10 dividendových nákupů na zbytek roku 2015

Jsou to, co pozorujeme v posledních týdnech na trhu, jen ozdravné akciové korekce v rámci dlouhodobého býčího trhu, nebo jsme v rané fázi medvědího trendu? Přihlaste se, kdo máte křišťálovou kouli!
Ať tak či onak, časování trhu se příliš nevyplácí. Populární indikátory medvědího trhu, jako je například "kříž smrti", nemají tak vysokou míru úspěšnosti, aby se na ně dalo spoléhat. Úzkostlivé obavy z medvěda navíc vedou k promeškání nejziskovějších býčích trhů.
V dobách tržních vlnobití asi nikdo zrovna netouží po extrémně cyklických "momentových" akciích, jako jsou například Netflix nebo Amazon. Jak to tak bývá, tyto nejdražší akcie odskáčí výprodeje nejhůře.
Pokud je ale součástí vaší investiční strategie pravidelné nakupování, tržní volatilita vás nemá jak zaskočit. Portfolio levných dividendových akcií s vysokými a dále rostoucími výplatami zajistí slušný hotovostní výnos a možnost vyčkávat, až trh opět získá pevnější půdu pod nohama.
Jaké dividendové akcie na americkém trhu v současnosti nabízejí opravdu zajímavý výnos?
1. Apple
Apple se s obavami ohledně zpomalování Číny stal pro trh tak trochu boxovacím pytlem. Také se spekuluje, že pověst inovátora vybudovaná Stevem Jobsem ochabuje, přece jen iPhone je už téměř deset let starý. Pro Apple ale zůstává největší dojnou krávou. I kdyby už firma nikdy neuvedla na trh žádný skvělý produkt, akcie jsou při forwardovém P/E 11,5 stále atraktivní. A když započteme dividendu a investice, získáme P/E 7,9. Apple je tedy absurdně levný.
Od doby, kdy se stal "opatrnou mašinou na dividendy" a vyplatil v roce 2012 poprvé 37,5 centu, zvýšil výplaty o 37 %. A i kdyby cena akcií klesla ještě níže, věřte, že aktivistický investor Carl Icahn bude agitovat za další velké zpětné odkupy.
2. Microsoft
Vzhledem k úpadku odvětví stolních počítačů může tip na Microsoft působit jako špatný vtip, avšak díky nadějnému novému řediteli Satyovi Nadellovi prochází Microsoft úspěšnou transformací svého byznys modelu. Spolu s Googlem a Amazonem tvoří velkou trojku v cloudových řešeních. Díky své dlouhé historii na trhu pro podnikatele by mohl konkurenty zastínit.
Microsoft je král mezi dividendovými akciemi. Lze říci, že je jednou z nejvíce vyplácejících mainstreamových akcií v rámci indexu S&P 500. Také tempo zvyšování dividend je extrémně rychlé, i když Microsoft zároveň vládne odvětví ve výši kapitálových výdajů. Za posledních pět let zvýšil dividendu o 19 %. Ani vysoký dividendový výplatní poměr (zhruba 82 %) by u něj neměl být stopkou pro investory. Jakmile se zisky normalizují, poměr se vrátí pod 50 %.
3. McDonald's
Ano, tučné jídlo z fast foodu je v éře zdravějších alternativ, jakou je například Chipotle Mexican Grill, pasé. Někdy ale člověk na Big Mac zkrátka dostane chuť. Wall Street nyní nenávidí McDonald's, analytici jsou ohledně jeho akcií pesimističtí jako nikdy. Od konce roku 2011 se jejich cena nepohnula.
Koncem 90. let McDonald's začal trpět problémy s neatraktivitou menu a ztrácet zákazníky. Společnost na problémy reagovala a zažila jednu z nejziskovějších dekád své historie. Za posledních 10 let 18% tempem zvýšila dividendu. Aby úspěch pokračoval, je potřeba zdravého tempa růstu zisků. Ale vzhledem k dříve prokázané schopnosti firmy adaptovat se na změny by to neměl být velký problém.
4. Prospect Capital
Prospect Capital se možná stane nejvíce nenáviděnou akcií na Wall Street. Zdá se, že investoři dosud firmě neodpustili loňské snížení dividendy. Akcie se obchoduje na pouhých 76 % účetní hodnoty. A účetní hodnota není v tomto případě prázdný pojem, u Prospect Capital se blíží reálné hodnotě, jakou byste dostali za aktiva, kdybyste koupili celou firmu a rozprodali ji po částech.
Těžko přijdete o peníze, když nakupujete jeden dolar za 76 centů. A i kdyby mělo trvat trhu rok nebo dva, než hodnotu odhalí, nemělo by vás to trápit. Za čekání ještě dostanete slušně zaplaceno.
5. Realty Income
Jde o jednu z mála dividendových akcií, na niž můžete s klidným srdcem aplikovat strategii "kup a drž navždy". Vzhledem k bezpečí a kvalitě realitního portfolia je nepravděpodobné, že by společnost dividendu snižovala. Případný medvědí trh by letos mohl připravit akcii o několik dolarů ceny, ale co na tom záleží, když bízí tak zajímavý dividendový výnos a zvyšuje dividendu již 72 kvartálů v řadě.
6. VEREIT
VEREIT, dříve American Realty Capital Properties, vlastní podobně jako Realty Income diverzifikované portfolio maloobchodních nemovitostí. Jedním z dlouhodobých nájemců je problémový řetězec Red Lobster, který z VEREIT dělá problémovou akcii, u níž máte velkou šanci vsadit na obrat.
Ještě před rokem se REIT potýkal s účetním skandálem, který poškodil jeho reputaci. Představenstvo zastavilo výplatu dividend a obměnilo management. Tržní reakce na sebe nenechala dlouho čekat, v čemž se skrývá příležitost. I během loňské nejistoty kolem managementu plynuly firmě stabilní příjmy z nemovitostí. A s novým managementem se obnovila i výplata dividend. Špatné zprávy už jsou v kurzu akcie dávno zahrnuty a při současných cenách je předurčena k růstu, ať si trh myslí cokoli.
7. Digital Realty
Vzhledem k bláznivým valuacím působí investice do sociálních médií jako riziková sázka. Digital Realty se svými datovými centry ale nabízí zajímavou, méně rizikovou alternativu k získání expozice na jednom z největších trendů posledních let.
Spolu s přesunem stále většího množství komunikace směrem k smartphonům a cloudu musí poptávka po datových centrech růst. Z dat o short interestu vyplývá, že jde o jednu z nejvíce shortovaných akcií na trhu. A z principu short sellingu musí jednou přijít čas k opětovnému nákupu zapůjčených akcií. Proto může být Digital Realty kandidátem na short-squeeze. Jakákoli lepší než očekávaná zpráva může krytí pozic short sellerů uspíšit. Jejich hromadný exit nevěstí nic jiného než vzestupný trend.
8. Teekay
V době propadu cen komodit lze o Teekay tvrdit, že bylo s vodou z vaničky vylito i dítě. Byly totiž postiženy i firmy, které nemají přímou expozici na ropu nebo zemní plyn. Díky tomu se nabízí příležitost koupit si vysoce kvalitní dividendovou akcii s diskontem. Teekay je přepravní společnost, která vyplácí obrovské dividendy. Se změnou strategie zvýšila na začátku roku dividendu o 74 %. Management očekává růst dividend o 15-20 % během následujících tří let. A také růst zisků by v následujících letech měl být zdravý.
9. Kinder Morgan
Kinder Morgan oproti svému 52týdennímu klouzavému průměru ztrácí zhruba třetinu hodnoty. Firma ale netrpí nedostatkem růstových příležitostí nezávislých na tom, kam se vydají ceny ropy a plynu.
Management loni prohlásil, že zamýšlí zvýšit dividendu nejméně o 10 % mezi lety 2016 a 2020. Zopakoval to i v posledním kvartálu. Mezi aktuálním dividendovým výnosem a očekávanou mírou růstu je patrný podstatný ziskový potenciál, zejména když uvážíme, jak draze je stále oceněn celý trh.
10. StoneMor Partners
Akciové tipy poněkud morbidně uzavírá StoneMor, který má ve svém portfoliu aktiva z pohřebního průmyslu - hřbitovy, krematoria a další zařízení. Tento byznys stěží někdo někdy vykolejí. Jak se často říká, jsou jen dvě jisté věci - daně a smrt.
Zvláště vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji si StoneMor může mnout ruce. Investorům nabízí neuvěřitelně vysokou dividendu, a možná i její další zvýšení, i když kvůli vysoké základně jen mírným tempem.
Zdroj: InvestorPlace.com