Nahoru, nebo dolů #22: Evropská burza a banky v kondici

O jednotném evropském kapitálovém trhu se mluví už od roku 2015, ale zatím se nic neděje. Mluví o něm ale všichni. Je vůbec v silách Evropy, aby vznikl? Na čem všem se to zadrhává? A americké investiční banky jsou, zdá se, v dobré kondici. Zvládají i to, co se v posledních měsících děje nejen na kapitálových trzích. Jako kdyby se jich krize ani netýkaly.
Jen slova, nebo i činy?
Kdo v posledních měsících neslyšel sousloví jednotný evropský kapitálový trh, žije pravděpodobně bez internetu a přístupu ke zpravodajství. Mluví se o něm už deset let. Od doby, kdy Mario Draghi vydal svou zprávu o stavu Evropské unie a konkurenceschopnosti starého kontinentu, pak debata ještě zesílila. I proto, že z byznysu i od politických špiček zaznívá, že přechod na "zelenou" ekonomiku potřebu jednotného kapitálového trhu jen umocňuje.
Alespoň nějaké kroky se Evropa snaží dělat. Na stole je teď třeba Strategie pro jednotný trh. Jejím cílem je odstranění překážek pro volný pohyb zboží, kapitálu a služeb. A hlavních deset komplikací rovnou pojmenovává "Hrozná desítka". Je to jen další strategie, nebo reálná cesta k cíli? Tím by mělo být třeba to, aby si firmy nechodily pro kapitál za oceán. Dokážou se na něčem takovém evropské státy shodnout?
Banky v USA v červenci září
Výsledky amerických investičních bank za druhé čtvrtletí vyzněly nadějně. Důvodů je několik, třeba i ten, že čím výše drží Fed sazby, tím lépe se bankám vydělává. Podobné to ostatně bylo u nás, když ČNB v době vysoké inflace držela sazby vysoko. V Česku byly ovšem banky "odměněny" takzvanou windfall tax, protože jejich vyšší zisky prý byly neočekávané. Jak dlouho budou americké banky v tak dobré kondici? A co se s jejich výdělky stane, až Fed sazby nakonec sníží? Rok 2025 každopádně ukazuje, že finanční systém v USA je robustní a s největší pravděpodobností robustní i zůstane.
Když se zeptáte ekonomů nebo analytiků, jak se bude vyvíjet ekonomika, cena akcií, měnový kurz nebo cokoli jiného, velice pravděpodobně budou mít tuto odpověď: Buď to půjde nahoru, nebo to půjde dolů. Co se ekonomiky týká, je to prostě univerzální odpověď. I proto se náš podcast jmenuje NAHORU, NEBO DOLŮ. Michaela Nováková (šéfredaktorka Investičního webu) a Vendula Pokorná (zástupkyně šéfredaktorky Investičního webu) v něm glosují hlavní ekonomické a byznysové dění uplynulých dní.
Sledujte a odebírejte nás na Spotify a Apple Podcasts.