US MARKETZavírá za: 2 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Nezávislá a silná Evropa jako investiční téma: Tyto sektory a konkrétní akcie mohou těžit ze strukturální proměny ekonomiky

V Evropě dochází ke strukturálním změnám, jež jí mají zajistit strategickou nezávislost. Hybnými silami jsou deglobalizace, rostoucí výdaje na obranu a obnovený důraz na odolnost domácí ekonomiky. Tato transformace přináší dlouhodobé investiční příležitosti v sektorech, jako jsou obrana, energetika, infrastruktura a technologie, které se mohou opřít o silnou politickou i fiskální podporu. Mezi hlavní rizika naopak patří politická fragmentace, pomalá realizace politických plánů a nadhodnocení akcií, k jakému došlo v sektoru obrany při prudkém březnovém růstu.

Andrej Rády
Andrej Rády
22. 4. 2025 | 6:22
Akciové tipy

Evropa mění hospodářskou taktiku a usiluje o budování soběstačné a odolné ekonomiky. Tento posun není jen politickou rétorikou, vytváří i nové investiční příležitosti v klíčových sektorech, jako jsou obrana, energetika nebo technologie.

Dlouholetá závislost na USA, Číně a globálních dodavatelských řetězcích byla otřesena pandemií, válkou na Ukrajině a změnou geopolitických vztahů. Výsledkem je nový důraz na evropskou nezávislost, respektive snahu o větší samostatnost a odolnost kontinentu.

V oblasti obrany Evropa podniká konkrétní kroky. Vznikl fond Evropské unie v objemu 150 miliard eur, který členské státy motivuje nakupovat evropské zbrojní vybavení. Německo a Francie masivně navyšují vojenské rozpočty a usilují o menší závislost na americké ochraně.

Plánované navyšování výdajů na obranu v Evropě

Plánované navyšování výdajů na obranu v Evropě

Nezávislost se ale netýká jen obrany. Evropa posiluje energetickou bezpečnost a usiluje o vlastní výrobu baterií, polovodičů i obnovitelné energetické infrastruktury, aby se snížila zranitelnost v případě vnějších šoků.

Německo je největší ekonomika v Evropě. V zájmu možnosti rozsáhlejších výdajů se zbavilo své dluhové brzdy a plánuje masivní investice do rozvoje infrastruktury, inovací a podpory celé ekonomiky. Efekt těchto investic bude cítit napříč evropskou ekonomikou.

Investorům se v Evropě nabízejí sektory jako obnovitelná energetika, kde se díky veřejné podpoře a snaze o odstřižení od ruských fosilních paliv čeká značný nárůst byznysu výrobců větrných turbín, solárních panelů a systémů skladování energie.

Velký potenciál je také v digitální infrastruktuře a technologiích. Evropa chce být méně závislá na čínských a amerických řešeních, a proto plánuje masivní investice do domácí výroby polovodičů, kybernetické bezpečnosti a cloudových služeb.

Obranný sektor by měl být silně podporován preferencí lokálních dodavatelů (na ty je zaměřen zmíněný 150milirdový fond) a rozsáhlé investice do infrastruktury podpoří stavební, logistické a strojírenské firmy. Části spotřebitelů v Evropě napříč sektory pak z politických i "morálních" důvodů přestávají vyhovovat produkty z USA nebo Číny, a tak je dávají přednost zboží vyrobenému v Evropě.

Klíčové evropské země a jejich silné sektory

Klíčové evropské země a jejich silné sektory

Investice do evropských firem proto dávají smysl. Každá teze má ale svá rizika a sázka na starý kontinent není výjimkou. Transformace bude nákladná a pomalá a bude spojena s rostoucím zadlužením a potenciálním růstem spotřebitelských cen. Realizaci evropských plánů mohou navíc komplikovat geopolitické změny a neshody v rámci Evropské unie.

Pro investory je klíčem kombinace trpělivosti a pečlivého výběru. Saxo Bank věří, že by se měli soustředit na inovativní evropské firmy s politickou podporou v odvětvích jako obrana, energetika, technologie a infrastruktura. Evropská snaha o nezávislost může vést ke strukturální změně, jež může být potenciálně provázena vyšším a trvalejším růstem.

"Abychom investorům pomohli se v evropských příležitostech vyznat, sestavili jsme inspirativní seznam firem ze sektorů, které mohou na evropských snahách o dosažení nezávislosti vydělat nejvíce. Tyto společnosti, vybrané na základě expozice v příslušných sektorech, tržní kapitalizace, konsenzuálního hodnocení analytiků a navázanosti na strategická témata, mohou být výchozím bodem pro investory, kteří nechtějí v době evropských strukturálních změn stát stranou. V případě evropské nezávislosti nejde o krátkodobé sázky a okamžitý výdělek. Cílem je uvědomit si, že dochází k historickému posunu, a investovat tak, aby se případně svezli na růstové vlně," říká Jacob Falkencrone, investiční stratég ze Saxo Bank.

Obrana a letectví

  • Airbus: Významný evropský hráč v leteckém průmyslu má velkou šanci na získání kontraktů v oblasti obrany, letectví i vesmírných technologií v projektech, jejichž cílem bude posílení evropské autonomie.
  • Safran: Dodavatel klíčových leteckých systémů splňuje evropské nároky na lokalizaci dodavatelských řetězců v letectví a snížení závislosti na neevropských komponentech.
  • Rolls-Royce: Výrobce motorů a pohonných systémů může využít navýšení rozpočtů zemí EU na obranu a domácí výrobu leteckých komponent.
  • Rheinmetall: Dodavatel obrněných vozidel a munice může těžit z vyšších výdajů EU na obranu a lokální výrobu vojenského vybavení.
  • Thales: Specialista na vojenskou elektroniku a kybernetickou bezpečnost může vydělat na evropském preferování bezpečných domácích technologických řešení.
  • BAE Systems: Vývojář obranných platforem nezbytných pro evropské snahy o přezbrojení může těžit ze zadávání vyššího počtu veřejných zakázek na lokální úrovni.
  • Leonardo: Dodavatel pokročilých leteckých a vojenských technologií může mít prospěch z rostoucí poptávky po vojenském vybavení vyráběném v Evropě.
Obrana a letectví

zdroj: Google Finance

Infrastruktura, stavebnictví, strojírenství a doprava

  • Vinci: Správce a stavitel infrastruktury může těžit z růstu evropských výdajů na dopravní, energetické a obranné projekty.
  • Ferrovial: Konstruktér a provozovatel kritické infrastruktury, která vyhovuje evropským potřebám v oblasti zajištění soběstačných dopravních a energetických soustav.
  • Hochtief: Specialista na budování strategických zařízení využije investice EU do domácích infrastrukturních a obranných projektů.
  • Eiffage: Stavitel velkých areálů vydělá na vojenských a infrastrukturních programech financovaných EU, které preferují lokální dodavatele.
  • Spie: Dodavatel inženýrských služeb v energetice a telekomunikacích bude mít prospěch z modernizace lokální evropské infrastruktury a snahy o zabezpečení klíčových sítí.
  • DHL: Lídr v oblasti logistiky vydělá na německé fiskální expanzi, posílení evropského obchodu i rostoucí poptávce po regionálních dodavatelských řetězcích, která zvýší objem přepravovaného zboží.
Infrastruktura, stavebnictví, strojírenství a doprava

zdroj: Google Finance

Technologie

  • SAP: Dodavatel podnikového softwaru klíčového pro evropské iniciativy usilující o dosažení digitální suverenity a zabezpečení dat.
  • ASML: Díky nenahraditelným litografických strojům umožní Evropě dosáhnout suverenity ve výrobě čipů a vydělá na velkých investicích EU do výroby polovodičů.
  • Infineon Technologies: Výrobce výkonných počítačových čipů nezbytných pro evropskou zelenou energetiku a elektromobilitu může vydělat na příklonu k lokálním výrobcům polovodičů.
  • Nokia: Provozovatel 5G a IoT infrastruktury nezbytné pro uspokojení evropských ambicí v oblasti robustního telekomunikačního ekosystému nezávislého na zámořských dodavatelích.
Technologie

zdroj: Google Finance

Materiály

  • Air Liquide: Dodavatel průmyslových plynů klíčových pro opětovnou industrializaci Evropy může vydělat na nearshoringu pokročilých výrobních a energetických projektů.
  • Compagnie de Saint Gobain: Dodavatel stavebních materiálů nezbytných pro evropské budování infrastruktury a zelenou renovaci může vydělat na zadávání veřejných zakázek na lokální úrovni.
  • BASF: Inovátor v oblasti udržitelných chemikálií potřebných pro dekarbonizační snahy EU může vzhledem k velkým energetickým nárokům regionu EMEA vydělat na návratu levnějších energií.
  • Sika: Výrobce specializovaných chemických látek pro stavební účely může těžit z rozšiřování lokální infrastruktury a ekologických stavebních zakázek.
  • Heidelberg Materials: Dodavatel cementu a kameniva vyhovuje evropským preferencím stavebních materiálů odolných vůči změnám klimatu a získávaných z domácích zdrojů.
  • ArcelorMittal: Významný výrobce oceli posiluje průmyslovou základnu Evropy a může vydělat na nearshoringu a zadávání veřejných zakázek na lokální úrovni.
Materiály

zdroj: Google Finance

Energetika a veřejné služby

  • Enel: Významný podnik veřejných služeb, který prosazuje přechod Evropy na obnovitelné zdroje a modernizaci energetických sítí.
  • Engie: Firma prosazující projekty čisté energie v souladu se snahami EU o lokální výrobu a omezení závislosti na fosilních palivech.
  • RWE: Energetický gigant přecházející od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům podporuje evropský cíl větší energetické autonomie a udržitelnosti.
  • Vestas: Globální lídr v odvětví větrné energetiky může vydělat na evropských snahách o dosažení energetické nezávislosti a masivních investicích do obnovitelných zdrojů.
Energetika a veřejné služby

zdroj: Google Finance

Spotřební zboží

  • Volkswagen: Investice firmy do elektromobilů a baterií odpovídají reshoringovým trendům. Své volné kapacity může firma využít k podpoře zbrojní výroby. Také může získat podíl na trhu na úkor Tesly.
  • Adidas: Evropský výrobce sportovního vybavení bude zvyšovat svůj podíl na trhu s tím, jak se budou zákazníci odvracet od neevropských značek jako Nike nebo New Balance.
  • Nestlé: Firma klade důraz na udržitelné potravinářské výrobky z místních zdrojů, což odpovídá evropským ekologickým a nearshoringovým preferencím.
  • Unilever: Společnost může využít příklonu Evropy k lokálně vyráběnému ekologickému zboží i silného povědomí o značce v oblasti osobní hygieny a potravin.
Spotřební zboží

zdroj: Google Finance

Zdroj: Saxo Bank

Akciové tipyEvropské akcieInvestiční tipySektory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa