Americké akcie: Býčí oddechový čas (konečně), planý poplach, nebo něco horšího?

Americký akciový index S&P 500 minulý týden odepsal kosmetických 0,13 % poté, co dokázal opět posunout historické maximum. Na týdenním grafu se po dvou týdnech podobného vývoje rýsuje zajímavá situace, nálada na trhu je přitom až podezřele optimistická.
Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu klesl podruhé za sebou, tentokrát o 0,13 % (o týden dříve odepsal 0,26 %), a po silném růstu od konce října se tak spanilá jízda amerických akcií zastavila. Index S&P 500 zůstává v úzkém rozpětí 5 050 až 5 180. Pod tímto pásmem je support na 4 900, kde je na denním grafu mírný cenový odskok. K uzavření tohoto gapu by stačil pokles indexu o 4 %. Důležitý a silný support na 4 800 je zhruba 6 % pod aktuálním kurzem. Po silném růstu od konce října stojí za pozornost dvě týdenní poklesové doji svíčky (malý rozestup mezi otevírací a závěrečnou cenou), které ukazují na určitou nerozhodnost trhu na historických maximech, případně jistou vyčerpanost, a tedy rostoucí riziko pullbacku či korekce.
Na denní bázi již investoři trochu pozapomněli na to, že ceny akcií mohou výrazněji ztrácet. Index S&P 500 má za sebou 268 obchodních dnů bez alespoň 2% denního poklesu (graf je z poloviny minulého týdne). Od roku 1950 se to stalo jen 15krát. Trh ale umí takové série protáhnout i několikanásobně.
Protahuje se také období, během kterého index S&P 500 neprodělal ani 2% pullback z maxima.
Rekordních maxim letos přibývá, maximální pokles v rámci roku 2024 je přitom zatím nejmenší v historii. Po necelých třech měsících to ale není takový extrém, jako kdyby stejný graf byl z poloviny prosince.
Váha momentových titulů na americkém trhu v poslední době stoupla na historický vrchol.
Poměr mezi růstovými a hodnotovými tituly v USA ovšem začíná korigovat.
Aktivní správci portfolií mají na americké akcie "vsazeno" nejvíce od listopadu 2021. Vrchol cen akcií tehdy nebyl daleko.
I poslední příliv peněz do amerických akciových fondů ukazuje na silně býčí sentiment. Že by FOMO efekt?
Další graf, u kterého člověka napadne, kdy se to pomyslné ucho býčího sentimentu utrhne.
A obchodní aktivita na trhu s LONG a SHORT pákovými ETF navázanými na index S&P 500 ukazuje na celkem rozběhnutou spekulativní horečku spíše než na cokoli jiného.
Jestli něco loni na podzim přispělo k nastartování akciové rally, bylo to celkové uvolňování finančních podmínek. Slábl dolar, klesaly výnosy vládních dluhopisů USA a zlevňovala ropa. Zatímco dolar se stále tak nějak "potácí na svém", další dva faktory se vyvíjejí již řadu týdnů proti původnímu narativu. Akciový trh to zatím ignoruje, "hrát" ale bez zaváhání kartu postupného snižování sazeb v USA je stále těžší.
A jakkoli některé největší technologické tituly patří k nejdražším na trhu, bylo by pošetilé o zbytku indexu S&P 500 uvažovat jako o levném nebo alespoň historicky průměrně oceněném. Na Wall Street je zkrátka celkově draho.
Jako vždy se ale najde i dost argumentů pro pokračování růstu cen akcií. Index S&P 500 za posledních 20 týdnů přidal kolem 24 %. Za tak krátké období zatím přes pětinu hodnoty přidal 22krát a hned 21krát byl o tok později výše.
A k akciové rally se v uplynulých měsících připojily i sektory, které po většinu loňského roku zaostávaly.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @EastCoastCharts, Piper Sandler, NAAIM, All Star Charts, Bespoke Investment Group, Adaptiv, Ned Davis Research