US MARKETOtevírá za: 15 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Psychologie a likvidita? I v současnosti žhavé téma

Určitý podíl vysoce likvidních investic do portfolia patří právem. Bohužel za ně investoři mnohdy platí příliš vysokou cenu a podceňují potenciál lepších výnosů z méně likvidních aktiv. Přeceňování likvidity bývá častější v případě akcií než dluhopisů, a to hlavně kvůli tomu, že ceny akcií ovlivňují "příběhy", zatímco u dluhopisů jde o "suchou" matematiku, prozrazuje v rozhovoru pro Credit Suisse Roger Ibbotson, zakladatel Zebra Capital Management a profesor z Yaleovy univerzity.

Prémie za likviditu: Skutečnost, nebo mýtus?

Méně likvidní aktiva by - logicky - měla být níže oceněna. Investoři chtějí likviditu a jsou ochotni si za ni připlatit. Na současných trzích však může mít vzdání se určité míry likvidity překvapivě velký dopad. Stačí třeba zacílit na akcie, které se neobchodují každou minutu, ale každou hodinu.

Riziková prémie jako důsledek neefektivnosti trhů?

Riziková prémie se může skládat z likviditní přirážky, Ibbotson ji však raději nazývá prémií za popularitu. Nejvíce obchodované akcie bývají zároveň těmi nejpopulárnějšími. Bývají chybně ohodnoceny, protože to investoři čas od času se svým zalíbením v těchto titulech trochu přeženou. "Naše indexy méně obchodovaných akcií vykazují nižší volatilitu. Nepůsobí proto příliš rizikově, a proto nelze jejich dodatečný výnos nazývat rizikovou prémií," tvrdí Ibbotson.

Dluhopisový trh a (ne)likvidita

Dluhopisové trhy mají tu výhodu, že nabízejí předem definovaný výnos do splatnosti. To znamená, že pokud dluhopis nezasáhne default, získáte určitý výnos v určité měně, s nímž můžete počítat dopředu.

Na akciovém trhu nemůžete výnosy znát předem. Výsledek vidíte až ex post. A vzhledem k tomu, že jsou akciové výnosy velmi volatilní, těžko je lze odhadovat.

Je akciový trh iracionálnější než ten dluhopisový?

Na dluhopisovém trhu taktéž bují iracionální chování. Na akciovém trhu ale investory přitahují nejobchodovanější akcie. Připlácí si za ně podobně jako na spotřebitelském trhu za značkové zboží. Výnosová struktura se mezi méně populárními a populárnějšími akciemi významně liší, což přispívá k chybám v ocenění. Na dluhopisovém trhu sice také někdy vznikají odchylky v ocenění, bývají ale menší a viditelnější, takže se na nich snáze vydělá.

Na akciových trzích hrají prim investiční příběhy. Když jsou hodně zajímavé, investoři za ně platí velké peníze. Na dluhopisových trzích je naproti tomu jen množství tvrdých dat - trh je více matematický -, a nerovnováhy jsou tak hned vidět.

Likvidita u různých tříd aktiv a práce s ní v portfoliu

Každý investor potřebuje určitý podíl likvidity v portfoliu. Pokud bude vlastnit hodně nelikvidních aktiv, bude nutné přimíchat i několik likvidních investic pro případ, že by mu vznikly požadavky na okamžitou směnu do hotovosti.

Nelikvidní aktiva, jako jsou například nemovitosti nebo private equity, nemusejí zažívat zrovna nejlepší časy během finančních krizí. V případě nutného prodeje za ně pak investor nemusí dostat očekávanou cenu. Výhodou likvidních akcií je to, že mohou být snadno prodány i během krize, aniž by bylo za okamžitý prodej nutné poskytnout velkou slevu.

Nelikvidní akcie jako brzda impulzivních nákupů

Je všeobecně známo, že se akciový trh mnohdy pohybuje opačným směrem než drobní investoři, kteří mají tendenci prodávat po krachu a nakupovat po největším růstu. Pokud může něco investory před přehnaným tradingem ochránit, je to jedině plus. Bohužel ale drobní investoři vyžadují likviditu, a to i přesto, že je občas vede ke špatným rozhodnutím.

Zdroj: Credit Suisse

Akciový trhLikviditaPonaučení pro investoryVýnosy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa