Tyto 4 grafy vysvětlují, jak funguje akciový trh

Pohled na opravdu dlouhý graf vývoje cen (nejen) amerických akcií ukazuje, že na dlouhodobém investování není nic složitého. Kdo má čas, zisky si na burze prostě "vysedí". Je ale důležité mít disciplínu, protože akcie sice dlouhodobě zdražují, ale krátkodobě mohou investorům pořádně zatopit.
"Akciový trh vnímám jako místo, kde lze investovat do inovací, vývoje, lepších zítřků. Při pohledu na velice dlouhý graf se poklesy trhu zdají být zanedbatelné, mnohé jsou prakticky nepostřehnutelné, stačí se však blíže podívat na jednotlivá 'krizová' období a zjistíme, že výjimkou nejsou ani 20% či ještě hlubší propady. Zatím vždy se ale Wall Street dokázala dříve nebo později z propadů vzpamatovat a akcie opět vystoupaly na nová maxima," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.
Navíc ani výrazný propad cen akcií během roku neznamená automaticky špatný celoroční výsledek. Následující graf srovnává maximální průběžné ztráty indexu S&P 500 během jednotlivých let s celoročními bilancemi a ukazuje, že akcie na Wall Street dokáží rok uzavřít v plusu, i když během něj zaznamenávaly na poslední maxima výrazné ztráty. "Téměř v polovině případů, kdy S&P 500 během posledních 95 let zaznamenal celoroční posílení o minimálně 20 %, předtím během roku prošel dvoucifernou procentuální korekcí," upozorňuje Carlson.
A na závěr ještě jeden graf potvrzující to, že kdo do akcií investuje dlouhodobě, může si být téměř jistý, že neprodělá. Bezmála 100% pravděpodobnost kladného zhodnocení peněz vložených do indexu S&P 500 nabízí od roku 1926 již 15letý horizont. "Budu se opakovat, když řeknu, že stát se samozřejmě může cokoli, protože na trzích není nic zaručené, byl bych ale hodně překvapený, kdyby se investiční svět začal točit opačným směrem než dosud," dodává Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense