Sportovní memorabilie jako trofej do vašeho portfolia?

Investiční mince či bankovky, raritní poštovní známky, umění, stará auta, investiční alkohol nebo třeba sportovní memorabilie patří nejen v USA, ale i jinde ve světě mezi populární alternativní aktiva (sběratelské předměty neboli collectibles) jak mezi drobnými investory, tak profesionálními finančníky z Wall Street. S Radkem Novákem, který se investováním do alternativních aktiv zabývá řadu let, jsme hovořili mimo jiné o tom, zda a proč by investoři měli zvážit zařazení sportovních artefaktů do svých portfolií, případně jak to nejlépe udělat.
Očekává se, že v příštích deseti letech se velikost trhu se sportovními memorabiliemi objemově možná až zněkolikanásobí. A není od věci poznamenat, že i do této oblasti proniká blockchain (nebo snad sport proniká do blockchainu), protože objem trhu sportovních sběratelských památek ve formě NFT se navzdory zklidnění prvotní hysterie v současnosti podle odhadů drží na zhruba 1,4 miliardy USD a předpokládá se, že do roku 2032 naroste na více než 90 miliard.
Jsem fanoušek fotbalu a dlouholetý obdivovatel Lionela Messiho. Udělejte mi radost – je jeho dres na trhu se sportovními memorabiliemi tím nejcennějším zbožím?
Pokud to budeme měřit penězi, zklamu vás. Nejdražší fotbalový dres je ten, ve kterém Diego Maradona odehrál čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1986. V tom zápase dal Maradona dva ze svých nejslavnějších gólů, ten takzvanou boží rukou a ten po šedesátimetrovém sólu skrz zálohu a obranu Anglie. To mistrovství pak Argentina vyhrála.
A kolik ten dres stojí?
Cena se v internetové aukci Sotheby's v roce 2022 vyšplhala na 9,28 milionu USD. Před tou aukcí jej vlastnil bývalý záložník Steve Hodge, který si po utkání s Maradonou vyměnil propocené dresy. S nadsázkou tak lze říci, že měl čich na výbornou investici. Nového majitele neznáme.
Je to nejdražší dres všech dob?
Ne, ještě dražší je dres Michaela Jordana, ve kterém v roce 1988 hrál finále NBA. Jeho cenovka se přehoupla přes 10 milionů USD.
A jaká je vůbec dosud nejdražší sportovní památka?
Evropští sportovní fanoušci by si na něco takového asi nepomysleli, ani to jméno většina lidí asi nezná. Jde o kartičku baseballisty Mickeyho Mantlea z roku 1952, která se prodala za 12,6 milionu USD.
To jsou neuvěřitelné částky, tak zpátky na zem. Dají se najít zajímavé příležitosti i v tuzemsku, respektive pro české (drobné) investory?
Určitě ano. Nedávno se třeba dražila hokejka, se kterou Petr Svoboda vstřelil vítězný gól na olympiádě v Naganu. Tento artefakt, který připomíná asi největší okamžik v dějinách českého a československého hokeje, se prodal za 250 tisíc korun, což je na naše poměry rekordní částka. V hokeji jako takovém je přitom z investičního hlediska premiantem Wayne Gretzky. Jeho dres, který v roce 1988 oblékl ve svém posledním zápase za Edmonton Oilers, se prodal za téměř 1,5 milionu USD. Z rozdílu v částkách je patrné, nakolik je trh v USA pokročilý, Evropa se s ním nedá srovnávat. A to ani trhy v Německu nebo Británii.
Jak lze vůbec ověřit pravost něčeho takového, jako je Svobodova hokejka z naganského finále?
Zrovna v jejím případě to bylo jednoduché a bezpečné. Hokejku tehdy přivezl trenér Ivan Hlinka. Autenticitu a původ hole potvrzují dva certifikáty. Byla zapůjčena do Síně slávy českého hokeje a po jejím (dočasném) zrušení se podobně jako jiné exponáty vrátila majiteli, který s ní šel následně na trh. Obecně je dokazování pravosti podobných předmětů stěžejní. Takové sportovní artefakty by se nikdy neměly kupovat od neznámé protistrany, riziko padělků je velké. Je potřeba se spoléhat na k tomu určené aukční domy a specializované firmy, které potvrzují pravost předmětů.
Které memorabilie tedy považujete za nejvhodnější pro případnou investici?
Pokud bych si měl vybrat v rámci této skupiny alternativních aktiv, volil bych sběratelské kartičky. Jsou velice skladné, perfektně přenositelné a podle mě mají i největší sběratelskou základnu, a tudíž nejvyšší likviditu.
Nenapadlo by mě, že by se v kartičkách, které sbírají děti někde na základce, mohly točit takové peníze.
Je to fenomén s více než stoletou tradicí, který k nám dorazil v 90. letech. Mezi ty nejznámější patří sportovci, ale také pokémoni či karty z oblíbené strategické hry Magic: The Gathering nebo kultovních seriálů Star Trek a Akta X. Občas se někomu poštěstí najít doma skutečný skvost. Asi nejznámější nález se udál v malém městě Defiance v Ohiu. Jistý pan Karl Kissner uklízel se svými příbuznými podkroví domu, který původně patřil jeho dědovi. Našli krabici, ve které bylo kolem 700 karet s baseballovou tématikou z roku 1910 a velice vzácné série E98. Byly v perfektním stavu. Tento poklad z půdy byl nakonec vydražen za 565 332 dolarů.
Sám bych doma nějaké hokejisty z devadesátek našel. Kde zjistím, jakou mají hodnotu?
Určitou inflaci kartiček způsobila nadprodukce právě v devadesátkách, což se týkalo hlavně hokejové NHL a dalších zámořských soutěží. U většiny doma objevených kartiček tak pravděpodobně zůstane jen ta nostalgie z dětství. Bohužel neexistují žádné katalogy s cenovými záznamy, jako je to třeba u známek nebo mincí. Je nutné ponořit se do hloubek internetu a hledat, zda se náhodou neprodala někde na nějaké platformě.
Jaká kritéria tedy kartička musí splňovat, aby mohla být považována za investiční?
Především musíte mít v ruce raritní starší kousek z nějaké silně limitované edice, po které je obrovská poptávka. Ani to ale nestačí. Kartičky musejí být ve 100% stavu a správně skladované. Sebemenší defekt nemilosrdně sráží cenu dolů. Řeší se kontrast barev, ostrost, případně zarovnání obrázku. Také u kartiček je vhodné mít je ohodnoceny renomovanou specializovanou společností.
Kde s investicí do karet začít? Jsou na to specializované weby, eBay nebo něco jiného?
Začít se dá různě, od nákupů na platformách typu eBay přes sběratelské komunity na sociálních sítích a veletrhy až po specializované weby. Popřípadě lze jít do rizika a koupit nerozbalené balíčky, ve kterých lze najít opravdu raritní exempláře v hodnotách desítek tisíc eur a více. Ale je to loterie. Pokud kupujete karty jen pro investiční účely, bude asi nejlepší kupovat rovnou ony raritní kusy. Nemá smysl utrácet peníze za celé série, které obsahují spoustu běžných karet, jejichž zhodnocení není reálné ani v horizontu desetiletí. Zajímavostí je, že existují platformy, kde můžete karty zakoupit, skladovat a prodat, aniž by vám byly kdy zaslány. Mezi nejznámější patří třeba COMC.
Zmínil jste starší kousek z limitované edice. Je tedy atraktivita spojena především s historickou hodnotou?
Čím starší kartičku máte, tím větší je pravděpodobnost, že by mohla mít investiční hodnotu. Ale není to podmínka. Samostatnou kapitolou jsou totiž moderní kartičky, přičemž především díky těm se v celém odvětví točí miliardy dolarů.
Jak vypadají ty moderní sběratelské karty?
Stále jde o potištěný papír ve standardizovaných rozměrech, ale moderní karty na sobě mohou mít autorizované podpisy hráčů nebo třeba obsahovat kousky použitého vybavení z konkrétního zápasu, například ústřižek dresu. Díky výstřižku dresu se tak můžete dotknout přímo dresu použitého v zápase. Častým jevem je striktně limitovaná edice, klidně jen jedna karta navázaná na jednu událost. Vášniví sběratelé na tuto hru velice rychle přistoupili.
A do jakých karet se obecně může vyplatit investovat?
Mezi investičně zajímavé patří například nováčkovské karty sportovců. Pokud máte kartičku současné hvězdy z období, kdy začínala profesionální kariéru, máte napůl vyhráno. Zcela vyhráno pak máte ve chvíli, kdy držíte v ruce takzvanou jedničkovou kartu typu 1/1. Pak cenu určujete výhradně vy, protože žádná jiná na světě neexistuje. Ceny se mění také podle toho, jak se danému člověku sportovně daří. Pokud někdo vyhraje Stanley Cup nebo fotbalovou Ligu mistrů, je velká pravděpodobnost, že jeho investičně vhodná sběratelská karta výrazně zdraží. Obecně jsou pak ve fotbale i hokeji žádanější karty útočníků než obránců.
Měl by potenciální investor přihlížet i k popularitě daných sportů na největším trhu s kartami, tedy v USA?
Je pravda, že vzhledem k popularitě daných sportů v USA je v rekordních sportovních aukcích největší zájem o baseballové a basketbalové kartičky. Ze stejného důvodu takový úspěch slavily investice do digitálních vzpomínek NBA Top Shot, které fenomén sběratelství přenesly do prostředí NFT. Neznamená to ale, že nám geograficky bližší sporty a sportovci nemají zajímavý investiční potenciál. Největší popularitě v Česku se těší hokejové kartičky, protože hokej má širokou fanouškovskou základnu. Je ale potřeba si uvědomit, že české kartičky budou vždy likvidní jen na českém trhu, který je velice malý. V Americe tyto kartičky budete prodávat špatně, i když se bude jednat o Jágra, Ručinského nebo Haška, protože nebyly vydány americkými společnostmi.
Je nejdražší sběratelská hokejová karta spojena s číslem 99?
Ano, v hlavní roli je Wayne Gretzky. V dubnu 2011 se prodala jeho karta za 94 dolarů, o deset let později už za ni nový majitel zaplatil 3,75 milionu dolarů, což znamená zhodnocení zhruba 4 000 % během dekády.
Jak by měli investoři sportovní karty skladovat?
Jsou na to jednoduchá pravidla podobná skladování známek nebo investičních mincí. Vhodné je suché a tmavé místo. V žádném případě bychom neměli dopustit, že budou karty vystavené přímému slunečnímu záření. Dalším nepřítelem je vlhkost a nadměrná prašnost. Je dobré mít vhodné plastové obaly, fólie a uskladnit vše ve speciálním šanonu.
Je ještě k této investiční alternativě co dodat?
Trh sportovních memorabilií jej velice zajímavý, ale v Evropě zatím jen málo rozvinutý. Všeobecným problémem je ověřování pravosti jednotlivých aktiv. U kartiček to ještě není tak složité, ale pokud se investor rozhodne vyšperkovat své portfolio cennou sportovní trofejí, měl by mít na paměti v první řadě bezpečnost a nakupovat jen u seriózních oficiálních zdrojů.
Aktuality
