Americké akcie v pondělí mírně oslabily. Trhy vyčkávají, s čím v týdnu přijde Fed

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investory nepotěšila zejména data z realitního trhu, která poukázala na červnové zpomalení prodejů domů. Trhy aktuálně vyčkávají, co přinese blížící se dvoudenní zasedání měnového výboru FOMC, které začíná již v úterý.
Index Dow oslabil o 0,24 % na 15 521,97 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,37 % na 1 685,33 bodu a technologický Nasdaq uzavřel o 0,39 % níže na 3 599,14 bodu. V zelených číslech v pondělí uzavřel pouze sektor služeb, největší ztráty naopak zaznamenaly telekomunikační tituly a sektor energetiky.
"Skutečnost, že se investoři v posledních dnech zaměřují takřka výhradně na zveřejňované výsledky hospodaření společností, s sebou bohužel nese i fakt, že jsou ignorována důležitá makrodata," upozorňuje Tobias Levkovich ze Citigroup. "Obávám se, že akciová rally zašla příliš daleko."
Hlavní pondělní události na americkém trhu:
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 0,4 %.
- Index aktivity dallaského Fedu nečekaně klesl.
- Síť obchodních domů Hudson's Bay koupí maloobchodní řetězec s luxusním zbožím Saks. Akcie Saks na zprávu reagovaly růstem o 4,07 %.
- Farmaceutická společnost Perrigo koupí firmu Elan. Akcie Elan přidaly 3,55 %.
Své finanční výsledky v rámci probíhající výsledkové sezóny zveřejnila již více než polovina firem zahrnutých v indexu S&P 500. Analytici se shodují, že se podle dosavadního průběhu jedná o druhou nejméně překvapivou výsledkovou sezónu za poslední čtyři roky. Svá čísla v pondělí reportoval například provozovatel autopůjčoven Hertz (očištěný zisk na akcii v souladu s odhady 0,45 USD, tržby 2,71 miliardy USD).
Americké úřady udělily výrobci letadel Boeing pokutu 2,75 miliardy USD za to, že firma neopravila závadu na bezpečnostních pásech, která byla u letadla typu Boeing 777 zjištěna v roce 2008. Poté, co na londýnském letišti Heathrow nedávno začalo hořet na palubě letadla Boeing 787 Dreamliner, se tak jedná o druhou negativní zprávu během jediného měsíce. Akcie Boeingu v pondělí ztratily 0,75 %.
Největší světový výrobce těžebních a stavebních strojů a zařízení Caterpillar oznámil, že od francouzské banky Société Générale odkoupí zpět vlastní akcie v hodnotě 1 miliardy USD. Akcie Caterpillar patřily mezi nejvýkonnější tituly zahrnuté v indexu Dow a posílily o 1,17 %. Druhá největší světová firma v sektoru - japonská Komatsu - přitom za uplynulý kvartál oznámila špatná čísla, což na sektor globálně nemělo příznivý vliv.
Po závěru obchodování své výsledky zveřejnily například společnosti Anadarko Petroleum a Herbalife. Anadarko Petroleum vykázala za druhé čtvrtletí zisk na akcii 1,83 USD (loni ztráta 0,18 USD) a tržby 3,5 miliardy USD (loni 3,22 miliardy USD). Akcie v after-marketu posilovaly o 0,4 %.
Finanční výsledky výrobce nutričních produktů Herbalife výrazně překonaly očekávání analytiků, když očištěný zisk na akcii dosáhl ve druhém čtvrtletí 1,41 USD (odhad 1,18 USD) při tržbách 1,22 miliardy USD (odhad 1,16 miliardy USD). Herbalife svými čtvrtletními výsledky překonala odhady analytiků již poosmnácté v řadě. Společnost zároveň zvýšila svůj celoroční výhled zisku na akcii na 4,83 až 4,95 USD. Akcie v after-marketu rostly o více než 6 %.
Dolar se obchodoval volatilně, zlato vyhlíží zasedání FOMC
Americký dolar se v pondělí vůči euru i japonskému jenu obchodoval poměrně volatilně. Vůči evropské měně zahájil na hladině 1,328 EUR/USD a na krátkou chvíli oslabil až k 1,330 EUR/USD. Poté začal poměrně intenzivně posilovat, následně se však odrazil i od hladiny 1,324 EUR/USD. Kolem desáté hodiny večer se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,327 EUR/USD. Vůči japonskému jenu se americká měna obchodovala v pásmu 97,65 až 98,14 JPY.
Americká lehká ropa WTI v pondělí své dno našla na hladině 104 USD za barel a většinu dne se obchodovala kolem 104,50 USD za barel. Ztráty americké ropy WTI i severomořské ropy Brent z předchozích dnů pomohlo zastavit narušení dodávek v některých částech světa, zejména v Libyi a Iráku. U dalších dodavatelů suroviny, jako je třeba Súdán, by se podle analytiků mohly dodávky snížit v příštích měsících. Investoři zároveň opatrně vyčkávají středeční výsledky dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky.
Fed by podle analytiků mohl naznačit, že v dohledné době nepřistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Stejně tak se očekává, že zopakuje, že je potřeba případné omezení programu kvantitativního uvolňování dobře zvážit, aby rozhodnutí nepřišlo ani příliš pozdě, ani příliš brzy. Pokud se tento scénář naplní, lze očekávat, že se pozitivně promítne zejména do ceny zlata, které se v pondělí obchodovalo kolem 1 330 USD za trojskou unci.
Ben Bernanke jako korunní svědek v kauze AIG
Šéf americké centrální banky Ben Bernanke by měl svědčit v případu žaloby bývalého šéfa pojišťovny AIG Maurice "Hanka" Greenberga na federální vládu. V pondělí o tom rozhodl soudce amerického soudu pro federální nároky Thomas Wheeler. Greenberg vládu žaluje za poškození akcionářů v důsledku kontroverzní vládní záchrany AIG z roku 2008.
Wheeler snahu vlády udržet Bernankeho v tomto případu mimo seznam svědků odmítl a šéfa Fedu označil za "korunního svědka". Greenbergova společnost Starr International navrhla, aby Bernanke vypovídal 16. srpna, což soudce označil za přijatelné. Fed se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřil.
Zdroj: ČTK, Bloomberg