US MARKETZavírá za: 2 h 4 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Mají americké burzy smysl? Velké firmy jen hromadí hotovost a na trh se nehrnou

V posledních týdnech se to na akciových trzích hemží novinkami. Před týdnem oznámila Deutsche Börse svůj záměr koupit americkou NYSE. Vznikla by tak firma s hodnotou okolo 24 miliard dolarů. Ke všemu index Dow Jones prolomil hranici 12 000 bodů a index NASDAQ překonal 10letá maxima.

Tomáš Poděbrad
Tomáš Poděbrad
23. 2. 2011 | 6:00
Hotovost

Tyto zprávy plní noviny a podněcují názor, že když se daří burzám, daří se i ekonomice. Dobrý výkon akcií a burzovních operátorů ovšem zdravou ekonomiku už dávno nesignalizuje.

To německou burzu nezajímá. Chce koupit firmu v celkem slušném stavu. Velikost amerického akciového trhu je omračující.

Hodnota firem kótovaných na amerických burzách (nejen na NYSE) v současnosti dosahuje 17 bilionů dolarů.

NYSE: Devět změn pod německým vládcem (Deutsche Börse)

Soumrak burz

Ovšem sláva veřejně obchodovaných amerických firem se pomalu blíží ke konci. Počet společností obchodovaných na amerických burzách totiž rapidně klesá.

Ještě v roce 1997 jich bylo 7 tisíc, v současnosti se jejich počet pohybuje okolo 4 tisíc a podle všeho by měl dále klesat.

Pozitivní ovšem je, že se akciový trh "nezaplňuje", čímž ubývá prostot pro spekulanty, kteří se ženou za rychlými zisky.

Akciovému trhu však chybí ta hlavní veřejná funkce, a to je efektní alokace kapitálu. Například Apple je vysoce zisková společnost, která má obrovské zásoby peněz. Ty s největší pravděpodobností nepoužije k akvizici ani k vyplácení dividendy. Peníze jen hromadí.

Oživí trh nové IPO?

Společnosti, které chce většina investorů vidět na burze, například Facebook a Twitter, se zatím veřejné nabídce akcií vyhýbají. Kupí dolary, ale běžnému investorovi je cesta k těmto firmám dále téměř zavřená.

Jak koupit podíl ve Facebooku ještě před IPO? Pro firemní akcie, které nejsou veřejně obchodované, je však "dobré podnebí". Neovlivňují je totiž výkyvy na trhu. Management se tak může soustředit na fungování a rozvoj společnosti a nemusí se zabývat náladou anaonymních "veřejných investorů.

V neposlední řadě tolik netíží hodnotu akcií ani kvartální výsledky. Alespoň ne v té míře, jako kdyby firma byla obchodovaná veřejně.

Na penzi šetřit s velkými akciemi

Za veřejné obchodování jsou tak "vděčné" především ty největší a nejstarší společnosti. Investice do mladších a menších firem si totiž mohou dovolit jen hazardéři (tedy hodně dynamičtí investoři), nebo bohatá elita, která má "na hraní" dostatečný kapitál. Přilepšit si na penzi investováním, to chce spíše konzervativní sázky.

Pr běžné investory ubývá v tomto smyslu na akciových trzích prostor. Ano, indexům se v současnosti daří, ale akciový trh, hlavně ten americký, skomírá. Možné budoucí akvizice s evropskými nebo jinými burzami by ho však mohly částečně postavit na nohy.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Zdroj: New York Times

Hotovost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika