Akciový trh jako Notre-Dame současnosti

Kdyby měly být jednotlivé historické etapy hodnoceny podle toho, jaké po sobě zanechaly kulturní dědictví, nedopadla by současnost třeba z hlediska architektury úplně nejlépe. Lze se na to ale podívat i jinak. I současný svět má své skvosty, jen třeba ne z kamenů a cihel.
Je fascinující, co všechno dokázali v průběhu historie třeba v Evropě lidé vybudovat bez moderních technologií a mechanizace. V současnosti sice nevznikají ve velkém pompézní stavby (snad s výjimkou míst, jako je Dubaj), svého druhu umělecká díla ovšem ano. Vezměme si třeba takzvanou fantastickou sedmičku, tedy akcie firem Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Tesla, NVIDIA a Meta Platforms. Jejich souhrnná tržní kapitalizace je okolo 12 bilionů USD, což je více než kumulovaná velikost akciových trhů Japonska, Francie, Číny a Spojeného království.
Jen tržní kapitalizace Applu je téměř tak velká jako celý japonský trh, market cap Microsoftu je větší než celý britský trh a Alphabet je skoro tak velký jako celý francouzský akciový trh. Můžeme si přitom být jistí, že na akciovém trhu budou vznikat další "umělecká díla". Je pravděpodobné, že rozvoj generativní umělé inteligence již brzy rozšíří řady firem s kapitalizací nad bilion amerických dolarů.
Naprosto jiná je současná doba také z pohledu toho, kdo těží ze světového bohatství. Zatímco ještě celkem nedávno většina společnosti nevlastnila téměř nic, ke konci roku 2022 mělo ve Spojených státech prostřednictvím akcií podíl v některé z veřejně obchodovaných firem téměř šest z deseti domácností. Sice stále platí, že největší část světového bohatství kontrolují ti nejmajetnější, stále více se ale do dění na trzích zapojují i ti nejméně majetní. Pokud tedy někdo tvrdí, že současnost se z hlediska toho, co je člověk schopen vytvořit a co to přináší celé společnosti, ani zdaleka nemůže srovnávat s minulými stoletími, je potřeba to brát s velkou rezervou.
Zdroj: A Wealth of Common Sense