Americké akciové indexy v úterý uzavřely smíšeně a S&P 500 opět posunul historické maximum. Šlo to i bez Nvidie

Americké akciové indexy pokračovaly ve smíšeném vývoji, oproti pondělí se ale karta obrátila a oslabila většina velkých technologických titulů, zatímco ostatní akcie převážně zdražovaly. Investoři věnovali pozornost zejména pokračující výsledkové sezóně.
Index Dow vzrostl o 0,40 % na 44 502,44 bodu a širší S&P 500 opět mírně posunul závěrečný rekord na 6 309,62 bodu (+0,06 %; jde o jedenácté maximum od začátku roku), zatímco technologický index Nasdaq Composite klesl o 0,39 % na 20 892,69 bodu. Index akcií malých firem Russell 2000 naopak přidal 0,79 % na 2 248,76 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,90 % na 16,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 4,345 %. Ceny ropy klesly zhruba o tři čtvrtě procenta, zlato i stříbro naopak zdražily bezmála o procento a bitcoin na konci dne přidával přes dvě procenta na zhruba 119 620 USD.
Technologické tituly oslabily kvůli negativnímu sentimentu spojenému s konkrétními projekty. Podle deníku The Wall Street Journal čelí společný projekt SoftBank a OpenAI v hodnotě 500 miliard dolarů problémům a byl částečně omezen. Akcie firem jako Broadcom (-3,34 %), NVIDIA (-2,54 %) a Taiwan Semiconductor (-1,78 %) zaznamenaly výrazné ztráty.
Níže trh táhly i některé hospodářské výsledky firem mimo technologický sektor. Akcie Lockheed Martin (-10,81 %) výrazně oslabily, protože firma nenaplnila očekávání ohledně tržeb. Philip Morris International ztratila 8,43 %, a to také kvůli slabším než očekávaným výsledkům za druhé čtvrtletí.
Ztráty v technologickém a obranném sektoru ale částečně vyvážily zisky v odvětví zdravotnictví. Tahounem byla společnost IQVIA (+17,88 %) po oznámení lepších než očekávaných hospodářských čísel. Dařilo se také akciím Amgen (+3,32 %) a Merck & Co. (+2,90 %).
Doposud kvartální výsledky oznámilo zhruba 90 firem z indexu S&P 500 a 85 % z nich překonalo odhady. Investoři sledují nejen výsledky, ale i výhledy firem, zejména v souvislosti s makroekonomickými podmínkami, AI a celní politikou.
Ve středu budou oznámeny mimo jiné výsledky firem Alphabet a Tesla, které tak otevřou sezónu takzvané úžasné sedmičky technologických gigantů. Tyto firmy mají potenciál významně ovlivnit celkový vývoj zisků v rámci hlavních indexů.
Investoři také sledují obchodní politiku USA. Ministr financí Scott Bessent uvedl, že USA zvažují prodloužení lhůty pro uzavření dohody s Čínou a že se sám ministr plánuje setkat s čínskými zástupci ve Stockholmu. Prezident Donald Trump později během dne oznámil dosažení dohody s Filipínami, která by měla zahrnovat 19% cla na dovoz do USA.
Úterní vývoj byl přesně opačný než před týdnem. Za posledních 40 let index S&P 500 nezaznamenal nižší kladný výsledek při tak vysokém podílu posilujících titulů. Většina největších firem ztrácela, "odpracovala" to ale velká část těch ostatních menších.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americký ministr financí Scott Bessent uvedl, že by předseda Fedu Jerome Powell neměl odstoupit navzdory sílícím výzvám ze strany prezidenta Donalda Trumpa a jeho spojenců. Zároveň ale zopakoval, že by měl Fed provést interní revizi svých operací, ovšem bez zásahu do nastavení úrokových sazeb.
- Největší světové hudební vydavatelství Universal Music plánuje uvedení akcií na burzu ve Spojených státech. Firma je již obchodována v Nizozemsku. Universal Music Group uvedla, že u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) předložila důvěrnou žádost o registraci akcií.
- AstraZeneca chce posílit své výrobní a výzkumné kapacity ve Spojených státech. Pokud plány naplní, zařadí se mezi farmaceutické firmy, které v reakci na americká obchodní cla zvažují výrazné navýšení investic na americkém trhu.
- Trump Media, mediální společnost nesoucí jméno prezidenta USA, oznámila rozsáhlý nákup kryptoměn v rámci své strategie přeměny na bitcoinovou treasury firmu. S celkovými nákupy v hodnotě dvou miliard dolarů teď bitcoin tvoří dvě třetiny z tří miliard dolarů jejích likvidních aktiv.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu se v červenci propadl na -20 bodů (odhad: -3 body, červen: -8 bodů).
Výsledková sezóna
- Americký zbrojní gigant Lockheed Martin oznámil prudký pokles čtvrtletního zisku. Důvodem je mimořádný náklad 1,6 miliardy dolarů související s utajeným leteckým projektem a vrtulníky pro Kanadu. Přesto firma na úrovni očištěného zisku překonala očekávání analytiků.
- Společnost General Motors utrpěla ve druhém čtvrtletí 32% pokles zisku kvůli dopadům amerických cel. Firmu připravila o více než miliardu dolarů. Automobilka očekává další zhoršení v následujících měsících a zvažuje omezení investic.
- Společnost Philip Morris International nenaplnila očekávání analytiků ohledně tržeb za druhé čtvrtletí, přestože zaznamenala růst v oblasti bezdýmných produktů. Propad objemu prodaných cigaret a tlak regulací dále oslabují tradiční byznys firmy, která usiluje o rychlejší přechod na alternativy.
- Výsledky RTX v 2Q: Zisk na akcii 1,56 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 21,58 miliardy USD (odhad: 20,66 miliardy USD).
- Výsledky Tenet Healthcare v 2Q: Zisk na akcii 4,02 USD (odhad: 2,84 USD), tržby 5,27 miliardy USD (odhad: 5,15 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton v 2Q: Zisk na akcii 0,55 USD (v souladu s odhady), tržby 5,51 miliardy USD (odhad: 5,45 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton v 2Q: Zisk na akcii 3,36 USD (odhad: 2,90 USD), tržby 9,23 miliardy USD (odhad: 8,82 miliardy USD).
- Výsledky Coca-Cola v 2Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 12,54 miliardy USD (odhad: 12,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC
Aktuality
