US MARKETOtevírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americký akciový koráb si razí cestu oceánem rizika. Připravte se na možnost vychýlení z kurzu, radí investiční šéfka Morgan Stanley

Rally amerických akcií nebere konce. Index S&P 500 v uplynulých téměř sedmdesáti letech přidával ročně v průměru asi 10,5 %. Loni zpevnil o bezmála 25 % a letos roste již téměř o 17 %. Investiční ředitelka Morgan Stanley Lisa Shalettová ale varuje, že akcioví býci přehlížejí významná rizika, ať už jde o vysoké valuace, nebo možnost nenaplnění obrovských očekávání spojených s rozvojem umělé inteligence.

Letošních prvních šest měsíců roku na americkém akciovém trhu roku bylo podle statistik dvanáctým nejlepším prvním pololetím od roku 1950. Historie přitom současně říká, že solidní první polovina roku je příslibem dalších nárůstů indexů v druhém pololetí, obzvláště pak v letech prezidentských voleb.

Shalettová nicméně upozorňuje, že investoři by neměli zapomínat ani na defenzivu v portfoliu. Zdůrazňuje přitom, že Shillerovo P/E je nad 36, tedy vysoko nad dlouhodobým průměrem kolem 17, a forwardové P/E se pohybuje kolem 21, zatímco jeho dlouhodobý průměr je okolo 16.

Shillerovo PE, zdroj: multpl.com

Shillerovo P/E, zdroj: multpl.com

"Více než třetinu kumulované tržní kapitalizace na akciovém trhu ve Spojených státech zajišťuje deset firem. Tyto akcie dosud táhly růst indexů, současně to ale znamená, že kdyby došlo u těchto titulů k obratu, pocítí to (opět) celý trh," říká a upozorňuje rovněž na velice nízkou akciovou prémii (+39 bazických bodů proti vládním dluhopisům USA), nízký dividendový výnos v USA (okolo 1,3 %) i realitu nezvykle nízké volatility.

Mimochodem, váha 10 největších titulů v rámci indexu S&P 500 opravdu dosahuje 35 %, ovšem podíl těchto 10 firem na ziscích v rámci indexu je "pouze" 23 %. "Tento rozdíl je největší v historii. Ukazuje to na to, že investoři jsou rekordně optimističtí ohledně vývoje zisků desítky největších firem. Riziko vysoké koncentrace tržní kapitalizace v největších společnostech tím dostává další rozměr," podotýká k tomu Torsten Sløk, hlavní ekonom Apollo Global Management.

S&P 500 - váha 10 největších firem a jejich podíl na celkovém zisku v rámci indexu

Býci na Wall Street věří v další růst, právě i s ohledem na velkou koncentraci trhu a vyhlídky na další růst zisků velkých technologických společností aktivních na poli umělé inteligence. Tato očekávání jsou ale i podle Shalettové problematickým bodem. "Příběh umělé inteligence vypadá fantasticky, buďme ovšem realisty a připravme se na to, že propisování se nových trendů do výsledků většího množství firem může přijít později, než je tomu u výrobců čipů, a může být pozvolnější, než se předpokládá," varuje.

Investorům, kteří nejsou bezbřehými optimisty, respektive chtějí svá portfolia připravit i na možnost horších časů, Shalettová doporučuje zaměřit pozornost mimo jiné na americké vládní dluhopisy. "Termín začátku cyklu snižování úrokových sazeb v USA se stále posouvá, nicméně i Fed vysílá signály, že na uvolňování měnové politiky dříve nebo později dojde. A jakmile se tak stane, výnosy dluhopisů zamíří dolů, zatímco jejich ceny porostou," říká.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA (v %), zdroj: CNBC

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA (v %), zdroj: CNBC

Na akciovém trhu pak za defenzivní "sázku" považuje společnosti ze sektoru necyklického spotřebního zboží, tedy mimo jiné cenné papíry producentů potravin, výrobců a prodejců zboží pro domácnost nebo běžných hygienických potřeb, nebo akcie společností z realitního odvětví a sektoru veřejných služeb, třeba firmy zaměřené na nakládání s vodou nebo odpady či distributory energií a telekomunikační podniky.

Zdroj: Morgan Stanley, Apollo Global Management

Akciové tipyAmerické akcieDiverzifikace investicInvestiční tipyS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa