Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2025)

Nadcházející týden bude z velké části patřit výsledkové sezóně, hospodářská čísla za druhý kvartál mají reportovat společnosti jako Tesla, Coca-Cola, Mastercard nebo Chevron a ExxonMobil. Sledované bude nadále i téma amerických cel a ve čtvrtek si o pozornost řekne ECB, která rozhodne o nastavení měnové politiky.
Ohlédnutí
"Uplynulý týden byl o clech USA, výsledkové sezóně a spekulacích o odvolání šéfa Fedu. Podle očekávání ještě minulý víkend Donald Trump odeslal dopisy pro EU a Mexiko, ve kterých představil potenciálně zvýšené celní tarify 30 %, jež mají začít platit 1. srpna v případě, že nebude dosaženo obchodních dohod. Začátek týdne byl kvůli tomuto oznámení volatilnější, ale v průběhu týdne se nálada zklidnila a trh teď spekuluje, že nakonec dojde k dohodám v termínu. Výsledková sezóna nabídla čísla velkých zámořských bank, které v souhrnu předvedly smíšená čísla. Solidní výsledky měly především investiční divize, které těžily ze zvýšené volatility na trhu, naopak všeobecné bankovnictví bylo bez překvapení," napsal v komentáři k dění na trzích analytik z J&T Banky Milan Vaníček.
"V průběhu týdne se vrátilo téma možného předčasného odvolání šéfa Fedu Jeromea Powella. Následně bylo upozaděno. Powell má ukončit standardně svůj mandát v květnu 2026, a tudíž není moc pravděpodobné, že by došlo k jeho odvolání. Trh vnímal riziko oslabení nezávislosti centrální banky USA, což vedlo ke zvýšené volatilitě," doplnil Vaníček.
Na závěr takzvaného kryptotýdne americký prezident Donald Trump podepsal zákon GENIUS, který se zaměřuje na regulaci stablecoinů, digitálních aktiv navázaných na reálné měny, jako je americký dolar. Při podpisu zákona Trump přivítal v Bílém domě významné představitele kryptoměnového průmyslu včetně šéfů Coinbase, Krakenu a Robinhoodu. Nechyběli ani bratři Winklevossovi z burzy Gemini. Trump během projevu vyzdvihl odhodlání kryptokomunity, která podle něj dlouho čelila posměchu a nedůvěře, a podpis zákona označil za "masivní potvrzení" její práce a inovací. Bitcoin hned na začátku týdne stanovil nové cenové maximum nad 120 tisíci dolarů.
Z makrodat v uplynulém týdnu vyšly čínská obchodní bilance, průmyslová výroba, maloobchodní tržby a HDP, dále index ekonomického sentimentu ZEW pro Německo a celou eurozónu, průmyslová výroba za eurozónu, americká a britská inflace, britské maloobchodní tržby a nezaměstnanost, inflace za eurozónu nebo americké maloobchodní tržby.
Hospodářské výsledky zveřejnily ve Spojených státech společnosti American Express, JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Morgan Stanley, Goldman Sachs, PepsiCo nebo Travelers a v Evropě například Ericsson, ASML Holding a Volvo.
Za týden americký akciový index Dow klesl o 0,07 %, ale širší S&P 500 se zvýšil o 0,59 % a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,51 %. Panevropský index STOXX Europe 600 v týdenním horizontu klesl o 0,06 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,57 %, německý DAX přidal 0,14 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,08 %. Akcie na pražské burze za týden podle index PX zpevnily o 0,89 %, když nejvíce posílily akcie Erste Group Bank, naopak poraženým týdne byly cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko.
Týden do 18. července na amerických trzích
Týden do 18. července na evropských trzích
Týden do 18. července na pražské burze
Výhled
"V příštím týdnu by se témata hýbající finančními trhy měnit neměla. Sledovat se bude vývoj kolem celní politiky USA, tedy zda bude dosaženo některých dohod, a to se zaměřením na EU, Mexiko nebo Japonsko. Dosažení dohod by bylo pozitivní informací pro riziková aktiva, důležité ale bude, jak konkrétně případné dohody budou vypadat. Například 20% clo pro EU by trh nemusel vnímat tak příznivě. Na pořadu dne bude také výsledková sezóna, kde předvedou čísla společnosti jako SAP, Dassault Aviation, AT&T, Tesla, Alphabet nebo Intel. Celkově očekáváme neutrální trend ve vývoji akciových indexů, který by mohl být ovlivněn hlavně informacemi z dění kolem celní politiky USA," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.
Na poli makrodat se investoři zaměří na předběžné červencové indexy nákupních manažerů, německou spotřebitelskou důvěru, index podnikatelské nálady Ifo v Německu nebo na americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. "Evropská centrální banka ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby nezměněné, což se všeobecně čeká. Červencové předstihové indikátory sentimentu za eurozónu by měly zaznamenat mírné zlepšení, v případě Česka se obáváme, že se na červencové náladě negativně projevilo zvýšení cen ropy na přelomu června a července," uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.
Hospodářské výsledky ve Spojených státech mají představit Verizon Communications, Coca-Cola, General Motors, Alphabet, Tesla, IBM, AT&T, Mastercard, Intel nebo Chevron a ExxonMobil a v Evropě například Ryanair Holdings, SAP, UniCredit, LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton, BNP Paribas a Deutsche Bank.
Začne také domácí výsledková sezóna, ve čtvrtek zveřejní čísla za druhé čtvrtletí a první pololetí MONETA Money Bank. Analytici z J&T Banky čekají za druhý kvartál meziroční nárůst čistého zisku o 11 % na 1,6 miliardy Kč. Výsledek by měly ovlivnit pokračující pokles úrokových nákladů a růst výnosů z poplatků. Zároveň analytici vidí prostor pro zvýšení celoročního výhledu.
"Denní graf indexu S&P 500 ukazuje poměrně klidné obchodování v úzkém pásmu pod 6 300, intradenně i nad touto kulatou hodnotou. Vzhledem k záplavě zpráv z politiky i ekonomiky a také startu výsledkové sezóny jde o obchodování až překvapivě klidné. Nejbližší support je v pásmu 6 200 až 6 150, tedy nad únorovým maximem. Další hladina podpory je na 6 000. Až případný sesun pod 5 800 by byl silně negativním signálem, od aktuálního kurzu je ale tato úroveň vzdálená již zhruba 7,5 %, a bylo by tak překvapením, kdyby býci v současném prostředí připustili třeba jen testování podobných úrovní," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Makroekonomický kalendář
Pondělí na data bohaté nebude. Nad ránem čínská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického jednání a vyjde index cen britských rezidenčních nemovitostí od Rightmove.
Ani úterý zásadní ekonomické údaje nenabídne, jen odpoledne ve Spojených státech vyjde index průmyslové aktivity richmondského Fedu.
Ve středu dopoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry pro eurozónu a na údaje o prodejích starších rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech.
Čtvrtek bude ve světě dnem předběžných červencových indexů nákupních manažerů. Vedle toho vyjdou německý index spotřebitelské důvěry GfK a ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index podnikatelské aktivity chicagského Fedu, údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. V 14.15 SELČ navíc Evropská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání.
V noci na pátek vyjde zpráva o inflaci v oblasti Tokia, dopoledne bude patřit britským maloobchodním tržbám nebo indexu podnikatelské nálady Ifo v Německu a odpoledne ve Spojených státech dojde na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Klíčovou událostí bude zasedání ECB. V souladu s tržním konsenzem očekáváme, že se tentokrát úrokové sazby měnit nebudou. Jejich další snížení nadále předpokládáme na zářijovém zasedání. Zda se bude jednat o poslední snížení v tomto cyklu, bude do značné míry záviset na tom, jak to dopadne se cly na dovoz evropského zboží do USA a jaký bude nakonec jejich dopad na růstové vyhlídky ekonomiky eurozóny.
- Ze zveřejňovaných ekonomických indikátorů očekáváme mírné zlepšení červencových PMI, a to díky oživení domácí poptávky. Pokračující, i když pouze mírné zlepšení předpokládáme v případě indexu podnikatelské nálady Ifo v Německu. Ačkoli proti německé podnikatelské důvěře stojí hrozba zvýšení cel na vývoz zboží do USA, tento efekt zřejmě převážily nižší ceny energií a očekávané fiskální stimuly. Nižší ceny energií by měly k vyšším hodnotám pomoci i spotřebitelské důvěře za celou eurozónu.
- V úterý ECB zveřejní průzkum kreditních podmínek, který pravděpodobně ukáže, že poptávka po hypotéčních úvěrech zůstává vysoká. V závěru týdne by měl červnový měnový přehled naznačit další zrychlení růstu poskytovaných úvěrů.
- Ze Spojených států se dočkáme zřejmě dalších solidních dat z trhu práce (žádosti o podporu), po květnových slabých datech nabídnou červnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby pozitivnější obrázek. Celkově data podle nás vyznívají spíše pro euro než pro dolar.
- Červencový český konjunkturální průzkum podle nás zklame. Trh počítá v podstatě se stagnací na překvapivě vysokých červnových hodnotách, když nepatrné snížení podnikatelské důvěry bude téměř vykompenzováno obdobně mírným zlepšením v případě sentimentu domácností. Obáváme se korekce celkového indikátoru ekonomické důvěry, a to kvůli poklesu v obou složkách. Zatížit by výsledky podle nás mělo zvýšení cen ropy v souvislosti s konfliktem Izraele s Íránem s dopadem do cen pohonných hmot. Ani to ale v prázdninovém obchodování zřejmě nepřinese korekci silné koruny. Té se zřejmě dočkáme až po létě v souvislosti s faktickým zhoršením dat z reálné ekonomiky, hlavně kvůli negativnímu dopadu zavádění cel ze strany USA, ale i dopadům přísné měnové politiky.
Aktuality

