Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

Akcie jsou na rekordních maximech a na Wall Street panuje všudypřítomný optimismus. Analytici zatím nevidí žádná větší rizika, která by mohla rozjetý akciový vlak do konce roku vykolejit. V čem je tedy háček?
Varovné signály, které nelze přehlížet
Právě potenciální klid a bezstarostnost analytiků mohou být jedním z hlavních varovných znamení. Drama ohledně dluhového stropu a uzavření americké vlády nakonec nahrály býkům, protože pravděpodobně oddálily plánované omezení kvantitativního uvolňování Fedu na příští rok. To znamená nižší výnosy z amerických státních dluhopisů a světlé zítřky pro akcie. Spolu se sezónním pravidlem silného akciového trhu je to vše živnou půdou pro optimismus ohledně amerických akcií.
Art Cashin, šéf burzovních operací v UBS, jisté varovné signály na americkém akciovém trhu vidí, ale připouští, že ceny akcií mohou ještě nějakou dobu růst. "Trh řídí autopilot. Přitom je zajímavé, že i tak lze letět ještě výše," říká Cashin a naznačuje, že ani jeden z varovných signálů není sám o sobě dost přesvědčivý na to, aby bylo možné výprodeje v blízké době s jistotou očekávat. "Investoři mají anténu vytaženou, ale žádný jasný signál zatím nelze zachytit. Myslím si, že až po výsledkové sezóně uvidíme, co se bude dít dále," uzavírá Cashin.
1. Býků je už moc
Optimismus mezi investory je již trochu přehnaný a medvědů je na trhu pomálu. To je jasný kontrariánský signál. Průzkum American Association of Individual Investors' (AAII) ukázal na nejnižší úroveň pesimismu za 21 měsíců a největší optimismus za 10 měsíců:
- Medvědí sentiment (očekávání poklesu cen akcií v následujícím půlroce) klesl o 7,3 procentního bodu na 17,6 %, je nejníže od ledna 2012 a pod svým historickým průměrem 30,5 % (popáté v sedmi týdnech).
- Býčí sentiment vzrostl o 2,9 procentního bodu na 49,2 %, čímž dosáhl maxima od 24. ledna. Nad svůj historický průměr 39 % se v sedmi týdnech dostal rovněž pětkrát.
AAII poukazuje na to, že se poslední čísla velmi podobají lednu 2012. Býčí sentiment byl do konce března 2012 nadprůměrný v 15 z 16 týdnů od 15. prosince 2011 a akcie stouply za tu dobu o 16 %.
2. Přemrštěné valuace
S&P 500 je letos zatím zhruba o 24 % výše, obchoduje se za více než 16,5násobek zisků (lehce nad průměrem 15,8). "Krátkodobě je trh dramaticky překoupený. K zvratu může dojít kdykoli, nikdo ale neví přesně kdy a na jaké úrovni," říká Peter Boockvar, hlavní analytik Lindsay Group. "Loď je přeplněná. Nikdo přitom nevidí žádná tržní rizika. Na vrcholu překoupeného trhu je růst zisků 2 až 5 %."
Podle Paula Hickeyho, spoluzakladatele Bespoke Investment Management, je argumentem v prospěch rostoucích valuací prostředí nízkých úrokových sazeb, které vyšší valuace opodstatňuje. "Trh není na extrému. S&P 500 je nyní kolem průměru," upozorňuje Hickey.
P/E u indexu Russell 2000 je na 31,8násobku zisků a S&P midcaps na 22násobku. "Je to prostě býčí trh. Ty obvykle nekončí, když se dostanete k průměrným valuacím. Průměr P/E je 15, protože průměrné býčí trhy končí s mnohem vyššími hodnotami, medvědí naopak daleko níže," dodává Hickey.
3. Momentum
Sázky momentum traderů utrpěly tvrdý zásah. Začalo to na začátku minulého týdne dramatickými výprodeji Netflixu, které se rozšířily i na další mezi momentum tradery oblíbené akcie. Spustily se stop-lossy a následoval short squeeze. Některým traderům to dokonce připomnělo flash crash. Následně legendární investor Carl Icahn tweetuje ohledně svého prodeje poloviny pozice v Netflixu.
Peter Boockvar poukazuje na Nasdaq 100 a indikátor relativní síly, který signalizuje překoupené podmínky na základě porovnání výše zisků ke ztrátám. "Bohužel takovýto druh trhu může zůstat nadhodnocený déle, než je obvyklé. Říká to jen, že jste na rizikovém trhu," dodává Boockvar.
4. Reakce na výsledky jako v bublině a kroky managementů
Některá velká jména reagují přehnaně na dobré výsledky (například cena akcií Googlu se pohybuje nad 1 000 USD). To je podle Boockvara další varovný signál. Podobně kladnou reakci po výsledcích zaznamenaly také Amazon, Microsoft nebo Zynga.
V tu samou dobu ale jiné technologické tituly po reportu výsledků výrazně ztrácely (Symantec, F-5 Networks a Akamai), velkým překvapením výsledkové sezóny byla společnost IBM.
"Krátkodobě jsem ohledně akcií spíše pesimistou. Myslím si, že se trh blíží k vrcholu. Do poloviny listopadu, než bude moci jít trh výše, očekávám pull-back," říká Mark Newton, hlavní technický analytik Greywolf Execution Partners. Mezi další problémy podle něj patří slabší výkon finančních titulů, které nevykazují takovou sílu, jakou by měly.
Investoři naopak prahnou po defenzivních titulech, především po telekomunikacích a síťových službách. Investoři, kteří se honí za zisky, je nacházejí u dividendových akcií kvůli poklesu výnosů dluhopisů. Negativní je podle Newtona také to, že Dow zaostává a nového maxima dosáhl o několik dnů později než S&P 500.
V aktuálním reportu upozorňuje na 10 akcií z S&P 500, které nabídly letos zhodnocení přes 90 %. Best Buy a Netflix byly výše dokonce o 250 %. Velké výnosy zaznamenaly mimo jiné Micron Technology, Delta Air Lines, Boston Scientific, Celgene a Safeway. S&P 500 od začátku roku zhodnotil o více než 20 %. Sektorům, které výkonem zaostávají, by se mělo do konce roku začít dařit (například akcie těžařů zlata).
"Akcie jako J.C. Penney, Newmont Mining, Cliffs Natural, Teradata, Peabody Energy a Abercrombie a Fitch letos všechny klesly o 25 a více procent," upozorňuje Newton. "Od poloviny listopadu ale mívají akcie tendenci navracet se k průměru. Největší opozdilci předešlého období začínají podávat lepší výkon a naopak."
5. Nákupy na dluh
Investoři nakupují rekordně na dluh. Z dat o maržích členských firem newyorské burzy vyplývá, že se margin debt v září vyšplhal na nový rekord 401 miliard USD. Je to o 4,8 % více než v srpnu.
Boockvar upozorňuje, že před současným cyklem dosáhl margin debt maxima v červenci 2007, předtím v březnu 2000. Všichni si zajisté dobře pamatujeme, co následovalo.
Zdroj: CNBC