Čtyři situace, ve kterých to investory nejvíce táhne k časování trhu

Umět časovat trh je sen každého investora. Levně nakoupit, draze prodat. A tak stále dokola. Jenže těch, co to dokážou, je jako šafránu. Porážet dlouhodobě trh nezvládá ani naprostá většina profesionálních portfoliomanažerů. Přesto je časování trhů stále živé téma.
"Je to lákavá představa. Jenže v každém takovém obchodě musíte uspět hned dvakrát. Musíte vycítit dno, správně nakoupit, pak rozpoznat vrchol a stejně správně zase prodat. A to není vůbec jednoduché. Navíc ani to, že se vám to povede jednou, dvakrát nebo třikrát, neznamená, že máte šestý smysl," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. "Pověstné štěstí začátečníka vás později může vyjít hodně draho."
Snahy časovat trh jsou staré jako investování samo a na burzách je vidíme dnes a denně. Podle Carlsona ale existují různé situace a okolnosti, které investory "k hříchu" svádějí obzvláště silně.
1. Medvědí trend
Propadají investoři panice a prodávají akcie, protože ceny klesají, nebo ceny akcií klesají, protože lidé panikaří a prodávají? Bez ohledu na to, jak to je, existuje důvod, proč se volatilita často koncentruje do období poklesu trhu. Emoce jsou silnější, když ceny akcií klesají, protože ztráty bolí více, než kolik radosti přinášejí zisky.
Když akciový trh padá, je přirozené hledat útočiště v hotovosti. Problém je, že zdánlivé bezpečí hotovosti se může stát návykovým, takže je pak pro investory těžší peníze znovu poslat na trh. A to přesto, že očekávané výnosy rostou s tím, jak ceny akcií klesají.
2. Blížící se důchod
Riziko vnímají různí investoři různě. Záleží mimo jiné na tom, v jaké životní fázi se nacházejí. Pokud jste mladí a máte před sebou ještě hodně let do důchodu, měli byste poklesy na trhu vítat. Pokud teprve budujete portfolio, je volatilita na akciovém trhu váš přítel, protože umožňuje nakupovat za nižší ceny.
Pokud jste ale v důchodu nebo se k němu blížíte, váš pohled na věc je nejspíše jiný. Už nemáte tolik času, o který se můžete opřít, a proto je těžší přečkat medvědí trh se založenýma rukama. Mnoho lidí blízko konce investičního horizontu v této situaci přemýšlí, jestli není lepší vzít to, co se jim podařilo za roky a desetiletí vybudovat, a z trhu odejít se vztyčenou hlavou, dokud to jde.
3. Býčí trend
Býčí trhy rozhodně nezpůsobují tolik paniky jako ty medvědí, ale i strach z promeškání zisků (takzvaný FOMO efekt) může být velice silný. A protože jsme v tomto století už dvakrát byli svědky propadu trhu na polovinu, přistupují někteří investoři k předpovídání tržních vrcholů jako k vědecké disciplíně. Snaha prodat těsně před vystoupáním trhu na vrchol je v současnosti lákavější než kdy dříve, protože poslední cykly byly velice volatilní.
4. Volby
Pro mnoho investorů se politika stala novým náboženstvím a jedním z hlavních impulzů k provádění zásadních změn v portfoliu. Snaží se identifikovat sektory, které by se měly těšit přízni a podpoře politiků, a v nich si budovat pozice. Druhé funkční období Donalda Trumpa ale ukazuje, jak nejisté výsledky sázek na politiku jsou. Stačí málo a nadšení přejde v paniku.
"Časovat trh je obtížné. Pokusy v této oblasti mnohdy vedou k hromadění hotovosti. Když totiž trhy rostou, čekají investoři na korekci, a když následně ceny začnou klesat, čekají, až spadnou na dno, aby nakoupili v nejlepším možném okamžiku. Jenže se jim málokdy podaří dno identifikovat, a tak při dalším růstu zase jen čekají," upozorňuje Ben Carlson.
"Slyšel jsem o investorech, kteří v roce 1999 rozprodali svá portfolia, aby s hotovostí počkali na lepší příležitosti. Z pohledu dění na trzích v následujících měsících udělali skvělé rozhodnutí. Problémem je, že někteří z nich - ač se to zdá neuvěřitelné - na hotovosti sedí dodnes," dodává.
Zdroj: A Wealth of Common Sense