3 přežité dividendové akcie: Čím je nahradit?

Pokud stejně jako mnozí další investoři prahnete po stálých akciových příjmech, nabízí se varianta nakoupit osvědčené dividendové tituly, jako jsou AT&T, Merck nebo Philip Morris. Firmy jsou to velké a populární a jejich akcie jsou snadno dostupné. Dobré jméno ale ještě nezaručuje, že nabízejí nejlepší dividendový výnos a růstový potenciál.
Při posuzování atraktivity dividendových titulů je potřeba zvážit i jiné faktory než jen dividendový výnos. Jde především o konzistentnost výplat dividend, historii jejich navyšování a výkon akcií. 6% dividendový výnos nemusí být žádná sláva, když se cena akcie propadá do hlubin.
Jaké tři akcie by mohly v portfoliu nahradit defenzivní Philip Morris, Merck a AT&T?
Windstream Holdings místo AT&T
AT&T
Nejenže jde o součást Dow Jones Industrial Average, ale také o titul s nejvyšším dividendovým výnosem z celého indexu. AT&T nabízí stabilní dividendu, v posledních 30 letech pravidelně zvyšovanou. I pro investora, který klade velký důraz na stálý tok příjmů, se ale v sektoru telekomunikací najdou lepší adepti.
Windstream Holdings
Byznys firmy je sice zhruba dvacetinový ve srovnání s AT&T, Windstream je ale štědřejší k akcionářům. Současný dividendový výnos převyšuje 10 %. Nenavyšuje ale výplaty stabilně jako AT&T, čtvrtletní dividenda 25 centů na akcii zůstává beze změny od roku 2007, zisky se od roku 2011 zhoršují.
Proč tedy sázet zrovna na tuto akcii? Protože možná dochází v byznysu Windstream k obratu, soudě podle nového kladného hodnocení od společnosti Sanford C. Bernstein a silné rally akcií v posledních čtyřech měsících.
Vector Group místo Philip Morris
Philip Morris
Co může být lepšího pro stálý akciový příjem než pozice ve firmě, která vydělává na zlozvyku, jehož se jen těžko zbavuje? Philip Morris je se svým dividendovým výnosem přes 4 % jednou z nejoblíbenějších dividendových akcií. Výplatní poměr společnost postupně zvyšuje s tím, jak tržby a zisky od vrcholu v roce 2011 stagnují. Část viny na tom nese uvedení elektronických cigaret, které některé kuřáky odvedly od drahých prémiových značek. E-cigarety jsou velkou výzvou, nicméně firma do tohoto segmentu teprve vstupuje. Bude mít co dělat, aby dosáhla zisku potřebného k udržení své dividendové politiky.
Vector Group
Vyrábí tradiční i elektronické cigarety. Na trh e-cigaret vstoupila o něco dříve než Philip Morris, když v lednu 2014 uvedla na trh značku Zoom. Vzhledem k malé velikosti firmy mohou e-cigarety její byznys pořádně "nakoupnout" a dostat ji zpět na přední příčky žebříčku dividendových akcií s nejvyšším potenciálem. A nejsou to jen elektronické cigarety, které by mohly Vectoru zajistit růst. Spotřebitelské trendy na tabákovém trhu jsou takové, že kuřáci na úkor dražších prémiových značek preferují méně známé a levnější alternativy, mezi něž může patřit například Pyramid od Vectoru.
PDL Biopharma místo Merck
Merck
Asi nejstabilnější společností ve farmaceutickém sektoru je Merck. S dividendovým výnosem 3 % také patří mezi nejlepší dividendové akcie. Výplaty dividend ale mohou být ve větším ohrožení, než si většina investorů dokáže představit. Není totiž pravděpodobné, že by Merck plně vykompenzoval výpadky příjmů vlivem minulých a budoucích vypršení patentů. V roce 2017 čeká expirace patentu léky proti vysoké hladině cholesterolu Zetia a Vytorin, u léku Nasonex vyprší patent dokonce již letos. Kvůli tomu jsou 3 miliardy USD ročních tržeb v ohrožení.
PDL Biopharma
PDL Biopharma nakupuje práva na léky, které možná investorům nepřipadají tak sexy, ale jsou velmi dobře prodejné. S výnosem přes 6 % je jednou z nejzajímavějších dividendových sázek v sektoru. Kritici možná namítnou, že na tom firma s expiracemi není o moc lépe, patenty na její klíčové léky vyprší již letos. U společnosti ale není doceňováno, že se jí mezitím podařilo dát dohromady nové řady produktů slibujících silné cash flow.
Zdroj: InvestorPlace.com