Americké riziko: Slabý dolar doma uškodí a v zahraničí nepomůže

Americký dolar je na křižovatce. Po pohybu hodnoty dolarového indexu do boku mohou otěže převzít stejně tak býci jako medvědi, většina analytiků se ovšem shoduje, že vzhledem k očekávanému pokračování uvolňování měnové politiky Fedu, navíc rychlejšímu než v eurozóně, je pravděpodobné spíše oslabování americké měny.
Vyhlídky slabšího dolaru standardně na jednu stranu dávají naději na větší konkurenceschopnost amerických firem na zahraničních trzích, respektive vyšší výnosy z odbytu v zahraničí, ale na druhou stranu vyvolávají obavy z negativních dopadů dražšího dovozu do Spojených států v podobě nižších útrat Američanů za domácí zboží.
"Ať mluvíme o čínském nábytku, nebo třeba kolumbijských banánech, Američané budou muset v případě slabšího dolaru sáhnout hlouběji do kapsy, takže jim zbude méně peněz na domácí zboží a služby," říká Ryan Monarch, odborný asistent na newyorské Syracuse University. "Na druhé straně by toto mělo být kompenzováno vyššími příjmy amerických firem v zahraničí, ale nyní tomu tak být nemusí."
Monarch vysvětluje, že vzhledem k tomu, že Evropa i asijské ekonomiky nejsou v nejlepší kondici, může být potenciálně pozitivní efekt slabšího dolaru v zahraničním obchodě utlumený. "Snadno se tak může stát, že doma slabší dolar uškodí a v zahraničí nepomůže," dodává.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Morgan Stanley