Investice v režimu BABA: Diverzifikace mimo USA má stále smysl

Extrémní koncentraci portfolií investorů v amerických akciích postupně nahradí globální diverzifikace. Týkat se to bude hlavně dosavadní nadměrné závislosti na technologických gigantech. Evropské akcie jsou podle nás nadále zajímavé, a to zejména díky významným fiskálním pobídkám, silné politické podpoře a příznivému ocenění ve srovnání s americkým trhem. Rozvíjející se trhy a Japonsko jsou také alternativa, jejich atraktivitu podporují příznivý vývoj kurzů měn, strukturální ekonomické reformy i nižší valuace.
Trhy jsou jako fotbalové týmy – hvězdní hráči plní titulky novin, oslňují fanoušky a táhnou tým k úspěchu. Spoléhat se ale pouze na výkon několika hvězd je hodně riskantní. Podobné výzvě přitom teď čelí portfolia investorů. Řadu let jim dominovaly americké akcie, zejména cenné papíry technologických gigantů, které spolehlivě dosahovaly vynikajících výnosů. Doba se ale mění a vysoké valuace hvězdných titulů i špatná předvídatelnost kroků Trumpovy administrativy ukazují, proč je důležitá diverzifikace mimo USA.
Říkáme tomu BABA trade, tedy buy anything but America. Neznamená to úplné opuštění Ameriky, ale potřebu rozšířit investiční horizont a budovat vyváženější a odolnější portfolio. Vysoká volatilita na začátku letošního roku, zejména zapříčiněná reakcemi na vyhlašování Trumpových celních opatření, je příležitost k přehodnocení investiční strategie. Pokud vás nedávné turbulence výrazněji zneklidnily, je možné, že vaše portfolio je rizikovější, než dokážete tolerovat. Může být tedy pro vás vhodné naředit portfolio tak, aby obsahovalo jak potenciálně exponované tituly, tak akcie, které vám pomohou ustát případné budoucí výkyvy trhu.
Proč je vhodná doba na BABA trade
Americké akciové trhy vykazují míru koncentrace, jaká byla dosud k vidění jen zřídka. Sedm největších technologických firem tvoří třetinu indexu S&P 500. Některé z nich (Apple, Microsoft, NVIDIA) svou tržní kapitalizací překonávají celé evropské indexy jako DAX nebo FTSE 100. Taková koncentrace na americkém trhu představuje významná investiční rizika pro ty, kteří jsou nadměrně "navezeni" v těchto několika titulech.
Široké zastoupení sedmičky technologických gigantů v portfoliích investorů navíc znamená, že v období napětí na trhu se tyto akcie často stávají hlavními kandidáty na prodej, což dále živí volatilitu. V důsledku toho mohou portfolia s významnou expozicí vůči těmto akciím v turbulentních tržních podmínkách zaznamenávat silné výkyvy. Vzhledem k velikosti a významu amerického trhu na globální scéně by i mírný přesun kapitálu mohl výrazně zvýšit valuace na těchto menších trzích. Investoři, kteří plánují diverzifikaci, se přitom mohou na tento potenciální trend strategicky připravit.
Valuace, politický tlak a měnové turbulence
Vedle rizik souvisejících s přílišnou koncentrací se americké akcie obchodují na historických maximech a při historicky vysoce nadprůměrném ocenění. Nestabilní politická situace v USA, charakterizovaná zejména obchodními válkami, pak dále snižuje atraktivitu trhu v USA pro mezinárodní investory.
Dolar letos navíc citelně oslabil a očekává se, že to letos výrazněji nenapraví. To snižuje výnosy z amerických aktiv a třeba pro evropské investory to znamená další riziko. Jde naopak o významný pozitivní impulz pro akcie na rozvíjejících se trzích. Ty historicky těží z oslabení dolaru, protože se zvyšuje konkurenceschopnost, roste příliv zahraničních investic a snižuje zadluženost. Vzhledem k očekávanému pokračujícímu slábnutí dolaru a zlepšujícím se ekonomickým fundamentům jsou akcie na emerging markets podle nás nyní atraktivní.
BABA trade letem světem
Evropa: Historická fiskální transformace
Evropa ožívá nejrozsáhlejšími fiskálními pobídkami za poslední desetiletí, v čele s ambiciózní německou iniciativou na modernizaci a rozvoj infrastruktury v hodnotě 500 miliard eur. Tyto víceleté strukturální investice zatím podle nás nejsou plně zohledněny v tržních cenách, a investorům tak stále nabízejí zajímavou příležitost.
Evropské akcie letos v prvním pololetí výkonnostně překonaly americkou konkurenci a podle našich analytiků jejich ceny již nadšení z rozhýbání Evropy reflektují, víceletý charakter těchto iniciativ ale nechává značný prostor pro další zhodnocení. Zejména relevantní a potenciálně výnosná je snaha o odolnost a strategickou autonomii Evropy.
Společnosti z oblastí infrastruktury, průmyslového vybavení, stavebnictví, obnovitelných zdrojů energie a obrany nadále nabízejí solidní investiční příležitosti. Obzvláště atraktivní jsou pak některé španělské, německé či italské tituly. Ambiciózní výdaje Německa na infrastrukturu výrazně prospívají lídrům v oblasti průmyslu a automatizace, lákavé příležitosti otevírá také ekonomický růst Španělska, jeho prosperující bankovní sektor a odvětví obnovitelných zdrojů energie. V Itálii jsou atraktivně oceněná odvětví financí, veřejných služeb a stavebnictví, kterým prospívají zlepšující se ekonomické fundamenty a cílené fiskální investice.
Z hlediska jednotlivých sektorů zůstáváme optimističtí ohledně odvětví financí, zejména bank, a to díky atraktivním valuacím, odolnosti zisků a stabilním dividendovým výnosům. Strukturální růst nabízí sektor zelené energie a veřejných služeb, který je tažen zrychlenou energetickou transformací v Evropě. Průmyslový sektor a odvětví infrastruktury budou významně těžit z pokračujících fiskálních pobídek, které nabídnou potenciál růstu i vyšších zisků.
Hlavní rizika: Navzdory optimismu by investoři měli zůstat ostražití vůči potenciálním výzvám, kterým Evropa čelí. Těmi jsou politická fragmentace v rámci EU, pomalejší zavádění investičních programů a dlouhodobé inflační tlaky, které by mohly mít dopad na zisky firem.
Japonsko: Tichá změna korporátního narativu
Japonsko je další působivý příklad úspěšné diverzifikace. Země, která byla v minulosti známá svou slabou corporate governance a omezenou možností odměňování akcionářů, prochází v tichosti významnou revolucí v oblasti řízení a kontroly společností. Firmy se stále více zaměřují na ziskovost, vyšší dividendy a lepší výnosy pro akcionáře.
Japonské akcie se nadále obchodují při forwardovém P/E okolo 15. Podporuje je pokračující uvolněná měnová politika centrální banky. Reformy a stabilní fundamenty dělají z japonských akcií vynikající prvek diverzifikace globálního portfolia. Investoři by se ale měli zaměřit zejména na společnosti orientované na domácí trh a vybírat tituly z odvětví obrany, silnější japonský jen by totiž mohl být výzvou pro exportně orientované firmy.
Hlavní rizika: Investoři by měli monitorovat japonskou expozici vůči globálnímu ekonomickému zpomalení a také citlivost na posilování jenu, která se může projevit ve vývozu. Stejně tak si musejí dát pozor na to, že reformy správy a řízení společností mohou stagnovat nebo nenaplnit očekávání investorů.
Emerging markets: Prosperita v době oslabení dolaru
Řada rozvíjejících se trhů má značný růstový potenciál a atraktivní ocenění. Země jako Indie, Brazílie, Indonésie a Mexiko mají silné domácí ekonomiky, zlepšující se dynamiku zisků firem a relativně stabilizované měny. Očekávané další oslabení amerického dolaru dále zvyšuje atraktivitu těchto trhů, zlepšuje výnosy evropských investorů po zohlednění kurzových rozdílů a podtrhuje význam geografické diverzifikace.
Hlavní rizika: Rozvíjející se trhy zůstávají citlivé na změny nálad zahraničních investorů, politickou nestabilitu a případné strategické výkyvy. Rostoucí geopolitické napětí a volatilita cen komodit představují také hrozby pro udržitelný růst těchto ekonomik.
Čína: Strategický a selektivní přístup
Investice v Číně je potřeba plánovat s větší opatrností, při nízkých valuacích (přibližně 10násobek očekávaných zisků) ale potenciál nepochybně existuje. Nicméně pokračující nejistota v oblasti politiky, geopolitické napětí a strukturální výzvy znamenají, že by investoři měli k Číně přistupovat strategicky a selektivně, s ohledem na volatilitu. Měli by se zaměřit zejména na sektory, které jsou výslovně podporovány čínskou politikou, jako jsou zelená energie, elektromobily, výroba, digitální infrastruktura a technologie, a také na společnosti se silným postavením na domácím trhu.
Hlavní rizika: Investoři by měli pečlivě sledovat regulatorní rizika, posun v obchodní válce s USA, výzvy v sektoru nemovitostí a úroveň spotřebitelské důvěry. Tyto faktory totiž mohou významně ovlivnit ekonomický vývoj v Číně i náladu investorů.
Aktuality
