Americké akcie: Za horizontem krátkodobých technických faktorů

Do konce roku 2023 zbývá v USA 24 obchodních dnů a akciový index S&P 500 má nakročeno k velice solidnímu zisku, zatímco vládní dluhopisy Spojených států zatím míří ke třetí roční ztrátě za sebou. Sezónnost v současnosti akciím přeje a zlepšuje se i nálada na trhu. Americké akcie ovšem zároveň opravdu nejsou levné.
Týdenní svíčka amerického akciového indexu S&P je opět zelená, počtvrté v řadě. Tentokrát akcie v USA posílily o rovné procento. Index tak přidává v letošním roce 18,75 %. Potvrdil svou úroveň nad 4 500, je nad kurzem z přelomu srpna a září (4 515) a páteční zavírací hladina je jen procento pod letošním maximem (4 610). Nad touto úrovní je další rezistencí již pouze historické maximum 4 800. Pokud do Vánoc přece jen dojde ke korekci, index S&P 500 by mohl zaplnit cenový odskok na 4 400. Ze současné úrovně by šlo o pokles o 3,5 %, na býčí nastavení grafu by to ale nemělo vliv. Sezónní vzorec (růst v listopadu a prosinci) letos zatím funguje.
Spojené státy jsou v předvolebním roce. V těch se akciím během prosince zpravidla daří. A poslední měsíc roku je za rohem.
V uplynulém týdnu došlo k býčímu signálu indikátoru MACD. V minulosti to byla předzvěst zajímavé rally.
Jen připomínka toho, jak jsou na tom letos americké akcie i vládní dluhopisy USA. Druhé jmenované navzdory posílení z posledních týdnů od začátku roku stále ztrácejí.
Delší pohled ukazuje, že v rámci akciového trhu se výrazně nadprůměrně daří technologickým titulům, zejména pak sedmi největším společnostem. Třeba podle Goldman Sachs tato sedmička i napřesrok strčí index S&P 500 do kapsy.
Ačkoli výhled pro konkrétní firmy mají určitě v Bank of America odlišný, i tato velká banka čeká v roce 2024 růst akciového trhu. Index S&P 500 vyhlíží až na 5 000 bodů.
Lepší nálada na trhu s akciemi jde v posledních týdnech ruku v ruce s uvolňujícími se finančními podmínkami v USA (nižšími výnosy dluhopisů, klesajícími cenami ropy, slabším dolarem, zužujícími se kreditními spready).
Společně s nízkou volatilitou to přispívá k posunu celkové tržní nálady do pásma euforie, byť ještě nikoli extrémní.
Sečteno a podtrženo, trh má zaděláno na další růsty. Krátkodobě je index S&P 500 překoupený, což si říká minimálně o pullback, ale překoupenost je zároveň typická pro býčí trendy. Pokud by americké firmy byly schopné napřesrok navyšovat své zisky, růst cen akcií by mohl vydržet. Ekonomové i obchodníci ale v posledních týdnech možná až příliš spoléhají na to, že americká ekonomika projde obdobím vysokých sazeb prakticky bez úhony. Ti prozíraví připomínají rizika (geopolitiku, prezidentské volby, problémy v samotné ekonomice - chladnoucí trh práce, klesající ceny nemovitostí -, potřebu financovat schodkový federální rozpočet velkým objemem nových dluhopisů a tak dále). Nuda nebude.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Fidelity International, Carson Group, The Daily Shot, @MortensenBach, Bloomberg
Aktuality


