Co musíte dnes vědět (24. července)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jaké výsledky za druhé čtvrtletí reportovaly Alphabet a Tesla a kolik by na konci roku mohl stát bitcoin? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu posílily, index Dow je těsně pod zavíracím maximem
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, S&P 500 a Nasdaq Composite dále posunuly svá maxima. Indexu Dow ke stanovení nového zavíracího rekordu chybí už jen necelé čtyři body. Po konci obchodování výsledky hospodaření zveřejnily mimo jiné Alphabet a Tesla. Index Dow přidal 1,14 % na 45 010,29 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,78 % na nové zavírací maximum 6 358,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,61 % na nové zavírací maximum 21 020,02 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,85 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 4,384 %.
2. Evropské akciové indexy ve středu stouply
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři teď čekají na čtvrteční měnověpolitické jednání Evropské centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne stoupl o 1,08 % na 550,22 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,42 % na 9 061,49 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,83 % na 24 240,82 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,37 % na 7 850,43 bodu.
3. Pražská burza ve středu zpevnila, index PX je těsně pod rekordem z 21. května
Pražská burza v polovině týdne kompletně smazala úterní ztrátu, posílila poprvé v tomto týdnu. Index PX stoupl o 0,85 % na 2 192,65 bodu, a přiblížil se tak těsně k historickému maximu 2 192,95 bodu z 21. května. Parket v Rybné kopíroval pozitivní vývoj na západoevropských trzích pod vlivem zprávy o uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Japonskem.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve světě dnem předběžných červencových indexů nákupních manažerů. Vedle toho vyjdou německý index spotřebitelské důvěry GfK a ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index podnikatelské aktivity chicagského Fedu, údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. V 14.15 SELČ navíc Evropská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump oznámil dohodu s Japonskem. Zahrnuje 15% "reciproční" clo a investice za 550 miliard dolarů
Americký prezident Donald Trump v úterý večer oznámil dosažení obchodní dohody Spojených států s Japonskem. Její součástí mají být 15% clo na dovoz zboží a investice za 550 miliard dolarů. Trump očekává, že až 90 % budoucích zisků z dohody připadne Spojeným státům, kde mají navíc díky ní vzniknout "stovky tisíc" pracovních míst.
6. Čtvrtletní zisk i tržby Alphabetu překonaly očekávání analytiků, firma posílí investice do AI
Společnost Alphabet po konci středečního obchodování oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků na rovině tržeb i zisku. Firma zároveň uvedla, že navyšuje letošní plánované kapitálové investice o 10 miliard dolarů. Celkové tržby společnosti vzrostly o 14 % na 96,43 miliardy USD, analytici podle agentury LSEG čekali výsledek 94 miliard USD. Zisk na akcii byl 2,31 USD, čekal se výsledek 2,18 USD. Příjmy z reklamy na YouTube dosáhly 9,80 miliardy USD, trh čekal 9,56 miliardy USD a příjmy z cloudových služeb činily 13,62 miliardy USD, když se čekal výsledek 13,11 miliardy. Čistý zisk společnosti vzrostl meziročně o téměř pětinu na 28,20 miliardy USD.
7. Tesle se i v druhém čtvrtletí snížily prodeje aut, tržby automobilového segmentu spadly o 16 %
Tesla za druhé čtvrtletí oznámila pokles tržeb automobilového segmentu o 16 %. Prodeje se jí snížily druhé čtvrtletí po sobě a opět zaostaly za očekáváním analytiků. Upravený zisk na akcii činil 40 centů oproti očekávaným 43 centům. Celkové tržby dosáhly 22,5 miliardy USD, přičemž analytici odhadovali 22,74 miliardy USD.
8. Goldman Sachs a BNY Mellon spouští tokenizované fondy peněžního trhu
Goldman Sachs a Bank of New York Mellon umožní institucionálním investorům nakupovat tokenizované fondy peněžního trhu. Majetková účast bude zaznamenávána v blockchainové platformě Goldman Sachs. Do projektu se zapojili i giganti jako BlackRock, Fidelity a Federated Hermes.
9. Britský regulátor tlačí na Apple a Google, aby změnily pravidla svých mobilních platforem
Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) navrhl označit Apple a Google za firmy se "strategickým tržním postavením". Tento status by umožnil přinutit technologické giganty ke změnám v chování, které údajně brání v konkurenci prohlížečů a platebních systémů.
10. UniCredit zvyšuje výhled celoročního zisku, výsledky za druhé čtvrtletí překonaly očekávání
Italská banka UniCredit za druhé čtvrtletí reportovala 25% růst čistého a nově cílí na celoroční výsledek 10,5 miliardy eur. Zároveň stáhla nabídku na převzetí Banco BPM kvůli zásahu italské vlády. Generální ředitel banky Andrea Orcel už dříve naznačil, že neurčitost vládního přístupu snižuje atraktivitu transakce a zvyšuje regulatorní rizika.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Bitcoin do konce roku za 250 tisíc dolarů?
Vývoj ceny bitcoinu z posledních čtvrtletí se nápadně podobá jejímu vývoji z let 2020 a 2021. Pokud bude trend stejný i v druhé polovině roku, mohou se investoři už brzy dočkat cenovky 250 tisíc dolarů.
Aktuality
