, které zakončily obchodní den v kladném teritoriu, byly ropa a zemní plyn. Výrazného posílení se dočkaly akcie letecké společnosti Ryanair. Panevropský index STOXX Europe 600 ubral 0,16 % na 443,52 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,35 % na 15 135,97 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,48 % na 7 013,73 bodu. Britský index FTSE 100 zakončil seanci v procentuálním vyjádření beze změny.
3. Pražská burza v pondělí stagnovala, jejímu oslabení bránil růst ceny akcií ČEZ
Pražská burza v pondělí stagnovala, index PX sice klesl, ale jen o 0,02 % na 1 381,54 bodu. Hlubšímu propadu burzy bránil hlavně růst ceny akcií energetické firmy ČEZ, titul přidal 0,56 % na 995 korun. Posílily také třeba cenné papíry lékárenského řetězce Pilulka, které po středečním pádu na rekordně nízkou cenu třetím dnem v řadě zdražily.
4. Očekávané události
V noci na úterý Čína zveřejní výsledek obchodní bilance a australská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit indexu cen britských rezidenčních nemovitostí od banky Halifax, německé průmyslové výrobě či výrobní inflaci za eurozónu a v Česku vyjdou zprávy z maloobchodu a o devizových rezervách ČNB. Ve Spojených státech se pak investoři odpoledne zaměří na bilanci mezinárodního obchodu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tuzemský průmysl ztrácí tři měsíce v řadě, v září klesl meziročně o pět procent
Průmysl v Česku v září zrychlil meziroční pokles na 5 % ze srpnových 1,7 %. Je to třetí pokles v řadě. Meziměsíčně se průmyslová výroba snížila o 1,8 %. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad. S poklesem produkce se v září potýkal průmysl napříč všemi odvětvími.
6. KARO Leather za první tři čtvrtletí roku vykázala tržby 244,21 milionu Kč, za celý rok chce vyrobit a prodat milion metrů čtverečních kůží
Zpracovatel a prodejce kůží KARO Leather letos hodlá překonat milník jednoho milionu metrů čtverečních vyrobených a prodaných kůží. Rekordy hodlá společnost překonávat i v příštím roce, v Brtnici u Jihlavy totiž otevírá už druhý výrobní závod. Během prvních třech kvartálů letošního roku zrealizovala skupina KARO Leather tržby ve výši 244,21 milionu korun, když bylo prodáno celkem 805 tisíc metrů čtverečních kůží.
7. Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě
Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého. Zařízení, které bude také vlastnit a provozovat, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a po jeho spuštění se závod v Rotterdamu stane největším závodem na produkci tzv. modrého vodíku v Evropě.
8. Bain Capital za 5,3 miliardy USD koupí konzultační firmu Guidehouse
Soukromá investiční společnost Bain Capital koupí za 5,3 miliardy USD konzultační firmu Guidehouse, která poskytuje služby vládám, státním organizacím a podnikům, včetně ministerstva obrany USA. Oznámily to v pondělí společnosti.
9. Čína zaznamenala čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic
Čína zaznamenala poprvé čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic. Přímé investiční závazky, což je široké měřítko přímých zahraničních investic, byly podle předběžných údajů platební bilance v období červenec až září v deficitu 11,8 miliardy USD. To je první čtvrtletní schodek od roku 1998, kdy čínský devizový regulátor začal tyto údaje sledovat. Údaj naznačuje tlak na odliv kapitálu a problémy Pekingu při získávání investic od firem ze zahraničí a může souviset s odklonem západních zemí do Číny a nevýhodnou úrokovou sazbou v Číně, uvedla agentura Reuters.
10. Tesla bude v německém závodě vyrábět vůz za 25 000 eur
Americká automobilka Tesla plánuje ve svém německém závodě vyrábět elektromobil za 25 000 eur. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters obeznámený zdroj. Nerozvedl ale, kdy firma výrobu vozu zahájí. Tesla se k možnému přelomovému kroku v plánu masového rozšíření svých vozů odmítla vyjádřit.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Praze se vydražila známka za 1,8 milionu korun
Za téměř 1,8 milionu korun s poplatky se vydražila nejočekávanější položka nedělní aukce, která se konala na závěr výstavy filatelistických rarit Poklady světové filatelie II. Aršík z roku 1932 s motivem hradu Křivoklát se vyvolával za milion korun a souboj o něj svedli dva zájemci.
Fialová známka s hodnotou 3,50 koruny je na aršíku, kde jsou dvě známky a mezi nimi je volné pole. V takové podobě se podle pořadatelů zachovalo šest či sedm kusů, v jediném exempláři pak tato v neděli dražená, která má ještě po levé straně bílý okraj. Samostatná známka Křivoklát stojí 50 korun, spojení dvou známek s kuponem však vytváří exponát s milionovou hodnotou.
Doporučujeme
Aktuality

